گل پیچ GolPich

نگرانی ها از وضعیت دریاچه ارومیه به دنبال عدم تخصیص حق آبه

نگرانی ها از وضعیت دریاچه ارومیه به دنبال عدم تخصیص حق آبه به گزارش گل پیچ رئیس استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه ضمن اشاره به اینکه وزارت نیرو در پرداخت حق آبه دریاچه ارومیه اهمال کرده است، اظهار داشت: هم اکنون تراز اکولوژیک دریاچه ارومیه نسبت به مدت مشابه در سال قبل کاهش یافته است.فرهاد سرخوش در گفت و گو با ایسنا ضمن اشاره به اینکه هرساله جداول منابع و مصارف در حوضه آبریز دریاچه ارومیه توسط وزارت نیرو مشخص می شود، اظهار نمود: طی دیماه سال قبل میزان مصارف و منابع و البته حق آبه دریاچه ارومیه تعیین شد. بر این اساس قرار شد که از سدهای حوضه آبریز ارومیه ۶۴۰ میلیون متر مکعب آب به سمت دریاچه رهاسازی شود.

وی در ادامه با اشاره به اینکه حق آبه دریاچه ارومیه باید از آغاز آذر ماه سال قبل تا آخر اردیبهشت سال جاری به تدریج رهاسازی شود، خاطرنشان کرد: متاسفانه تابحال تنها ۱۶۰ میلیون متر مکعب آب به سمت دریاچه ارومیه رهاسازی شده است که این میزان بسیار کمتر از حق آبه تعیین شده از جانب وزارت نیرو است.

سرخوش افزود: بهانه وزارت نیرو این است که سال آبی جاری سال خشک و کم بارشی بوده است و در کنار این برف زیادی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه نداشتیم که طی فروردین و اردیبهشت به سمت سدها حرکت کنند این درحالیست که بر مبنای توافق های انجام شده مقرر است که در سالهای کم بارشی مثل سال جاری مصرف آب در تمامی حوزه ها ازجمله کشاورزی کاهش پیدا کند تا محیط زیست بتواند حق خویش را برداشت کند اما متاسفانه در شرایط کنونی فقط حق آبه دریاچه ارومیه از بین رفته است.
در سالهای خشک هم میتوان حق آبه دریاچه ارومیه را پرداخت کرد
به گفته وی در سال آبی ۱۳۹۷-۱۳۹۶ میزان بارش ها در حوضه آبریز دریاچه ارومیه از سال آبی جاری کمتر بود اما طی این سال حدود ۴۶۱ میلیون متر مکعب آب به سمت دریاچه رهاسازی شد. این مساله نشان داده است که حتی در سالهای خشک هم میتوان حق محیط زیست از آب را پرداخت کرد.
وضعیت سدها در حوضه آبریز دریاچه ارومیه
رییس استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه درباره وضعیت کنونی سدها در حوضه آبریز دریاچه ارومیه توضیح داد: درحال حاضر حجم آب سدها در استان آذربایجان غربی ۹۶۰ میلیون متر مکعب است که نسبت به سال قبل تنها حدود ۱۰ درصد کمتر شده است. از سویی دیگر میزان بارش ها در این حوضه نسبت به سال قبل حدود ۲۰ درصد کاهش یافته است. بهرحال هیچ کدام از این ها نمی تواند دلیلی بر عدم پرداخت حق آبه دریاچه ارومیه شود و متاسفانه وزارت نیرو در اینباره اهمال کرده است.

سرخوش در ادامه ضمن اشاره به اینکه درحال حاضر دریاچه ارومیه فقط از حوضه آبریز و سدهای آن تغذیه می کند و هیچگونه انتقال حوضه به حوضه آب در این منطقه نداریم، اظهار نمود: این نگرانی وجود دارد که در صورت عدم پرداخت حق آبه با شروع گرما و تبخیر آب تراز و حجم آب دریاچه ارومیه کاهش پیدا کند.

وی در بخش دیگری از صحبت های با اشاره به اینکه درحوضه آبریز دریاچه ارومیه برای صرفه جویی در مصرف آب اصلاح الگوی کشت و آبیاری نوین انجام شده است، خاطرنشان کرد: آب حاصل از این صرفه جویی در مخازن سدها ذخیره می شود و در فصول غیرکشاورزی باید به پیکره اصلی دریاچه رهاسازی شود.
تراز اکولوژیک دریاچه ارومیه کاهش یافته است
رییس استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه اضافه کرد: تراز اکولوژیک دریاچه ارومیه تا اواسط فروردین ماه ۱۲۷۱/۴۳ متر است که نسبت به مدت مشابه پارسال کاهش یافته است.

سرخوش در انتها ضمن اشاره به اینکه بر مبنای آخرین بررسی های انجام شده دریاچه ارومیه ۶۰ تا ۷۰ سانتیمتر عمق پیدا کرده است و لایه های نمکی در آن حل شده اند، اظهار داشت: این مساله نشان داده است که عملیات احیا تابحال موفق بوده است اما اگر حق آبه دریاچه پرداخت نشود و وزارت نیرو در این حوزه کوتاهی کند، دریاچه ارومیه با خطری جدی مواجه خواهد شد.

به گزارش گل پیچ به نقل از ایسنا، پیش از این مسعود تجریشی - مدیر دفتر برنامه ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه - در گفت و گویی با ایسنا ضمن انتقاد از عملکرد وزارت نیرو درمورد پرداخت حق آبه دریاچه ارومیه اظهار کرده بود که متاسفانه طی سال آبی ۱۴۰۰- ۱۳۹۹ دریچه سدها را به روی ارومیه بسته و اجازه نداده اند آبی به دریاچه برسد.

وی با اشاره به اینکه سازمان حفاظت محیط زیست با وزیر نیرو و مدیران استانی مکاتبه کرده اما بی فایده بوده است، اظهار داشته بود: تا زمانی که خلاهای قانونی درمورد حق آبه های زیست محیطی داشته باشیم، وضعیت همین خواهد بود و با کاهش بارش ها در کشور تضاد منافع بین بهره برداران و محیط زیست بیشتر می شود. از سویی دیگر سازمان حفاظت محیط زیست به تنهایی از پس بهره برداران و حاکمیت برنخواهد آمد. آب در اختیار یک مجموعه است و هر زمان که خواست حق آبه محیط زیست را می دهد و هر زمان نخواست این کار نمی نماید. متاسفانه خلاهای قانونی و... در این حوزه وجود دارد.

منبع:

1400/01/28
15:23:37
5.0 / 5
529
تگهای خبر: آب , بارش , حفاظ , زیست محیطی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل