گل پیچ GolPich
معاون دریایی سازمان حفاظت محیط زیست كشور:

انتقال آب از گداربه دریاچه ارومیه150میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد

انتقال آب از گداربه دریاچه ارومیه150میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد به گزارش گل پیچ معاون دریایی سازمان حفاظت محیط زیست کشور اظهار داشت: حفاظت از آب رودخانه گدار تا انتقال به دریاچه ارومیه نیازمند 150 میلیارد ریال اعتبار است.به گزارش گل پیچ به نقل از مهر، احمدرضا لاهیجان زاده قبل از ظهر پنجشنبه در جریان بازدید از مراحل حفر تونل انتقال آب به دریاچه ارومیه در شهرستان نقده و مسیر خروجی از تونل در راه کانال روباز رودخانه گدار، اضافه کرد: اینکه برای مراحل پس از آبگیری سد کانی سیب، حفر تونل و اتمام کانال بتنی انتقال آب گدار چای نیازمند اطمینان بخشی هستیم.
وی افزود: برای این هدف امکان سنجی فنس کشی مسیر ۱۱ کیلومتری کانال روبازی که حفر شده است، بررسی و هزینه آن بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیارد ریال ضرورت تخصیص اعتبار ویژه برای انتقال آب به دریاچه ارومیه ارزیابی شده است.
معاون دریایی سازمان حفاظت محیط زیست کشور اظهار داشت: اطراف کانال انتقال آب بوسیله رودخانه گدار دارای زمینهای کشاورزی فراوانی است به همین علت نیازمند مراقبت از آب هستیم تا بطور کامل به دریاچه برسد چونکه مباحث مربوط به حفر تونل و کانال بتنی زحمت زیادی برای حفاران داشته و هزینه بسیاری را در پی دارد.
وی هدف دیگر بازدید خود از روند حفر تونل در نقده را بررسی روند رفع مشکلاتی بیان کرد که به سبب آبرفتی بودن در قسمتی از مسیر به طول یک هزار تا یک هزار و ۲۰۰ متری به وجود آمده است چونکه آبرفتی بودن و ورود آب کار حفر تونل را با کندی مواجه کرده است.
لاهیجان زاده اظهار داشت: روزانه پنج متر میزان حفر تونل در شهرستان نقده است و بعد اتمام این مرحله و خروج از مسیر آبرفتی حفاری روزانه ۱۰ تا ۱۵ متر خواهد بود و می توان امیدوار بود که در تابستان و هفته دولت بتوان این طرح را افتتاح نمود.
سالانه بیش از ۶۴۰ میلیون مترمکعب آب از جنوب آذربایجان غربی، ۳۰۰ میلیون مترمکعب از تمامی تصفیه خانه های فاضلاب استان های همجوار و ۱۸۰ میلیون متر معکب نیز از سد سیلوه وارد پیکره دریاچه ارومیه خواهد شد.
دریاچه ارومیه در قالب طرح های ستاد احیا مقرر است ظرف مدت ۱۰ سال از ۱۳۹۴ به تراز اکولوژیک خود برسد که حدود یک ونیم تا ۲ سال از برنامه عقب است.


منبع:

1400/02/04
20:47:05
5.0 / 5
638
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل