گل پیچ GolPich
گزارش گل پیچ؛

كویر یزد منشاء بروز ریزگردها در كرمان

كویر یزد منشاء بروز ریزگردها در كرمان گل پیچ: بروز ریزگردها با منشأ کویر یزد طی سالهای اخیر بارها شمال استان کرمان را متأثر کرده اما سکوت مسئولان دو استان برای کنترل کانون ریزگردها ادامه دارد.خبرگزاری مهر – گروه استان ها: ریزگردها این روزها به یکی از دردسرهای مردم شهر کرمان تبدیل گشته اند، اما این دفعه خبری از بادهای ۱۲۰ روزه سیستان و بلوچستان نیست بلکه ریزگردها از استان یزد به کرمان آمده اند و آسمان شهرهای شمالی کرمان را تیره کرده اند، روز گذشته کرمان، زرند و راور تعطیل و مردم خانه نشین شدند.
هنوز هم آسمان شهر مملو از ریزگرد است هر چند که شدت این پدیده از روز گذشته کمتر شده اما خاک همه شهر را در بر گرفته است.
کانون ریزگردهای یزد جدی گرفته نمی شود
حالا در هوای گرم کرمان و در اوج کرونا نفس کشیدن از قبل سخت تر شده است.

شب پیش از پدیدار شدن ریزگردها در آسمان کرمان شهر یزد طوفانی شدید را تجربه نمود و وزش باد از سمت شمال شن های کویر بین استان یزد و کرمان را به شهرستان های شمالی کرمان آورد.
شب پیش از پدیدار شدن ریزگردها در آسمان کرمان شهر یزد طوفانی شدید را تجربه نمود و وزش باد از سمت شمال شن های کویر بین استان یزد و کرمان را به شهرستان های شمالی کرمان آورد
اما این اولین بار نیست که کرمان از این کویر متأثر می شود و نکته تأسف بار اینکه هیچ اقدامی برای تثبیت شن ها در این کانون ریزگردها در کویر مرکزی ایران اندیشیده نشده است و کسی هم در این خصوص نه در یزد و نه کرمان سخنی نمی گوید.
در این میان این مردم کرمان هستند که بار این مشکل را بر دوش می کشند.
مریم سلاجقه، کارشناس هواشناسی استان کرمان در گزارش گل پیچ به نقل از مهر در این خصوص می گوید: آنچه که در روز گذشته در استان کرمان روی داد ناشی از بروز تند باد در شمال استان کرمان و از استان یزد بود.
وی اشاره کرد: پیش بینی می شود طی امروز و فردا هم هر چند در حجم کمتر شاهد بروز ریزگردها با منشأ شمال استان باشیم.
بادهای ۱۲۰ روزه شرق کرمان را متأثر می کند
وی همین طور با اشاره به اینکه هنوز بادهای ۱۲۰ روزه سیستان و بلوچستان شروع نشده است اظهار داشت: با شیوع وزش این بادها شرق و جنوب شرق استان نیز متأثر می شود که سبب بروز مکرر طوفان شن و ریزگرد خواهد شد.
سلاجقه اضافه کرد: امروز شاهد افزایش غلظت غبار در پاره ای مناطق استان هستیم که منشأ آن وزش باد و خیزش گرد و خاک در مرکز کشور و انتقال آنها به استان کرمان است.
کارشناس هواشناسی استان کرمان بیان کرد: همین طور باتوجه به وزش بادهای شمالی دوشنبه شب و سه شنبه شب در مناطق مرکزی کشور، افزایش غلظت غبار طی بامداد های سه شنبه و چهارشنبه در پاره ای مناطق شمال و شمالغرب استان محتمل می باشد.
افزایش قابل توجه آلودگی در شهر کرمان
مدیرکل محیط زیست استان کرمان نیز در گزارش گل پیچ به نقل از مهر اظهارداشت: میزان آلودگی هوا در اوج غلت ریزگردها ۱۷۰ بود که بالاتر از شاخص کیفی قرار گرفت و طبیعتاً برای سلامت مردم خطرساز بود.
مرجان شاکری اضافه کرد: آنچه در شمال استان کرمان روی داد ناشی از وزش بادهای شمالی از کویر مرکزی بود که دراین زمینه باید چاره اندیشی کرد.
وی با اشاره به سند ملی مبارزه با گرد و غبار در کشور اظهار داشت: در همه استانها دستگاه های مختلف باید مطابق این سند برای رفع اشکال ریزگردها تلاش کنند.
در حالی آلودگی هوا در روز جاری نیز پس از یک روز خانه نشینی همچنان مردم کرمان را با مشکل مواجه کرده است اما در شرق استان وضعیت بسیار بغرنج تر است
وی خشکسالی شدید امسال و کاهش رطوبت هوا را یکی از با اهمیت ترین عوامل بروز ریزگردها و طوفان شن در دانست و اظهار داشت: در کنار کانون های ریزگرد در استان های مجاور کانون اصلی بروز ریزگرد در استان کرمان کویر لوت است که با شروع بادهای ۱۲۰ روزه سیستان سبب تشدید آلودگی در شرق استان می شود و طوفان شن و ریزگردهای شرق استان منشأ اینطور داشت.

آلودگی هوا ادامه دارد
در حالی آلودگی هوا در روز جاری نیز پس از یک روز خانه نشینی همچنان مردم شمال کرمان را با مشکل مواجه کرده است اما در شرق استان وضعیت بسیار بغرنج تر است. طبق اعلام محیط زیست کانون ریزگردها در این بخش از استان اما کویر لوت است.
با رسیدن به نیمه بهار در ریگان و فهرج که امسال شاهد پایین ترین میزان بارندگی در استان کرمان بوده اند بار دیگر با پدیده طوفان شن و ریزگردها مواجه گشته اند.
در همین خصوص با فرماندار ریگان به گفتگو نشستیم، امین باقری به خبرنگار مهر اظهار داشت: از روز گذشته ریزگردها آسمان شهرستان را فرا گرفته اند و هر چند امروز وضعیت کمی بهتر است اما همین طور مردم برای رفت و آمد در سطح شهر و بین روستاها با مشکل مواجهند.
وی ریگان را یکی از محروم ترین مناطق کشور دانست و اضافه کرد: در ریگان بیش از دو سوم روزهای سال مردم با ریزگردها درگیر هستند و این وضعیت سبب افزایش مهاجرت شده است.
تثبیت شن های روان جدی گرفته شود
وی به ادامه سیر خالی شدن روستاها از سکنه آگاهی داد و اظهار داشت: با وزش هر بادی شاهد بروز ریزگرد و طوفان شن هستیم و کشاورزی و دامداری کاملاً متأثر از ریزگردهاست منشأ ریزگردها بادهای ۱۲۰ روزه و گاه بادهای محلی است اما کانون های ریزگرد کویر منطقه است که به اشتباه در بعضی مواقع جازموریان اعلام می شود.
فرماندار ریگان اظهار داشت: توسعه ریگان به حل مشکلات ناشی از تغییرات اقلیمی وابسته است که با اهمیت ترین اقدام برای حل مشکل تثبیت شن های روان با بهره گیری از روش کشت گیاهان در کویر و در نزدیکی کانون های اصلی توسعه بیابان است.
مسئولان تغییرات اقلیمی را جدی نمی گیرند
تغییرات اقلیمی در استان کرمان طی سالهای قبل سبب بروز مشکلات زیادی در بزرگترین استان کشور شده است بطوریکه روزهای گرم سال در حال افزایش و حداقل دما و حداکثر دما هم سیر صعودی را طی می کند.
بارندگی در مقایسه با سال قبل ۷۵ درصد کاهش و رطوبت هوا در استان به شدت کاهش یافته است و همین مساله سبب تأثیر بر زندگی و معیشت مردم شده است
طی سال جاری نیز بارندگی در مقایسه با سال قبل ۷۵ درصد کاهش و رطوبت هوا در استان به شدت کاهش یافته است و همین مساله سبب تأثیر بر زندگی و معیشت مردم شده است.
خشک شدن زمینهای کشاورزی، کاهش وسعت مراتع و ذخیره گاه های آب در کنار کاهش کیفیت هوا و افزایش روزهایی که استان درگیر ریزگردها است زندگی مردم را گرفتار مشکل کرده اما متأسفانه مسئولان اقدامی مؤثر برای کاهش تأثیرات تغییرات اقلیمی نمی کنند و چون این مشکل را باور نکرده اند.


منبع:

1400/02/21
22:11:40
5.0 / 5
314
تگهای خبر: آب , آلودگی , باد , بارندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل