گل پیچ GolPich
گزارش گل پیچ؛

تصرف عدوانی در شاهوار مشهود است

تصرف عدوانی در شاهوار مشهود است دستگاه قضا اعلام نموده که با تصرف عدوانی به صورت کامل برخورد خواهد نمود اما طبق سندی که به دست خبرگزاری مهر رسیده یک مورد تصرف عدوانی بلارسیدگی در شاهوار وجود دارد.خبرگزاری مهر - گروه استان ها: انتشار گزارش خبرگزاری مهر استان سمنان با تیتر شاهوار قربانی ترک فعل مدیران / ‏‬ دستگاه قضائی تنها امید مردم، این روزها بازخوردهای بسیاری را در سطح استان سمنان داشته است. بازخوردهایی که از مردم تا مسؤلان یک مرتبه دیگر ماجرای شاهوار را بر سر زبان ها انداخته و بخصوص در فضای مجازی، سبب شده تا مبحث برخورد دستگاه قضا با تصرفات عدوانی اراضی ملی مورد بحث قرار گیرد. در تازه ترین خبرها پیرامون تصرف عدوانی، دادستان مرکز استان سمنان ضمن اشاره به عزم جدی دادگستری این استان برای مقابله با تصرف عدوانی بیان نمود: «حق ممانعت در اجرای حکم تصرفات عدوانی در استان سمنان را نمی دهیم». محمد شریف ابراهیمی تصریح کرد: «اگر فردی دولتی بخواهد جلوی اجرای حکمی را در زمینه تصرف عدوانی منابع طبیعی بگیرد، حتما با وی مطابق قانون مجازات اسلامی برخورد می شود و برای این مورد جرم انگاری شده است و اگر اشخاص حقیقی بخواهند جلوی اجرای احکام قضائی را بگیرند باید به آنها اظهار داشت که مقاومت بدون فایده است»
برخورد با تصرف عدوانی
این مقام ارشد قضائی در استان سمنان در ادامه بیان نمود: «اصرار ما در دستگاه قضائی بر اجرای حکم است و با هیچ متخلفی که تصرف عدوانی کرده تعارف نداریم و حتما باید احکام اجرا شود و بنابراین قاطعانه می گوئیم که با برگزاری اعتراضات و تجمع ها، اجرای حکمی در سطح استان سمنان متوقف نخواهد شد و این مورد سخن دادستان هم نیست بلکه نص صریح قانون محسوب می شود».
از سوی دیگر قوه قضائیه اعلام نموده که مردم تصرف های عدوانی و ترک فعل های صورت گرفته است را به اطلاع دستگاه قضائی برسانند تا به این موضوعات به صورت کلی و جزئی رسیدگی شود. این در شرایطی است که طبق برخی اسنادی که به دست خبرگزاری مهر استان سمنان رسیده، تصرف عدوانی در شاهوار، این کانون آب ساز و حیات بخش شرق استان سمنان محرز به نظر می آید و احتیاج به رسیدگی در دادگاه ها دارد.
همان طور که در تصویر پایین هم دیده می شود تصرف عدوانی که مقامات قضائی به آن تاکید دارند در شاهوار به وقوع پیوسته و ارگان ذیصلاح در این امر یعنی منابع طبیعی هم آنرا به تائید رسانده است:

مدرک تصرف عدوانی
در نامه مذکور که توسط اداره کل منابع طبیعی استان سمنان به مثابه مرجع ذیصلاح کارشناسی تصرفات اراضی ملی، به صراحت بیان شد است: «شرکت بوکسیت تاش بدون دریافت مجوزهای لازم و قانونی مبادرت به تخریب و تصرف عدوانی مساحت ۱۶۵ هزار و ۲۲۰ مترمربع اراضی ملی در پلاک ۱۱ بخش اصلی ۱۰ ثبتی شهرستان شاهرود معروف به تاشین کرده است و به جهت ایجاد مسیر دسترسی به معدن مبادرت به راه اندازی مسیری به طول هفت هزار و ۲۹۰ متر و عرض ۱۲ متر کرده است، بنابراین با بررسی های صورت گرفته مشخص شد مسیر راه اندازی شده نسبت به صورت وضعیت تنظیمی از جانب منابع طبیعی کاملاً تفاوت و جابجا شده است با این توضیح که بعد از تقاضای شرکت فوق و بعد از طی تشریفات قانونی مسیر جاده دسترسی به نقاط مشخص به آنان تحویل و لیکن شرکت بدون در نظر گرفتن وضعیت واگذاری و مسیرهای مشخص اقدام به این عمل خلاف کرده است.
همچنین قطع و ریشه کن شدن ۲۴۷ هزار و ۸۳۰ اصله بوته، سه هزار و ۳۰۵ گون و ۸۲۶ اصله درختچه زرشک و ۴۱۳ درخت ممنوع القطع اورس و همینطور خاکبرداری ۲۲۵ هزار و ۳۰۰ متر مکعب خاک از دیگر نکاتی است که در این نامه تاکید گردیده است.»
واکنش ها به گزارش گل پیچ به نقل از مهر
گزارش خبرگزاری مهر استان سمنان درباره ترک فعل های صورت گرفته در شاهوار البته اظهار نظرات مختلفی را هم به همراه داشت همینطور این گزارش در یک پیام رسان مجازی فقط در ظرف چند دقیقه به یک هزار و ۱۰۰ بازدید رسید که نشان از حساسیت مبحث محیط زیستی برای مردم استان سمنان دارد.
علی از کاربران فضای مجازی درباره این گزارش نوشت: ۱۰ سال است این همه تخلف! مسؤلان چرا کاری نکرده اند. محمد مهدوی نوشت: این همه سال می گف مدرک این همه مدرک دیگر معطل چه چیزی هستید؟ کاربر دیگری به نام لشونا نوشت: آدم از این حجم تخریب افسوس می خورد آیا مخرب ها می دانند که کوه باردیگر به روز اول بر نمی گردد؟
کاربر دیگری به نام خانم احمدی حمایت قوه قضائیه از سوت زن ها را خاطرنشان کرد و با طرح این مورد که سخنگوی قوه قضائیه اخیراً اعلام نموده «اصحاب رسانه و مطبوعات نمایندگان افکار عمومی جامعه و چشمان تیزبین مردم در گوشه و کنار این کشور هستند و ما اعلام می نماییم این افراد مثل ضابطان قضائی مورد حمایت دستگاه قضا هستند»، نوشت: ۱۰ سال با این حجم تخلف و کوه خواری مبادرت به کار کردن کردند حال اگر من و شما در کوه که چه عرض کنم در باغ خودمان یک اتاق بسازیم با بولدوزر آنرا خراب می کنند این یعنی عزم جدی نبوده است وگرنه چرا تخریب خانه باغ های متخلف را به فردا نمی گذارند؟
محسن فیروزآبادی هم ضمن تقدیر از دستور صریح دستگاه قضائی کشور با این عنوان که «از سوت زن ها، گزارشگران فساد و خبرنگاران مثل ضابطان قضائی حمایت می کنیم» نوشت: دست شما رسانه ها درد نکند که اطلاع رسانی می کنید و آدم مانده است چه بگوید یعنی چطور می شود که ۱۰ سال کسی بدون مجوز حیات را از یک شهرستان بگیرد اما مسؤلان محلی صدایشان در نیاید؟

قطع درختان و جابجایی خاک
مطابق قانون حفظ و پشتیبانی از منابع طبیعی مصوب ۱۳۷۱، مسئولیت قانونی طرح شکایت قطع درختان و تصرف عدوانی اساسا بر عهده منابع طبیعی (وزارت جهاد کشاورزی) بوده و می بایست بعنوان دستگاه متولی و متصدی امور اراضی ملی، اقدام به مطرح کردن دعوا و پیگیری پرونده مربوطه تا حصول نتیجه باشند. در صورت هرگونه قصور در خصوص طرح شکایت، دادستان شهرستان مطابق دستورالعمل نظارت و پیگیری حقوق عامه ابلاغی بهمن ماه ۱۳۹۷ ریاست قوه قضائیه به استناد بند ۲ اصل ۱۵۶ قانون اساسی، به محض اطلاع راساً تشکیل پرونده و طرح دعوا برای حفظ حقوق عمومی به طرفیت متخلفان و دستگاه مسئول نظارتی کنند.
همچنین مبحث قابل تأمل و توجه این است که قانون حفظ جنگلها و منابع طبیعی مصوب سال ۷۱ در ماده نخست خود حتی نام درختان اورس و گون را هم آورده و اذعان دارد که بوته از یک سانتی متر روی خاک و درخت از ۵۰ سانتی متر روی خاک می بایست حفاظت شود و دستگاه در رابطه با طرح شکایت و جلوگیری از تخریب آن وزارت جهاد و منابع طبیعی است که ذیل این وزارت خانه مشغول به کار است از طرفی در دستورالعمل حقوق عامه مصوب ۵۸ در قانون اساسی و بند ۱۵۶ وظایف دادستان آمده که دادستان می بایست در این حوزه از منابع طبیعی هم در کنار معدن مخرب، بازخواست کند که چرا اقدام عاجل قانونی انجام نداده و ترک فعل کرده است.
همچنین کاهش توان تولید زمین ناشی از فعالیتهای انسانی در قانون تعریفی برای فرسایش خاک به حساب می آید و آنرا در معنای دیگری جدا شدن ذرات خاک از محل و انتقال آن توسط عوامل انسانی ذکر می شود که به نظر می آید این امر در شاهوار مصداق پیدا می کند. جالب تر اینکه قانونگذار حتی برای عوامل طبیعی که خاک را گرفتار فرسایش کند (عوامل انسانی که به جای خود) هم دستگاه منابع طبیعی را مکلف کرده که باید با ایجاد بندها و تورکینس ها و… مبادرت به جلوگیری و جلوگیری از فرسایش خاک کنند.
مطالبه مردم محقق خواهد شد؟
معدن بوکسیت شاهوار به حکم دادگاه به طور موقت تعطیل می باشد و مجوز آن هم هنوز تمدید نشده اما به علت عدم تعیین تکلیف معدن، هنوز بیم اینکه باردیگر بازگشایی شود به شدت احساس می شود، موضوعی که بر خلاف مطالبه مردم شهرستان شاهرود و استان سمنان است. استانی که نگران کانون آب ساز و حیات بخش خود در قله مرتفع شاهوار است و مردمش درباره آن ده ها مدرک معتبر از ارگان های دولتی گردآوری کرده و حتی طومار. به مقام معظم رهبری نوشته اند.
مردم شاهرود و استان سمنان هیچگاه مخالف اشتغال و معدن نبوده بلکه در تعریف توسعه پایدار با دولتی ها هم عقیده نیستند. مردم معتقد هستند که توسعه پایدار به معنای تخریب یک کانون حیات بخش، آب ساز و هادی منابع آبی (که می تواند تخریب آن گرادیان هوا را هم برهم بزند) برای ایجاد تعدادی شغل و چرخیدن چرخ یک کارخانه و بهره برداری یک مقطع خاص از منابع بوکسیت توسعه پایدار نیست. یعنی به عبارت دیگر تخریب یک چیز بزرگ برای به دست آوردن هدفی کوچک تر دور از تعریف عمومی توسعه پایدار به حساب می آید.

از سوی دیگر به اذعان مسؤلان شرکت آلومینا از زمانی که معدن بوکسیت تاش تعطیل شده (به صورت موقت) اتفاقاً تولید شرکت در زمینه آلومینیوم بیشتر هم شده است در نتیجه نشان داده است که این شرکت منابع گوناگونی در استان های سمنان، خراسان شمالی، حتی خراسان رضوی و یزد و کرمان و… هم دارد که می تواند از آنها بوکسیت استخراج و جایگزین معدن شاهوار کند.
رسانه ها و مردم شاهرود معتقد هستند که اگر شرکت آلومینا از جای دیگری بوکسیت مورد نیاز خویش را تأمین کند تا حیات مردم شاهرود در شاهوار به مخاطره نیفتد حتی حاضر به کمک به این شرکت هم هستند تا حسن نیت خویش را برای عدم مخالفت با اشتغال و تولید اعلام کنند، اما شاهوار، کانون حیات بخش مردم دشت بسطام و شرق استان سمنان است و بنابراین مردم خواهان تعطیلی دائمی معدن و جبران صدمه های محیط زیستی هستند هرچند صدمه ها آنقدر جدی است که هیچکس نمی تواند آنرا کاملاً جبران کند. حال باید دید با این همه مدرک متقن آیا دستگاه قضائی به این مورد ورود خواهد کرد؟


منبع:

1400/02/21
14:06:02
5.0 / 5
538
تگهای خبر: آب , باد , باغ , جنگل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل