گل پیچ GolPich

فقر اجتماعی و معیشتی موثر در آتش سوزی جنگلها

فقر اجتماعی و معیشتی موثر در آتش سوزی جنگلها به گزارش گل پیچ باتوجه به وقوع آتش سوزی طی یک ماه گذشته در جنگل های زاگرس، یک عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور می گوید: معضل آتش سوزی در جنگلها را باید با نگاهی زیربنایی و باتوجه به مسائل اجتماعی و اقتصادی بصورت ریشه ای حل کرد.احمد رحمانی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به آتش سوزی هایی که امسال در بخش هایی از جنگل های زاگرس رخ داده است، اظهارکرد: شنیده ها حاکی از این است که منشا اصلی بیشتر این آتش سوزی ها عمدی و توسط افرادی بوده است که مبادرت به زغالگیری و تولید زغال می کنند و این آتش سوزی ها گسترش پیدا و به مناطق دیگر نیز سرایت کرده است. با این وجود نمی توان تنها یک عامل را در ایجاد آتش سوزی در جنگلها دخیل دانست.

وی افزود: فقر اجتماعی، فقر معیشتی مردم، مسائل فرهنگی، بی توجهی به اقدامات پیشگیرانه و نبود وسایل و امکانات اطفای حریق لازم همه در روند ایجاد و اطفای آتش سوزی در جنگلها موثر هستند. سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری اعلام نموده است که مقدار زیادی وسایل و امکانات به مناطق مختلف زاگرس ارسال کرده است. با این وجود شاهد تداوم آتش سوزی ها هستیم و سرعت عمل و هماهنگی لازم برای اطفای این آتش سوزی ها وجود ندارد.

به گفته این عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور، متاسفانه آتش سوزی در جنگل های محدود زاگرس که با تنش های زیاد دیگری نیز مواجه می باشد موجب افزایش سرعت تخریب این جنگلها و از میان رفتن آنها می شود.

رحمانی با اشاره به این که بر طبق اطلاعات نهادهای متولی بیش از ۹۰ درصد آتش سوزی جنگلها ناشی از عوامل انسانی است، اظهار نمود: اگر بخواهیم معضل آتش سوزی جنگلها را با نگاهی زیربنایی حل نماییم باید به مسائل اجتماعی و اقتصادی مناطق جنگل نشین و روستاهای اطراف جنگلها توجه کرد. زمانی که فقر و بیکاری در جامعه افزوده می شود، مردم نیز به منابع طبیعی هجوم خواهند برد تا بوسیله زغالگیری یا تصاحب و تغییر کاربری اراضی امرار معاش کنند بدین سبب لازم است که برای کاهش معضل آتش سوزی جنگلها به این مسائل توجه بیشتری شود.

وی افزود: از طرف دیگر لازم است قوه قضاییه و نهادهای متولی با افرادی که بمنظور تصاحب و تغییر کاربری اراضی اقدام به ایجاد آتش سوزی عمدی در بعضی مناطق می کنند برخورد جدی و از تداوم اینطور اقدامات پیشگیری کند.

این عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور اشاره کرد: آتش سوزی جنگلها مساله ساده ای نیست و لازم است توجه عمیق تر و جدی تری به آن شود چونکه اگر به حل ریشه ای این معضل پرداخته نشود، آتش سوزی در جنگلها تداوم پیدا خواهدنمود.

رحمانی در آخر با اشاره به این که بیشترین شکایت نیروهای اطفای آتش سوزی در جنگلها از کمبود امکانات است، اظهار نمود: دستگاه های مسئول لازم است توجه بیشتری به تجهیز نیروهای اطفای حریق، تخصیص بودجه و آموزش نیروهای اطفای حریق کنند همین طور لازم است از مردم، سمن ها و شوراها دراین زمینه کمک گرفت، با آنان صحبت و مشورت کرد و در صورت نیاز آموزش و افزایش امکانات آنان را مورد توجه بیشتر قرار داد.

منبع:

1400/03/30
14:17:08
5.0 / 5
421
تگهای خبر: آب , آموزش , باد , جنگل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل