گل پیچ GolPich
معاون سازمان حفاظت محیط زیست خبرداد

سه سال تا امنیت دریا نسبت به آلاینده های پتروشیمی

سه سال تا امنیت دریا نسبت به آلاینده های پتروشیمی به گزارش گل پیچ معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار نمود: 10 سال پیش خیلی از واحدهای پتروشیمی در منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر و عسلویه، فاقد تصفیه خانه پساب بودند اما حالا به صورتی تفکر محیط زیستی بر سیستم های پتروشیمی و مانند آن حاکم شده است.به گزارش گل پیچ به نقل از ایسنا احمدرضا لاهیجان زاده درمورد انتقادها درباره تاثیر آلودگی های صنعت پتروشیمی در دریا اظهار داشت: برمبنای برنامه های اعلام شده تا سه سال دیگر واحدهای پتروشیمی در عسلویه و ماهشهر از بازچرخانی آب استفاده می نمایند و دیگر پساب پتروشیمی در دریا تخلیه نمی گردد. این رخداد قدم بزرگی است اما بطور قطع تخلیه پساب در گذشته تاثیر خودرا بر دریا یا رسوبات گذاشته است.

وی افزود: درصدد هستیم تا بوسیله پایش دریایی دریابیم که چه فناوری هایی در دنیا برای جبران این خسارت وجود دارد.

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست اشاره کرد: اگر به ۱۰ سال قبل برگردیم، می بینیم که خیلی از واحدهای پتروشیمی که در منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر یا عسلویه بودند و شکل گرفتند، فاقد سیستم تصفیه پساب بودند و پساب را بصورت خام تخلیه می کردند ولی با پیگیری های صورت گرفته به صورتی تفکر محیط زیستی بر سیستم های پتروشیمی و مانند آن حاکم شد و قراردادهای مختلفی برای راه اندازی تصفیه خانه ها منعقد نمودند تا چه بصورت مستقل و چه بصورت متمرکز - که هر چند واحد پتروشیمی دریک واحد پساب را تخلیه کنند - از تصفیه خانه استفاده کنند.

لاهیجان زاده با ابراز خشنودی از بهره برداری از تعداد زیادی تصفیه خانه در عسلویه و ماهشهر اظهار داشت: هم اکنون از شرایط بحرانی خارج شدیم اما هنوز به شرایط ایده آل مد نظر ما نرسیده ایم. هرچند بحران تا حدود زیادی رفع شده است و تصفیه خانه های دیگری درحال راه اندازی هستند که باید وارد مدار شوند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، وی اشاره کرد: برمبنای برنامه زمانبندی اعلام شده از طرف مدیران پتروشیمی، پیش بینی می نماییم تا سه سال آینده حدودا تخلیه پساب آلوده کننده ای از این واحدهای پتروشیمی به دریا نخواهیم داشت و واحدهای پتروشیمی باید به دنبال سیکل بسته، بازچرخانی و استفاده باردیگر از پساب ها بروند.

منبع:

1400/03/21
20:21:19
5.0 / 5
284
تگهای خبر: آب , آلودگی , ایده آل , بحران
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل