گل پیچ GolPich

اخطار بحران شوری آب و خاك با كاهش بارش ها

اخطار بحران شوری آب و خاك با كاهش بارش ها به گزارش گل پیچ مدیرکل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری ضمن اشاره به این که شور شدن آب و خاک از نتایج جدی خشکسالی است، اظهار داشت: با انجام برخی اقدامات میان مدت و دراز مدت میتوان خسارات کم بارشی را کم کرد.هوشنگ جزی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به این که کشور ما در منطقه خشک و نیمه خشک واقع شده است و در کنار این مورد تغییرات اقلیم هم سبب تغییر نظام بارشی در ایران شده است، اظهار نمود: این تغییر نظام بارش هم الگوی بارش ها و پراکنش آنها را تغییر داده است هم شدت آن را. برای مثال طی سالهای اخیر در نقاطی ازکشور مانند مناطق خشک و کویری با سیل مواجه بوده ایم که پیش از این سابقه نداشته است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در ایران دو پدیده سیل و خشکسالی همواره در کنار یکدیگر قرار می گیرند، خاطرنشان کرد: زمانی که در دوره خشکسالی قرار می گیریم، پوشش گیاهی در کشور به سرعت از بین می رود و به دنبال آن رگبارها سبب شسته شدن خاک، تشدید فرسایش آن و وقوع سیل می شوند.

جزی اضافه کرد: ازاین رو نیاز است که اقداماتی جدی برای حفاظت از خاک در کشور صورت گیرد. در واقع حفاظت از خاک یکی از راهکارهای کاهش خسارات هم در دوران خشکسالی و هم در زمان سیلاب است.

مدیرکل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری اظهار داشت: دومین راهکاری که می تواند خسارات خشکسالی را کم کند افزایش آب قنوات، چاه ها و چشمه ها و نفوذ آب به زیرزمین با اجرای اقدامات آبخیزداری است. در حال حاضر ما حوضه های آبخیز بحرانی در کشور از نظر وقوع سیل را می شناسیم. اجرای پروژه های آبخیزداری در این نقاط کمک می نماید که بارش های رگباری به سرعت تبدیل به سیل نشوند و از بین نروند.

وی ضمن اشاره به این که آبخیزداری کمک می نماید که زمان لازم برای نفوذ آب به درون خاک و سفره های آب زیرزمینی فراهم باشد، اظهار نمود: اقدامات آبخیزداری در بعضی مناطق سبب گشته است که دبی قنوات تا ۱۰ برابر افزایش پیدا کند. در چنین شرایطی آبخیزداری تاب آوری مردم، حوضه های آبخیز و کشاورزان را در شرایط خشکسالی بالا می برد.

جزی در ادامه با تکیه بر این که اصلاح الگوی کشت در کشور ازجمله اقداماتی است که باید برای مدیریت منابع آب به صورت ویژه ای به آن توجه گردد، خاطرنشان کرد: متاسفانه الگوی کشت در کشور ما و بهره برداری از آب برای کشاورزی در شرایط پربارشی و کم بارشی یکسان است و در خشکسالی ها هم مبادرت به کشت های آب بر می نماییم این درحالیست که باید برای توزیع آب متناسب با شرایط حوضه آبخیز عمل نماییم.

به گفته مدیرکل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری ما باید در کشور با عنایت به پیشبینی های سازمان هواشناسی و الگوی بارش ها با کشاورزان توافق و یک برنامه مدیریت مصرف پویا در نظام بهره برداری آب تدوین نماییم حتی در گذشته و در دانش بومی ما هم این اتفاق می افتاد و میرآب ها در گذشته آب را متناسب با حجم بارش ها و نیازهای موجود توزیع می کردند. با عنایت به شرایط کنونی کشور نیاز است که چنین نظامی را به صورت منطقه ای در ایران اجرایی نماییم.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به اینکه ازجمله مشکلات خشکسالی میتوان به شور شدن آب و خاک اشاره نمود، اظهار داشت: زمانی که بارش اتفاق می افتد، خاک شست و شو می شود و املاح آن به طبقات زیرین نفوذ می کنند اما در زمان خشکسالی به علت شست و سوی خاک دیگر اتفاق نمی افتد، نمک و شوری خاک به سطح زمین بازمی گردد.

جزی افزود: از سویی دیگر در دوره های خشکسالی بهره برداری از آب چاه ها افزایش می یابد و سفره های آب شور بلافاصله جایگزین آب شیرین می شوند. ازاین رو شور شدن آب هم از دیگر نتایج خشکسالی و اضافه برداشت ها است.

مدیرکل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری در انتها اظهار داشت: مساله شور شدن خاک بیشتر روی اراضی کشاورزی و محصولات آن اثرگذار است و امکان دارد که سبب از دست رفتن محصولات کشاورزی یا زمین شود.

منبع:

1400/03/07
15:39:03
5.0 / 5
370
تگهای خبر: آب , باد , بارش , بحران
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل