گل پیچ GolPich

آخرین وضعیت واگذاری تالاب ها به وزارت نیرو

آخرین وضعیت واگذاری تالاب ها به وزارت نیرو به گزارش گل پیچ معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: معاونت حقوقی ریاست جمهوری پیگیر موضوع واگذاری تالاب ها به وزارت نیرو هست و از طرفی دیگر موضوع منحرف کردن مسیر رودخانه ها در کشور افغانستان و نگرانی از وضعیت تالاب هامون توسط وزارت نیرو و وزارت امور خارجه درحال پیگیری است.به گزارش گل پیچ به نقل از ایسنا احمد لاهیجان زاده در نشست خبری که امروز در سازمان حفاظت محیط زیست بصورت آنلاین برگزار شد، درباره موضوع واگذاری تالاب ها به وزارت نیرو اظهار نمود: آقای جهانگیری - معاون اول رئیس جمهوری- از معاونت حقوقی ریاست جمهوری خواستند که به این مساله ورود کنند. بدین جهت جلسه ای در ریاست جمهوری برگزار و دیدگاه های سازمان محیط زیست و سازمان جنگلها در آن ارائه شد.

وی افزود: تا جایی که ما اطلاع داریم موضوع واگذاری تالاب ها به وزارت نیرو منتفی شده است. به هر حال تا زمانی که بصورت رسمی این مساله به ما و سایر دستگاه های ذی ربط ابلاغ نشود، نمی توانیم اظهارنظر نهایی نماییم.

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست درمورد تالاب انزلی که قبل از این به وزارت نیرو واگذار شده بود، اشاره کرد: سند تالاب انزلی به آب منطقه ای واگذار شده بود که به لحاظ قانونی این امکان وجود ندارد و باید وزاتخانه قائم مقام دولت باشد. بدین جهت اداره ثبت نیز اعلام نمود که در انتقال سند انزلی به آب منطقه ای اشتباهی صورت گرفته است و این سند قانونی نیست.

لاهیجان زاده در بخش دیگری از صحبت های خود در پاسخ به این پرسش ایسنا که آیا حداقل حق آبه تالاب ها که ۱۱ میلیارد مترمکعب است از طرف وزارت نیرو به محیط زیست پرداخت شده است یا خیر؟ توضیح داد: به طورکلی این ۱۱ میلیارد متر مکعب عدد تجمعی برای میزان حق آبه است. در سال آبی جاری حوضه های آبریز میزان متفاوتی از حق آبه را دریافت کرده اند. برای مثال تالاب شادگان و هورالعظیم موفق به دریافت حق آبه خود شده اند ولی برخی دیگر از تالاب ها حداقل حق آبه را نیز دریافت نکرده اند.

وی اشاره کرد: برنامه ما این است که حق آبه تالاب ها را مورد به مورد از وزارت نیرو پیگیری نماییم.

لاهیجان زاده در بخش دیگری از صحبت های خود درباره چگونگی پرداخت حق آبه محیط زیست در دوران خشکسالی توضیح داد: تا پیش از سال ۱۳۹۶ که قانون حفاظت و احیای تالاب ها به تصویب رسید، حق آبه تالاب ها جایگاه قانونی نداشت و این مساله بصورت چانه زنی با وزارت نیرو و سایر موضوعات حقوقی مطرح می شد. یکی از اتفاقات بزرگ در حوزه محیط زیست به رسمیت شناختن حق آبه تالاب ها طی چند سال اخیر است. بر این اساس سازمان حفاظت محیط زیست باید حق آبه تالاب ها را مشخص و وزارت نیرو آنرا تامین کند.
حق آبه محیط زیست تحت تاثیر کم بارشی در کشور قرار گرفته است
وی اشاره کرد: سازمان حفاظت محیط زیست حق آبه تالاب های بزرگ و مهم را تعیین و به وزارت نیرو ابلاغ کرده است. بطور کلی ۱۱ میلیارد مترمکعب بعنوان حداقل حق آبه محیط زیست تعیین شده است که حدودا طی سال قبل این میزان تامین شد اما امسال حق آبه محیط زیست تحت تاثیر کاهش بارش ها در کشور قرار گرفته است.

معاون دریایی سازمان حفاظت محیط زیست با اعلان اینکه ما سه برنامه برای پرداخت حق آبه تالاب ها در دوران ترسالی، خشکسالی و شرایط نرمال بارش داریم، اظهار نمود: ما می خواهیم که حق آبه محیط زیست متناسب با شرایط کم بارشی در کشور پرداخت گردد اما به هر حال حق آبه کشاورزی، صنعت و... قدمت طولانی تری نسبت به حق آبه محیط زیست دارند. بدین جهت ممکنست تامین این حق آبه زمان بر باشد.

لاهیجان زاده با اشاره به این که منبع آب تعداد زیادی از تالاب های کشور خصوصاً در مناطق کویری بارش ها است، اظهار داشت: متاسفانه کم بارشی سبب می شود که این تالاب ها را از دست دهیم. از سویی دیگر تعدادی از تالاب ها مانند بختگان در پایاب رودخانه ها قرار دارند. برای آنکه آب به اینگونه تالاب ها برسد باید مسیری طولانی حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ کیلومتر را طی نماید. متاسفانه در این راه کشاورزان آب را برداشت می کنند و در نهایت حق آبه تالاب بطور کامل به آن نمی رسد.

وی اضافه کرد: برای جلوگیری از این اتفاق با وزارت نیرو توافق کرده ایم که بمحض اتمام بارش، آب به سمت تالاب رها شود تا این آب توسط کشاورزان برداشت نشود علاوه بر این ها در کارگروه سازگاری با کم آبی حق آبه ۲۸ استان تالابی را مشخص کردیم و منتظر تصویب دولت هستیم.
آخرین وضعیت احیای تالاب گاوخونی و زاینده رود
معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست در بخش دیگری از صحبت های خود درباره طرح جامع احیای زاینده رود و تالاب گاوخونی توضیح داد: طرح جامع مدیریت تالاب گاوخونی تهیه شده و به تصویب شورای برنامه ریزی استان اصفهان رسیده است. بر این اساس طرح احیا و نجات این دو حوضه آبی به دستور ریاست جمهوری از سال قبل در دستور کار قرار گرفته است.

بگفته وی محوریت اجرای طرح جامع زاینده رود و تالاب گاوخونی برعهده وزارت نیرو است اما سازمان حفاظت محیط زیست نیز در این امر مشارکت دارد.
تاثیر آبگیری سد کمال خان بر حق آبه هامون
معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست درباره تاثیر آبگیری سد کمال خان بر حق آبه دریاچه هامون اظهار داشت: ساخت این بند در سال ۱۳۵۱ شروع شد ولی به سبب همزمانی با جنگ داخلی افغانستان متوقف گردید و در نهایت در زمستان سال قبل با حجم ۵۵ میلیون متر مکعب آب شروع به کار کرد.

وی اشاره کرد: مقامات افغانستانی «کمال خان» را یک «بند» می دانند نه یک «سد» چونکه ۵۵ میلیون متر مکعب نسبت به آورده رود هیرمند عدد ناچیزی است بدین سبب ساخت این بند نگران کننده نیست.

لاهیجان زاده با اعلان اینکه از سویی دیگر تصمیم دولت افغانستان برای منحرف کردن مسیر رود به سمت اراضی این کشور نگران کننده است و حفر کانال نیز شروع شده است، اظهار داشت: پیگیری این مساله بصورت کنسرسیوم به وزارت امورخارجه و وزارت نیرو محول شده است و اسفند ماه سال قبل در کابل جلسه برگزار و توافقاتی انجام شد. مقرر است جلسه دیگری در آینده نزدیک در ایران اجرا شد. مقرر است محتوای مذاکرات و نتیجه آن فقط از جانب وزارت خارجه اعلام گردد.
کاهش بارش ها در کشور طی سال آبی جاری
معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به وضعیت بارش ها در کشور اظهار نمود: میزان بارش ها در کشور تا ۱۸ اردیبهشت ماه ۱۴۱.۳ میلیمتر گزارش شده است که نسبت به میانگین طولانی مدت ۳۸ درصد و نسبت به زمان مشابه در سال قبل ۵۳ درصد کاهش یافته است. از سویی دیگر فصل بارش در کشور رو به پایان است و فقط ۵۸ درصد از ظرفیت سدهای کشور تا حالا آبگیری شده اند.

وی اضافه کرد: از سویی دیگر گرما نیز در کشور زودتر از موعد شروع شده و در نتیجه آن تبخیر بالا رفته است. این مساله روی وضعیت تالاب ها و دریاچه ها اثرگذار می باشد.

لاهیجان زاده با اعلان اینکه مطالعات پهنه بندی و تعیین اولویت های استقرار تاسیسات نمک زدایی در سواحل جنوبی در استان های هرمزگان و بوشهر به پایان رسیده است، اشاره کرد: رویکرد دولت برمبنای اسناد بالادستی یک رویکرد دریامحور است و تمهیدات لازم برای این مساله درنظر گرفته می شود.
شناسایی پهنه هایی که امکان ایجاد تاسیسات آب شیرین کن در آنها وجود دارد
وی با اشاره به این که یکی از زیربناهای توسعه دریامحور ایجاد تاسیسات آب شیرین کن است، اظهار داشت: این مساله با حساسیت رصد می شود تا زیستگاه های حساس ما تحت تاثیر قرار نگیرند. سازمان حفاظت محیط زیست پهنه هایی را که در آنها امکانات استقرار تاسیسات آب شیرین کن وجود دارد را شناسایی کرده است. دستورالعمل سیستم های آب شیرین کن نیز تدوین شده است.
تهیه اطلس دریایی خلیج فارس و دریای عمان
لاهیجان زاده در ادامه اظهار داشت: یکی از اقدامات مهم ما تهیه اطلس زیستگاه های ساحلی - دریایی خلیج فارس و دریای عمان است که طی یک ماه آتی به چاپ خواهد رسید علاوه بر آن تهیه اطلس دریای خزر نیز در دستور کار قرار دارد و فاز اول آن نیز درحال اجرا شدن است.
آخرین وضعیت دریاچه ارومیه
معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به آخرین وضعیت دریاچه ارومیه اظهارکرد: درحال حاضر تراز دریاچه ارومیه ۱۲۷۱.۳۹ است. این تراز در زمان مشابه طی سال قبل ۱۲۷۱.۸۹ گزارش شده است. از سویی دیگر تراز اکولوژیک دریاچه ۱۲۷۴.۱ است و پیش بینی شده تا سال ۱۴۰۶ دریاچه به این تراز برسد.

وی افزود: تراز دریاچه ارومیه در سال ۱۳۹۲ به عدد ۱۲۷۰.۵ رسیده بود که کاهش شایان توجهی داشت اما درحال حاضر تراز دریاچه ارومیه ۱۳۰ سانتیمتر بالا رفته است.

لاهیجان زاده در ادامه اشاره کرد: برمبنای بررسی های انجام شده اگر شرایط دریاچه ارومیه همان شرایط منتهی به سالهای ۹۲ و ۹۳ بود، این دریاچه تا سال ۱۳۹۹ بطور کامل خشک می شد اما با تشکیل ستاد احیای دریاچه در فاز اول روند خشک شدن متوقف گردید و در مرحله دوم افزایش راندمان آب دریاچه در دستور کار قرار گرفت. بر این اساس مصرف آب در بخش کشاورزی حدود ۳۵ تا ۳۹ درصد کاهش و درمقابل راندمان کشاورزی افزایش یافت.

وی اضافه کرد: از سال ۹۲ تا حالا کشور دوره های خشکسالی و ترسالی را در کشور داشته ایم بدین سبب خشکسالی فعلی دلیل بر این نیست که شرایط دریاچه به وضعیت سال ۱۳۹۲ برمی گردد. درشرایطی حالا تراز دریاچه ارومیه بالا رفته است که هنوز پروژه های سازه ای وارد مدار نشده اند. با راه اندازی سد کانی سیب که در حال آبگیری است حدود ۶۰۰ تا ۶۵۰ میلیون متر مکعب آب وارد دریاچه می شود.

به گفته لاهیجان زاده علاوه بر این تصفیه خانه شهر ارومیه نیز حدود ۹۵ درصد و تصفیه خانه شهر تبریز ۸۰ تا ۸۵ درصد پیشرفت داشته است که با اتمام این دو پروژه پساب این دو شهر نیز وارد دریاچه خواهد شد و با این حساب در مجموع حدود ۷۰۰ میلیون متر مکعب آب به دریاچه ارومیه خواهد رسید.
اتمام مطالعات طرح های جامع و احیای ۱۹ تالاب
معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست در بخش دیگری از صحبت ها خود اظهار نمود: درحال حاضر سازمان حفاظت محیط زیست به دنبال انجام مطالعات طرح های جامع مدیریت و احیای تالاب ها است. درحال حاضر این مطالعات برای ۳۴ تالاب درحال انجام است که از این بین مطالعات مربوط به ۱۹ تالاب به پایان رسیده است علاوه بر آن طرح جامع تالاب میانکاله، طرح جامع تالاب انزلی و طرح جامع تالاب زریوار به تصویب رسیده است.

لاهیجان زاده در بخش دیگری از این جلسه خبری در پاسخ به پرسشی درباره توسعه پرورش گونه مهاجم تیلاپیا در کشور اظهار نمود: سازمان شیلات معتقد می باشد که گونه ای از ماهی تیلاپیا غیرمهاجم و البته اقتصادیست. بدین جهت شیلات اصرار بر پرورش اینگونه از تیلاپیا را دارد. از سویی دیگر سازمان حفاظت محیط زیست مجوزی را بصورت مشروط برای چهار استان کویری کشور صادر کرده است و قرار بود که سازمان شیلات با دریافت این مجوز گزارش ارزیابی ریسک پرورش اینطور از تیلاپیا را به سازمان محیط زیست عرضه نماید تا بر این اساس درباب پرورش یا عدم پرورش تیلاپیا در کشور تصمیم بگیریم.
مجوز جدیدی برای پرورش تیلاپیا در کشور صادر نشده استوی اشاره کرد: از آنجایی که سازمان شیلات هنوز نتیجه مطالعات خودرا به سازمان محیط زیست ارائه نداده است، ما هیچگونه مجوز جدیدی برای پرورش گونه تیلاپیا در کشور صادر نکرده ایم.
خلیج فارس و دریای عمان پایش می شوند
معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه با اشاره به پایش خلیج فارس و دریای عمان اشاره کرد: سال ۲۰۰۵ آخرین باری بود که خلیج فارس و دریای عمان پایش شدند. درحال حاضر قراردادی با پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی منعقد شده است تا سالی دو بار خلیج فارس و دریای عمان با کشتی تحقیقاتی خلیج فارس پایش شوند.

وی افزود: بدین جهت به مدت چهارسال و بصورت پی در پی خیلج فارس و دریای عمان پایش خواهند شد تا به یک بانک اطلاعاتی از داده های مختلف با پارامترهای متنوع از خلیج فارس و دریای عمان برسیم.

لاهیجان زاده در ادامه درباب پایش دریای خزر توضیح داد: محیط زیست دریای خزر همیشه بعنوان یکی از نگرانی های سازمان حفاظت محیط زیست بوده است. بدین جهت در سال ۱۳۸۲ کنوانسیون تهران با اصرار سازمان محیط زیست برای حفاظت از محیط زیست دریای خزر به تصویب رسید و پنج کشور حاشیه خزر نیز عضو آن هستند.

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست اضافه کرد: مقرر است که به زودی دریای خزر توسط یک کشتی پایش و مسائل در رابطه با محیط زیست آن بررسی شود. از سویی دیگر این کشتی به سمت هر پنج کشور حاشیه خزر خواهد رفت تا آنها را نیز همراه کند. حرکت این کشتی نیز از کشور آذربایجان شروع می شود.

وی در ادامه درباره مرگ فک های خزری در کشور روسیه نیز اظهار داشت: ما با این کشور مکاتبه کرده ایم تا اطلاعات دقیقی درباره چرایی مرگ و میر فک ها عرضه کنند.
هورالعظیم قابلیت ثبت در کنوانسیون رامسر را دارد
لاهیجان زاده در ادامه این جلسه درباره ثبت حوضچه های یک، دو و سه تالاب هورالعظیم در کنوانسیون رامسر اشاره کرد: پیگیری های زیادی برای ثبت این حوضچه ها انجام شده است اما تفاوت تالاب هورالعظیم با سایر تالاب های کشور که به ثبت کنوانسیون رامسر رسیده اند، این است که هورالعظیم یک تالاب مرزی است و برای ثبت آن باید دستگاه های امنیتی نیز نظر دهند. به هر حال تالاب هورالعظیم کاملا شرایط تصویب یا قرار گرفتن در فهرست تالاب های ثبت شده را دارد.

به گفته وی اقداماتی برای جلوگیری از ورود فاضلاب خام به تالاب شادگان صورت گرفته و پروژه راه اندازی تصفیه خانه فاضلاب شهر شادگان ۹۰ درصد پیشرفت داشته است.
همکاری با وزارت دفاع برای جمع آوری گیاه «آزولا» از سطح تالاب انزلی
معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست در بخش دیگری از این جلسه خبری درباره جمع آوری گیاه مهاجم «آزولا» از سطح تالاب انزلی اظهار داشت: اعتباری حدود ۱۲ میلیارد تومان برای این امر درنظر گرفته شده است. بدین جهت در تلاش هستیم تا با همکاری وزارت دفاع و با بهره گیری از وسیله ای که مانند کمباین عمل می کند، این گیاه مهاجم را از سطح تالاب جمع آوری نماییم.

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به رصد وضعیت زیست محیطی جزیره ابوموسی توضیح داد: طی سال قبل برای تهیه نقشه و شناسنامه جزایر ابوموسی، هرمز، هنگام و لارک اقداماتی صورت گرفت و درحال حاضر بر طبق این شناسنامه می توانیم وضعیت محیط زیست خشکی، ساحلی و دریایی تا عمق ۱۰ متری دریا را از نظر مخاطرات و تهدیدهایی که در محیط زیست این جزایر وجود دارد، مشخص و بررسی نماییم. از طرف دیگر در حال تهیه طرح پایش و حفاظت از زیستگاه های ساحلی تخمگذاری لاک پشت دریایی در جزایر ابوموسی، سیری، هرمز، هنگام، فارور و بنی فارور هستیم.
منبع:

1400/02/22
10:09:59
5.0 / 5
702
تگهای خبر: آب , بارش , جزیره , جنگل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل