گل پیچ GolPich
۲۰مه، روز جهانی زنبورعسل،

زنبورهای عسل، نگهبانان تنوع زیستی

زنبورهای عسل، نگهبانان تنوع زیستی گل پیچ: خراسان رضوی بیماری همه گیر کووید - 19 در بخش محصولات غذایی و معیشت جوامع روستایی و شهری سراسر جهان، همچون زنبورداران و سایر افراد موثر در زنجیره زنبورداری تاثیر غیرقابل انکاری گذاشته است. به همین دلیل، تقویت زنجیره ارزش صنعت زنبورداری بمنظور ایجاد معیشت مقاوم، ایجاد مشاغل جدید و درآمدزایی برای کشاورزان اهمیت زیادی دارد.


۲۰ مه (۳۰ اردیبهشت) بعنوان روز جهانی زنبورعسل در نظر گرفته شده و با اهمیت ترین هدف این روز، تایید نقش زنبورها و سایر گرده افشان ها برای اکوسیستم هاست که بطور قابل توجهی به رفع مشکلات مربوط به تامین جهانی غذا و رفع گرسنگی در کشورهای درحال توسعه کمک می کنند. زنبورهای عسل، مانند سایر گرده افشان ها نقش اساسی در ایجاد امکان زندگی در کره زمین دارند.
ایده روز جهانی زنبورعسل در ۱۵ سپتامبر ۲۰۱۴ ارائه شد. این مراسم فرصتی برای افزایش آگاهی از این مساله است که همه می توانند در حمایت، بازیابی و تقویت نقش گرده افشان ها تفاوت ایجاد کنند. هدف از برگزاری این روز، جستجوی راه هایی برای کمک به بازیابی، پشتیبانی و تقویت نقش گرده افشانی زنبورها در دوره ای است که خیلی از کشورها در حال مقابله با ویروس کرونا هستند. امسال چهارمین روز بزرگداشت روز جهانی زنبور است که هدف آن تقویت اقدامات محافظت از زنبورها و سایر گرده افشان ها علاوه بر شناخت ابعاد بحران گرده افشانی است.
پژوهشگران دریافتند که ۷۵ درصد محصولات جهان (از جمله کلزا، دانه های روغنی، سیب، میوه های نرم، لوبیا و کدو سبز و مواردی مانند گوجه فرنگی و توت فرنگی) به گرده افشانی بستگی دارند و بدون این عمل، علاوه بر لطمه بزرگ بشر به مناظر و اکوسیستم ها شاهد تنوعی که امروز از آن لذت می بریم، نخواهیم بود.
خدمات اکوسیستم ارائه شده توسط گرده افشانی زنبورها و سایر گرده افشان ها بسیار مهم و غیر قابل اندازه گیری است. در حقیقت، سه چهارم محصولات کره زمین (یک سوم مواد غذایی و ۸۰ درصد گیاهان گلدار) برای مصرف انسان به زنبورها و سایر گرده افشان ها وابسته هستند. بنا بر گزارش های سازمان ملل، گرده افشان هایی مانند زنبورها، پروانه ها، خفاش ها و مرغ مگس خوار بطور مستقیم به امنیت غذایی و توسعه پایدار کمک می کنند. البته زنبورها بزرگترین گرده افشان هستند و در صورت عدم حضور آنها اکوسیستم زمین متلاشی می شود و هیچ نوع محصولی تولید نخواهد شد.
بااین حال، بقای این قهرمانان کوچک غذایی در معرض خطر تهدید قرار دارد. باتوجه به نرخ مرگ ومیر سالانه زنبورهای عسل که حالا ۳۰ درصد است، ناپدید شدن زنبورها یک پدیده جهانی است که تنوع زیستی را به خطر می اندازد. از سال ۱۹۰۰، کشور انگلستان ۱۳ گونه زنبورعسل را ازدست داده است و ۳۵ مورد دیگر در معرض خطر انقراض قرار دارند و با اهمیت ترین علل شناخته شده برای کاهش زنبورها استفاده سموم دفع آفات، ازبین رفتن زیستگاه و تغییر اقلیم است. در سراسر جهان به جز قطب جنوب، حدود ۲۰ هزار گونه زنبورعسل گرده افشانی را انجام می دهند و حدودا ۱۸۰۰ گونه در مکزیک (دومین کشور با بیشترین تنوع زنبورهای عسل در جهان پس از ایالات متحده) زندگی می کنند.
کشاورزی صنعتی و عوامل در رابطه با بحران آب وهوا از با اهمیت ترین موارد تهدیدکننده زندگی زنبورهای عسل هستند. زنبورهای عسل بدون مداخلات و حمایت های انسانی قادر به زنده ماندن نیستند. سازمان ملل می گوید: یک میلیون گونه از این موجودات با نابودی روبرو هستند و برگزاری مراسم این روز اهمیت گرده افشان ها، تهدیدهای آنها و سهم آنها در توسعه پایدار را به رسمیت می شناسد.
زنبورداری حداقل به ۴۵۰۰ سال پیش برمی گردد. عسل واقعی ماده ای سرشار از مواد معدنی، ویتامین ها و عناصر کمیاب، با خواص ضد باکتری، ضدالتهاب، ضدعفونی کننده و تسکین دهنده بوده و در تاریخ برای سوختگی و بریدگی بعنوان ضماد زخم ها و درمان های اولیه استفاده شده است. برای تولید یک کیلو عسل بطور متوسط، به فعالیت حدود ۲۵۰۰ زنبورعسل نیاز است. هر زنبورعسل برای یافتن گل های مناسب باید روزانه تا ۶۰ کیلومتر (حدود ۲۱ روز) پرواز کند.


زنبورعسل نمادی از فراوانی، هوش و کوشش است و زنبورها گرده افشان های سخت کوشی هستند که برای حفظ امنیت غذایی، تنوع زیستی و اکوسیستم جهان تلاش می کنند و برای محافظت از آنها می توان کارهایی مانند پرورش گل های موردعلاقه زنبورها و شرح اهمیت آنها برای کودکان را انجام داد. زنبورها برای حفظ تعادل موجودات زنده مانند انسان، گیاهان و حیوانات و همین طور محیط حیاتی هستند و می توانند به کاهش آلودگی کمک کنند.
نتایج بررسی ها نشان داد که زنبورها و سایر گرده افشان ها، نه فقط برای عملکرد سالم سیستم های غذایی ضروری هستند، بلکه در دستیابی به خیلی از اهداف توسعه پایدار (SDG) نیز نقش دارند؛ آنها تنوع زیستی و اکوسیستم ها را حفظ، به ایجاد معیشت، مشاغل جدید و درآمد برای کشاورزان کمک می کنند.
در صورتیکه زنبورهای عسل بیشتر با عسل شناخته می شوند، اما این موجودات هوشمند در تهیه خیلی از غذاها مانند میوه، سبزی و خیلی از محصولات کشاورزی نقش دارند تا آنجا که آلبرت انیشتین عنوان کرد: اگر زنبورعسل ازروی زمین ناپدید شود، فقط چهار سال تا اختتام زندگی انسان باقی خواهد ماند. زنبورها علاوه بر این که یکی از بزرگترین گرده افشان ها هستند، به میزان قابل توجهی در کاهش تغییرات آب وهوا و حفاظت از محیط زیست کمک می کنند.
کشور چین بطور مستقیم در افزایش عسل تقلبی جهان نقش دارد. طبق گزارش فائو (سازمان خواروبار و کشاورزی ایالات متحده) در ۱۵ سال گذشته، چین تولید عسل را به سبب افزایش تقاضای خارجی ۸۸ درصد افزایش داده است.
در صورتیکه روش های دیگر گرده افشانی مانند باد، پرندگان، خفاش ها و سایر حشرات وجود دارد، اما زنبورها نقش اساسی دارند، برای اینکه قادر به گرده افشانی در مقیاس وسیع هستند. اهمیت این مساله بسیار زیاد است و اگر زنبورها این عمل را انجام ندهند، گرده افشانی دستی محصولات کشاورزی برای تامین مواد غذایی ضروری سالانه ۱.۸ میلیارد پوند هزینه خواهد داشت.
محافظت از زنبورها و گرده افشان ها قسمتی از رویکرد فائو (FAO) در زمینه کشاورزی پایدار می باشد که ارتباط بین سلامت انسان، حیوان، گیاه و محیط زیست را نشان میدهد. همه افراد در بازگرداندن وضعیت بهتر برای زنبورها، بازاندیشی در نحوه ارتباط با طبیعت و ترویج گرده افشانی برای تشویق تنوع زیستی، پشتیبانی از سیستم های کشاورزی و غذایی و ایجاد انعطاف پذیری نقش دارند.
باتوجه به شیوع بیماری همه گیر کووید مراسم این روز بصورت مجازی برگزار می شود و خواهان همکاری و همبستگی جهانی برای مقابله با تهدیدات ناشی از بیماری همه گیر کووید - ۱۹ بر امنیت غذایی و معیشت کشاورزی همراه با اولویت بندی بازسازی محیط زیست و محافظت از گرده افشانی است.
حالا زمان آنست که باردیگر فکر نماییم که چگونه با طبیعت و گرده افشان ها ارتباط برقرار نماییم و اقداماتی برای پشتیبانی از این کارگران کوچک سخت کوش و میلیون ها معیشت وابسته به آنها انجام دهیم. سازمان غذا و کشاورزی ملل متحد (فائو) از همه افراد همچون دولت ها، شرکت های خصوصی، پژوهشگران و مصرف کنندگان خواسته است تا برای محافظت از این موجودات کوچک اقدام نمایند. همین طور خواهان همکاری جهانی برای مقابله با تهدیدهای بزرگ ناشی از بیماری همه گیر برای امنیت غذایی و معیشت کشاورزی است.
منابع

regenerationinternational.org

nationaldaycalendar.com

busybees.edu.au

independent.co.uk

pollinators.ie

independent.co.uk

krishijagran.com

bbc.co.uk

jordantimes.com

omanobserver.om
منبع:

1400/02/31
13:23:05
5.0 / 5
251
تگهای خبر: آب , آلودگی , باد , بحران
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل