گل پیچ GolPich

نقش مخازن آبی در افزایش میزان گازهای گلخانه ای

نقش مخازن آبی در افزایش میزان گازهای گلخانه ای خراسان رضوی در بررسی جدید محققان دانشگاه ایالتی واشنگتن مشخص شد که انتشار گازهای گلخانه ای از مخازن آب جهان، حدود ۲۹ درصد بیشتر از تخمین های قبلی بوده و بیشتر این موارد به فرآیند گاززدایی متان (عبور متان از مانع و ایجاد حباب در راه جریان آب) مرتبط می باشد.


به نقل از ارث، محققان با همکاری دانشگاه کبک در مونترال کانادا دریافتند که مخازن آب هر ساله معادل ۱.۰۷ گیگا تن دی اکسیدکربن تولید می کنند و این رقم بیشتر از میزان انتشار سالانه کل کشور آلمان است. محققان علاوه بر گاززدایی متان، متغیرهای مختلف دیگری مانند دمای آب، عمق آب و میزان رسوب ورودی به هزاران مخزن مختلف در سرتاسر جهان را در نظر گرفتند.
پروفسور جان هریسون، محقق ارشد این بررسی اظهار داشت: در حالیکه خیلی از بررسی ها به اهمیت سیستم های آبی بعنوان منابع متان در جو اشاره کرده اند، این نخستین بررسی است که نشان داده است کدام نوع مخازن و به چه علت در این مورد حائز اهمیت می باشد. نتایج این بررسی می تواند سبب شود تا بدانیم درباره انتشار متان از این نوع سیستم ها چه کاری می توانیم انجام دهیم.
تولید متان با تجزیه مواد گیاهی در انتهای مخازن انجام می شود و این گاز گلخانه ای در یک قرن، ۳۴ برابر قویتر از دی اکسید کربن است. پروفسور هریسون و همکاران وی تعیین کردند که گاززدایی متان، حدود ۴۰ درصد از کل انتشار موجود در مخازن آب را تشکیل می دهد. یافته های این گروه نسبت به انتشار دی اکسیدکربن، مشابه نتایج قبلی بود.
نتایج این بررسی نشان داد که بالاترین میزان انتشار گازهای گلخانه ای از مخازن در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری است که طرح های جدید ساخت وساز مخازن درحال برنامه ریزی و انجام است. کارشناسان عنوان کردند: امکان دارد با برداشت انتخابی آب از نزدیکی سطح و نه از اعماق بیشتر (جایی که متان اغلب جمع می شود) میزان انتشار متان از مخازن کاهش پیدا کند. در بررسی مرتبط، کاهش شبیه سازی شده در عمق برداشت آب به اندازه سه متر سبب کاهش ۹۲ درصدی انتشار گاززدایی متان از مخزن کشور مالزی شد.
محققان اظهار کردند: مخازن لزوما بد نیستند و خدمات مهمی مانند انرژی برق، کنترل سیل، ناوبری و آب را فراهم می کنند، اما باید به منبع انتشار گازهای گلخانه ای دقت کنیم و باید در سالهای آینده کاهش پیدا کند، چونکه خیلی از تلاش ها برای انتشار کربن خنثی است.
این تحقیق به رهبری هیأت بین دولتی تغییر اقلیم (ارگان بین دولتی علمی برای ارزیابی اطلاعات درباره مخاطرات تغییرات آب وهوایی بر اثر فعالیتهای انسانی در جهان) کمک کرده است تا مخازن آب بعنوان بخشی جدایی ناپذیر از میزان انتشار کلی هر کشور مشخص شود.
پروفسور هریسون اظهار داشت: از این روش برای بهبود مدلها و تخمین های جهانی استفاده خواهیم کرد. هدف نهایی این کار بهبود توانایی در تخمین میزان گازهای گلخانه ای حاصل از مخازن هر کشور است تا کشورها بتوانند به این منابع و راهکار مدیریت گازهای گلخانه ای توجه نمایند.
این بررسی در مجله Global Biogeochemical Cycles انتشار یافته است.
منبع:

1400/03/13
11:46:42
5.0 / 5
347
تگهای خبر: آب , خدمات , دما , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل