گل پیچ GolPich
معاون آموزش و مشاركت های مردمی سازمان محیط زیست:

برنامه ای برای فعالیت مجدد مدارس طبیعت نداریم

برنامه ای برای فعالیت مجدد مدارس طبیعت نداریم معاون آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست ضمن اشاره به ارائه آموزش های زیست محیطی به مخاطبان بوسیله صدا و سیما اظهار داشت: برای پخش 200 برنامه زیست محیطی بوسیله صدا و سیما برنامه ریزی هایی صورت گرفته است.به گزارش گل پیچ به نقل از ایسنا، ژیلا مهدی آقایی امروز در نشست خبری سازمان حفاظت محیط زیست که بصورت آنلاین برگزار شد، اظهار نمود: محور اصلی فعالیت ما ارائه آموزش های عمومی به تمامی افراد جامعه است و در این راستا برنامه هایی در سطح ستادی و استانی اجرائی شده است. طی سالهای اخیر همیشه این پرسش از ما وجود داشت که چرا از ظرفیت صدا و سیما برای ارائه آموزش های زیست محیطی استفاده نمی کنیم؟

وی افزود: درحال حاضر ما به این مساله ورود کرده ایم و مجموعه ای آموزشی در قالب طنز و با عنوان «شوخی شوخی» هر شب از تلویزیون پخش می شود. هدف ما از پخش این مجموعه ایجاد سبکی جذاب برای ورود محیط زیست به گفتمان مخاطبان عام است همین طور این مجموعه تلویزیونی در تلاش است که با ارائه آموزش های غیر مستقیم زیست محیطی و البته ارائه راه حل، زیرساختی برای دغدغه مندی در حوزه محیط زیست بوجود آورد.

آقایی با اشاره به این که تا حالا ۸۰ برنامه در رابطه با مسائل زیست محیطی پخش شده است، اظهارکرد: اگر برنامه های آموزشی استمرار نداشته باشند، نتیجه بخش نخواهند بود. بدین جهت پیش بینی کرده ایم که ۲۰۰ برنامه زیست محیطی دیگر نیز بوسیله صدا و سیما پخش شود.
برگزاری جشنواره "تنم زمین"
معاون آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست با اعلان اینکه در حوزه گسترش دانش عمومی زیست محیطی نیز جشنواره "تنم زمین" در امتداد تجربه نگاری نیکوکاران محیط زیست برگزار شده است، اظهار داشت: این جشنواره درصدد است همه کسانی را که برای حفاظت از محیط زیست فعالیت می نمایند و فعالیت آنها تا حالا معرفی یا شناسایی نشده است را به مخاطبان معرفی نماید. هدف از این کار نیز ترغیب حس مسئولیت پذیری در قبال محیط زیست است.
ابلاغ سند برنامه ارتقای حفاظت از محیط زیست
وی در ادامه اظهار نمود: از دیگر برنامه های ما آموزش مدیران و برنامه ریزان کشور است و نیاز داریم که دراین زمینه کارگروهی اجرائی تشکیل گردد. خوشبختانه شورای فرهنگ عمومی به این مسئله ورود پیدا کرده است و سند برنامه ارتقای حفاظت از محیط زیست تدوین و ابلاغ گردیده است. از این سند در هفته محیط زیست رونمایی خواهد شد.
برگزاری جلسات ماهانه با سمن ها
آقایی در ادامه این جلسه درباره ارتباط سازمان های مردم نهاد زیست محیطی با ادارات کل استانی و شهرستانی اشاره کرد: ما مدیران کل ادارات شهرستانی و استانی را موظف کرده ایم که ماهانه جلساتی را با سمن ها برگزار و گزارش آنرا به دفتر مشارکت های مردمی ارسال نمایند بدین سبب اهتمام کرده ایم که تعاملاتی دراین زمینه برقرار باشد اما اگر سمن ها مشکلی دراین زمینه دارند می توانند این مشکلات را بطور مستقیم بوسیله صفحات مجازی یا بوسیله دفتر مشارکت های مردمی به من اعلام کنند تا پیگیری های لازم صورت گیرد.
آموزش همیاران طبیعت برای اطفای حریق در دستور کار است
وی در ادامه درباره حضور داوطلبان اطفای حریق در عرصه هایی که گرفتار آتش سوزی شده اند، توضیح داد: اگر داوطلبان و همیاران طبیعت در زمینه اطفای حریق آموزش ندیده باشند با حضور در عرصه جان خودرا به خطر می اندازند. بدین جهت با شورای هماهنگی سازمان های مردم نهاد و تشکل ها جلسه ای برگزار کرده ایم تا بتوانیم آموزش همیاران طبیعت دراین زمینه را پیگیری نماییم.

معاون آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست افزود: دراین زمینه باید با سازمان جنگلها نیز تعامل نماییم و در کنار محیط بانان برای همیاران طبیعت نیز آموزش اطفای حریق برگزار نماییم.
آموزش کشاورزان برای مدیریت مصرف آب
آقایی در ادامه درباره ارائه آموزش به کشاورزان درباب مدیریت مصرف آب توضیح داد: چند ماهی است که با همکاری دهیاران آموزش هایی را در زمینه مدیریت منابع آب، دفع سموم و... برای کشاورزان داشته ایم. از طرف دیگر در دو استان ازجمله خوزستان برنامه آموزش کشاورزان بصورت پایلوت در دستور کار قرار گرفته است. چنانچه فعالیت ها نتیجه بخش باشد می توان آنها را در سایر مناطق نیز اجرائی کرد.
طرح بی زباله به کجا رسید؟
وی درباره طرح بی زباله که قبل از این توسط سازمان محیط زیست اجرائی شده بود نیز اظهار داشت: این طرح برنامه ای سه ماهه بود که در سال ۱۳۹۶ اجرائی شد. از ابتدا قرار بود که این طرح بعد از اجرائی شدن به مردم و سمن ها واگذار شود البته اجرای این طرح نتایج مثبتی ازجمله تفکیک پسماند و.. را به دنبال داشت.

معاون آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست در بخش دیگری از صحبت های خود درباره مدارس طبیعت که تعطیل شده اند، اظهار نمود: صدور مجوز برای فعالیت این مدارس به لحاظ حقوقی جایگاهی در سازمان حفاظت محیط زیست نداشت و دفتر حقوقی سازمان محیط زیست نیز با صدور مجوز توسط دفتر مشارکت های مردمی مشکل داشت و این کار را غیرقانونی اعلام نموده بود.

آقایی اضافه کرد: متولی ایجاد مدرسه در کشور فقط وزارت آموزش و پرورش هست و به ما نیز اعلام نموده بودند که نمی توانیم مجوزی برای فعالیت مدارس صادر نماییم. در کنار این مسائل دیگری پیش آمد و ورود حوزه های نظارتی به موضوع و اعلام این که این مدارس چه مشکلاتی دارد، درنهایت منجر به تعطیلی مدارس طبیعت شد.

به گفته آقایی درحال حاضر سازمان محیط زیست برنامه ای برای از سرگیری فعالیت مدارس طبیعت ندارد و این مسئله در حوزه کارهای وزارت آموزش و پرورش است اما امیدواریم که ارتباط کودکان با طبیعت به شکل های دیگری در قالب اردوهای آموزشی برقرار شود.
تدوین سند خودارزیابی سازمان های مردم نهاد محیط زیست و منابع طبیعی
معاون آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست در بخش دیگری از این جلسه اظهار نمود: ما با بیان نیاز سازمان های مردم نهاد، سند خودارزیابی سازمان های مردم نهاد محیط زیست و منابع طبیعی را تدوین کردیم و در نهایت با بیان نظر کارشناسان و سمن ها کتابچه سند خودارزیابی سازمان های مردم نهاد تدوین شد. در این راستا کارگاه های توان افزایی درحال برگزاری است و در این کارگاه ها باتوجه به ۶۵ شاخصی که در سند تعریف شده است، آموزش های لازم به سمن ها ارائه می شود.

وی افزود: هدف اصلی ما از این کار استانداردسازی فعالیت سازمان های مردم نهاد توسط خودشان است. ما می گوییم که ۱۰۲۵ سازمان مردم نهاد در کشور داریم. باید بررسی کرد که این سمن ها درچه حوزه هایی فعالیت می نمایند و بعد از آن سند ارزیابی سازمان های مردم نهاد محیط زیست و منابع طبیعی بروزرسانی و تبدیل به پیش نیازی برای تخصصی شدن سازمان های مردم نهاد می شود.

آقایی در آخر درباره کمپین سه شنبه های بدون خودرو نیز توضیح داد: زمانی ما می توانیم پویشی را در سطح وسیع تبلیغ نماییم که زیرساخت های لازم برای آن وجود داشته باشد. ما به هیچ عنوان با این پویش مخالف نیستیم و هرجا که لازم باشد از آن حمایت می نماییم اما باید زیرساخت های لازم برای تبلیغ گسترده آن فراهم باشد.1400/03/04
22:02:41
5.0 / 5
414
تگهای خبر: آب , آموزش , استاندارد , جنگل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل