گل پیچ GolPich

استخراج فلزات با گیاهان فلزخوار

استخراج فلزات با گیاهان فلزخوار گل پیچ: خراسان رضوی تکنیک فیتومینینگ، می تواند روش های جدیدی برای استخراج فلزات عرضه نماید که پایدارتر از روش های مخرب زیست محیطی موجود است.


به نقل از نیوز، فیتومینینگ، روشی برای برداشت فلز از خاک توسط پرورش گیاهانی است که مقدار زیادی زیست توده در خود ذخیره می کنند و می توانند عناصری از خاک را با سرعت بالاتری نسبت به گیاهان طبیعی دریافت نمایند.
این گیاهان در مناطق با فلزاتی مانند طلا، مس و روی رشد می کنند. در صورتیکه همه گیاهان برای رشد به عناصر کمیاب احتیاج دارند اما میزان بالای این فلزات برای گیاهان سمی است.
آلن بیکر، گیاه شناس دانشگاه ملبورن اظهار داشت: «این گیاهان می توانند عناصری از خاک را با سرعت بالاتر جذب کنند.»
دلیل تکامل توانایی این گیاهان در مصرف مقادیر زیاد فلز همچنان یک راز است اما مهارتی است که بشر می تواند از آن استفاده نماید.
دانشمندان تلاش می کنند تا دریابند که آیا پرورش این گیاهان می تواند روشی برای پاکسازی سایت های معادن سابق باشد؟ همین طور جایگزین سازگار با محیط زیست برای استخراج مخرب فعلی خواهند بود یا خیر.
آنتونی ون در انت متخصص گیاهان دانشگاه کوئینزلند، سراسر جهان را برای یافتن گیاهان با قابلیت تجمع بیش از حد جستجو می کند و حدود ۷۰۰ گونه (از ۳۰۰هزار گونه گیاه شناخته شده روی زمین) را یافته است که عمدتاً در نزدیکی خط استوا متمرکز شده اند. بیشتر گیاهانی که وی پیدا کرد از نیکل تغذیه می کنند و سه گونه از آنها ۲۵درصد غلظت بیشتری از نیکل در شیره خود داشتند.
ون در انت می گوید: نیکل ممکنست منبعی با بالاترین پتانسیل برای فیتومیناسیون باشد.
بیکر و گروه بین المللی از همکاران وی، پنج سال پیش برای اثبات این مفهوم، «مزرعه فلزات» را در مالزی راه اندازی کردند. هدف آنان این بود که نشان دهند، این گیاهان می توانند برای استخراج فلزات استفاده شوند.
هر چند ماه، کشاورزی قسمت پایین گیاهان را جدا کرده و آنرا می سوزاند و یا فشرده می کند تا فلز آن بیرون رود. بعد از یک پروسه تصفیه هزاران دلار سیترات نیکل با وزن حدود ۵۰۰ پوند استخراج می شود.
ون در انت اظهار نمود: شروعی امیدوارکننده است اما هنوز برای تجاری سازی آماده نیست. از آنجائیکه استخراج نیکل بطور معمول تاثیر زیادی بر محیط زیست دارد، فیتومیناسیون آن می تواند کمک کننده باشد، در عین حال برای پاکسازی سایت های استخراج معادن قدیمی و آلوده نیز مورد استفاده قرار گیرد.
ون در انت اضافه کرد: «از مزرعه فلزات می توان در معادن استخراج نیکل در مناطق گرمسیری بعنوان قسمتی از پیشرفت احیاء معدن استفاده نمود. احیاء معدن بطور طبیعی هزینه زیادی در بر دارد و این روش، راهبردی است که می توان قسمتی از این هزینه ها را کم کرد.»
منبع:

1400/02/13
10:38:54
5.0 / 5
386
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل