گل پیچ GolPich

دلیل اولیه و اصلی مهاجرت پرندگان چیست؟

دلیل اولیه و اصلی مهاجرت پرندگان چیست؟ هرمزگان کارشناس اداره کل حفاظت محیط زیست استان هرمزگان اظهار داشت: دلیل اولیه و اصلی مهاجرت پرندگان تغییرات آب و هوایی فصلی و تغییر در میزان منابع غذایی است و سالانه بیش از نیمی از 10 هزار گونه پرنده دنیا که شامل 50 میلیارد پرنده می شود مهاجرت می کنند.علی کریمی در گفت و گو با ایسنا، اشاره کرد: مهاجرت به مفهوم رفتن پرنده از محل زادآوری به محل زمستان گذرانی و سپس برگشتن پرنده از محل زمستان گذرانی به محل زادآوری است.

وی افزود: تمامی پرندگان دنیا، برای به دست آوردن غذای روزانه، لانه را ترک می کنند. مسافتی که پرندگان روزانه طی می کنند بسته به گونه پرنده، متفاوت می باشد. گنجشک خانگی که مهاجرت طولانی ندارد و در شهر زندگی می کند، حدود ۱ تا ۲ کیلومتر در روز مهاجرت می کند ولی در پرنده مهاجر اقیانوسی مثل کبوتر دریایی منکس، حرکت برای رسیدن از محل لانه به محل تغذیه تا ۴۰۰۰ کیلومتر در روز نیز می رسد.

این کارشناس محیط زیست به صورتی دیگر از مهاجرت یعنی حرکت پراکنده شدن اشاره نمود و اضافه کرد: جوجه ها در لانه ای سر از تخم بیرون می آورند که متعلق به پدر و مادرشان است. گر چه آنها تا زمانی که توانایی پرواز و به دست آوردن غذا را پیدا کنند در لانه می مانند، آنچه مسلم است، زمانی که توانایی استقلال را به دست آوردند، باید لانه و قلمرو والدین را ترک کنند و برای خود قلمرو تازه ای بیابند.

وی افزود: این حرکت پرندگان تازه مستقل شده را حرکت پراکنده شدن می نامند که در برخی از گونه ها به فاصله چند صد متر دورتر از لانه والدین است و در بعضی گونه های دیگر بیش از صد کیلومتر فاصله می گیرند. این حرکت در تمامی گونه های بومی، مهاجر و نیمه مهاجر پرندگان اتفاق می افتد و فقط میزان فاصله آنها متفاوت می باشد.

کریمی در توضیح مهاچرت، اشاره کرد: حرکت شرایطی بیشتر در پرندگان بومی و نیمه مهاجر رخ می دهد. زمانی که شرایط زندگی به دلیلهای طبیعی مانند طوفان و سرمای شدید به دست آوردن غذا را مشکل کند، پرندگان به نزدیک ترین مکان قابل زندگی می روند که معمولا فاصله های کوتاهی را شامل می شود، دائمی نیست و اغلب ارتفاعی است، به این معنا که پرندگان بومی کوهستان، به سبب سرما و کمبود غذا و پوشیده شدن همه جا از برف، از ارتفاعات بالای کوه به دامنه ها می آیند.

وی در ارتباط با مهاجرت فصلی پرندگان بیان کرد: پرندگانی که در مناطق سرد شمالی و جنوبی کره زمین زادآوری می کنند، با آمدن فصل زمستان در هر نیمکره زمین مسیر خودرا به سمت دیگر کره تغییر می دهند و پرندگانی که درعرض های میانی کره زمین مثلا ایران زندگی و زادآوری می کنند و با آمدن فصل سرما، به مناطق گرمتر کره زمین مهاجرت می کنند. مسیرهای رفت و برگشت، مشخص است و این مهاجرت بصورت گروهی و گله ای انجام می شود و در هر سال دو بار اتفاق می افتد.

کریمی در مورد مهاجرت الزامی پرندگان عنوان کرد: این مهاجرت زمانی که غذا به سختی به دست می آید اتفاق می افتد و در این نوع مهاجرت، مسافت و مسیر مشخصی وجود ندارد و گاه خیلی طولانی و گاهی خیلی کوتاه است. مثلا جغد جنگلی جغدی غیر مهاجر است و تنها زمانی مهاجرت می کند که غذا به سختی پیدا کند.

وی افزود: مهاجرت تغذیه ای یکی از اتفاقات جالب در طبیعت است وقتی که یک نوع گیاه یا جانور، در منطقه، انفجار جمعیتی داشته باشد. گاهی در یک سال در منطقه نه چندان بزرگ و بسته به بارندگی بسیار شدید رخ می دهد. این امر موجب رشد بیش از اندازه تعدادی از گیاهانی می شود، که دانه آنها مدتها زیر زمین دفن بوده و امکان رشد نداشته است. وقتی گیاهی غذای مورد علاقه یک گونه پرنده باشد، این پرنده از قلمروها و مناطق مجاور دور و نزدیک خود ر به آنجا می رساند.

این محیط بان اظهار نمود: ایران کشوری است که در میانه راه مهاجرت خیلی از پرندگان قرار دارد و این فرصتی برای تماشای پرندگان مهاجر، رمز گشایی از رفتار آنان و کوشش برای سهیم بودن در حفظ بقای آنها است.

وی در آخر اظهار داشت: دلیل اولیه و اصلی مهاجرت پرندگان تغییرات آب و هوایی فصلی و تغییر در میزان منابع غذایی است و سالانه بیش از نیمی از ۱۰ هزار گونه پرنده دنیا که شامل ۵۰ میلیارد پرنده می شود مهاجرت می کنند.
1400/02/20
12:59:08
5.0 / 5
643
تگهای خبر: آب , بارندگی , جنگل , حفاظ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل