گل پیچ GolPich
تكرار یك چالش ازاشترانكوه تاسفیدكوه

منطقه حفاظت شده ای كه حفاظت نمی گردد

منطقه حفاظت شده ای كه حفاظت نمی گردد گل پیچ: طی روزهای گذشته چرای دام در دشت های لاله های واژگون در دامنه اشترانکوه خبرساز شد و حالا از پناهگاه حیات وحش سفیدکوه هم خبر می رسد که دام عشایر و روستائیان منطقه را قرق کرده است.


دریافت 27 MB
خبرگزاری مهر - گروه استان ها: مناطق حفاظت شده «سفیدکوه» و «اشترانکوه» در استان لرستان این روزها با چرای دام ها حال وروز خوبی ندارند تا سرمایه زاگرس خوراک گوسفندان شود.
این در حالی است که مسئولان توپ تقصیر را به زمین هم پاس کاری می کنند تا متولیان در اداره کل محیط زیست لرستان موضوع را ناشی از صدور پروانه های چرا توسط منابع طبیعی بدانند.
پناهگاه حیات وحش رده ای از مناطق حفاظت شده هستند، محدوده هایی با زیستگاه های طبیعی نمونه برای جانوران وحشی که بمنظور پشتیبانی از جمعیت گونه های جانوری و افزایش سطح کیفیت آنها، انتخاب می شوند.

مطابق قانون قطع اشجار، بوته کنی، تجاوز و تخریب محیط زیست، خارزنی، ذغال گیری و به طورکلی هر عملی که سبب از میان رفتن رستنی ها و تغییر اکوسیستم شود در پناهگاه های حیات وحش ممنوعست.
طی روزهای اخیر فیلم ها و تصاویر از مناطق حفاظت شده و پناهگاه حیات وحش اشترانکوه و سفیدکوه ازنا به خبرگزاری مهر رسیده است که حکایت از چرای بی رویه دام حتی تا نزدیکی های قله در این مناطق دارد.
برای روشن شدن ابعاد موضوع به سراغ متولیان امر در اداره کل محیط زیست استان لرستان رفتیم اما اظهارات آنها قابل تأمل است.
صدور پروانه چرای دام برای عشایر توسط منابع طبیعی!
حسن سالاروند مسئول منطقه حفاظت شده اشترانکوه در این رابطه در گفت و گو با خبرنگار مهر، گفت: برخی در این منطقه پروانه چرا دارند و عده ای هم جز اهالی روستا محسوب می شوند.
وی عنوان کرد: کسانی که پروانه چرا دارند، متولی آن منابع طبیعی است و این نهاد برای آنها پروانه چرا صادر کرده است.

مسئول منطقه حفاظت شده اشترانکوه با تاکید بر اینکه ما پروانه چرای اینها را چک می نماییم و آنرا برمبنای دامی که دارند شمارش می نماییم، اگر دام ها بیشتر بود، آنها را از منطقه اخراج می نماییم، بیان داشت: همین طور افرادی که این پروانه چرا را نداشته باشند جریمه می شوند.
سالاروند با اعلان اینکه عده ای هم از روستاییان منطقه هستند که در فصول مختلف دام دارند، اضافه کرد: همین طور عده ای، عشایر هستند و دام های آنها در محدوده زمانی دو تا دو نیم ماه می توانند در منطقه چرا کنند، الان به علت خشکسالی اکثراً به حاشیه رودخانه «ماربره» پناه آورده اند.
برخورد قضائی با متخلفان
وی، اشاره کرد: در مجموع ما چرای غیر قانونی را در منطقه داریم، اما نزدیک به ۱۳ نفر را از منطقه اخراج کرده ایم، پنج پرونده طی دو هفته گذشته در دستگاه قضائی تشکیل داده ایم و دو نفر هم بازداشت شده اند.
مسئول منطقه حفاظت شده اشترانکوه، افزود: تا جایی که محیط بان ها توانسته اند و گزارش دریافت شده را پیگیری کرده اند، موردی اگر دیده ایم را برخورد کرده ایم و در آینده نیز به همین منوال خواهد بود.

سالاروند با تاکید بر اینکه «اشترانکوه» منطقه حفاظت شده است اما خیلی ها پروانه چرا دارند، افزود: نزدیک به ۴۰۰ تا ۵۰۰ پروانه چرا در این منطقه داریم.
وی با اعلان اینکه محیط زیست، قائم مقام منابع طبیعی در مناطق حفاظت شده است، اظهار داشت: متولی صدور پروانه چرای دام، منابع طبیعی است، کسی که پروانه دارد از لحاظ قانونی می تواند در منطقه چرا داشته باشد.
عبور روزانه ۳۰ گله دام از منطقه «سفید کوه»
ابراهیم قنبرزاده مسئول پناهگاه حیات وحش سفید کوه ازنا نیز در این رابطه در گفت و گو با خبرنگار مهر، گفت: این مسیر، هم اکنون محل کوچ عشایر فریدون شهر است، روزی حداقل ۲۰ تا ۳۰ گله از این مسیر عبور می کند.
وی، عنوان کرد: مسافت این مسیر هم زیاد است و در مواقعی این عشایر در کنار جاده و این منطقه اطراق می کنند.

مسئول پناهگاه حیات وحش سفید کوه ازنا با تاکید بر اینکه تا جایی که در توان ما است، اینها را جمع آوری می نماییم، افزود: این منطقه بر سر راه این عشایر کوچ رو قرار گرفته است.
اطراق ۴ روزه عشایر در منطقه
قنبرزاده با تاکید بر اینکه همکاران ما اینها را در منطقه جمع می کنند، اما برخی مواقع تعدادی از عشایر در کنار جاده اطراق می کنند، اظهار داشت: اینها برمبنای قانون می توانند از این منطقه عبور کنند، ما دو فصل سال یعنی بهار و پاییز با این مشکل مواجه هستیم.
وی، اظهار داشت: الان ما اینها را از منطقه جمع کرده ایم، نهایت سه تا چهار روز از این مسیر عبور می کنند و الان دیگر در منطقه نیستند.
مسئول پناهگاه حیات وحش سفید کوه ازنا با اعلان اینکه دام این عشایر تخریب آن چنانی در منطقه ندارند و بیشتر در حاشیه و مسیر جاده که عبور می کنند در مراتع و اراضی کشاورزی تخریب هایی داریم، اظهار داشت: مسیر اینها قابل تغییر نیست، از هر مسیری که بخواهند بروند بن بست است و از مسیر این جاده برای عبور استفاده می نمایند.


منبع:

1400/02/07
19:18:20
5.0 / 5
508
تگهای خبر: حفاظ , دستگاه , سیستم , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل