گل پیچ GolPich

بر تالاب و جنگل حرای نای بند چه می گذرد

بر تالاب و جنگل حرای نای بند چه می گذرد گل پیچ: بوشهر تالاب ها از اکوسیستم های حساس و مهم بوده که کارکردهای مطلوبی برای محیط زیست و انسان ها به ویژه ساکنین و جوامع محلی حاشیه تالاب ها دارند. همین طور تالاب ها زیستگاه انواع گونه های جانوری و گیاهی هستند که در حفاظت از تنوع زیستی نقش مهمی دارند، بدین سبب حفاظت از تالاب ها بسیار ضروری می باشد.


تالاب های پارک ملی نای بند در عسلویه هم علاوه بر فواید و کارکردهای مطلوب، زیستگاه جنگل حرا بوده و رویشگاه وسیعی از حرا را در استان بوشهر به وجود آورده است. اما روند تغییرات در محدوده های تالاب های نای بند و جنگل های حرّا نشان دهنده کاهش وسعت تالابهای منطقه و کاهش سطح جنگل های حرا در نای بند دارد.
فرهاد قلی نژاد، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر در اینباره می گوید: با بررسی علمی و پژوهشی پارسال روند تغییرات جنگل حرا در نای بند مشخص گردید که مساحت تالاب و جنگل حرا در بیست سال گذشته به علت تغییرات محیطی، در حال کاهش است و بخش هایی از جنگل حرا خشک شده است.
وی ادامه داد: کاهش مساحت تالاب های نای بند به علل مختلف همچون کاهش چشم گیر ورود آب شیرین و سیلاب به تالاب ها به دلیل تغییرات در منطقه و تغییر کاربری اراضی کوهپایه ای به صنعت بوده که متاسفانه مبحث حق آبه تالاب و جنگل در نظر گرفته نشده و قطع و کاهش ورود آب شیرین باعث تاثیرات سوء بر جنگل حرا گردیده است.
مدیرکل محیط زیست بوشهر تصریح کرد: همینطور رسوب گذاری در تالاب به علت تغییرات محیطی بخصوص راه اندازی جاده ها و اسکله ها بدون توجه به فرایندهای رسوب گذاری باعث افزایش حجم رسوب گذاری فراوان در تالاب و خسارت به پوشش گیاهی حرا شده است.
قلی نژاد در مورد راهکار جلوگیری از خشک شدن جنگل حرای نای بند و احیای اکوسیستم مذکور می گوید: احیای تالاب های نای بند و جلوگیری از خشکیدگی جنگل حرا از اولویت های مهم اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر امسال است که اقداماتی در این خصوص آغاز گردیده است.
به قول این مسئول مهم ترین اقدامات تعیین مسیر آبراهه های طبیعی و تأمین حق آبه زیست محیطی تالاب و جنگل حرا، لایروبی تالاب، کشت نهال حرا در محدوده تالابی، اصلاح جاده های موجود، جلوگیری از ورود فاضلاب ها به تالاب و جنگل حرا است که باید در این خصوص دستگاه ها و ارگان های مرتبط همکاری نمایند و اعتبار مورد نیاز تأمین گردد.
وی تصریح کرد: البته لایروبی تالاب های نای بند در سالهای اخیر شروع شده و مطالعات تعیین مسیر آبراهه ها هم در حال انجام می باشد و مسیرهای مسدود شده باید سریعا باز شوند.
گفتمی است حیات جنگل های حرا وابسته به آب شیرین است که متاسفانه در سالهای گذشته در توسعه صنعتی منطقه مبحث تاثیرات تغییر در اراضی بالادست بر تالاب های نای بند بررسی نشده است.
منبع:

1400/02/17
17:40:47
5.0 / 5
640
تگهای خبر: آب , جنگل , حفاظ , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل