گل پیچ GolPich

۱۴ میلیون هكتار از عرصه های كشور در شرایط بحرانی فرسایش بادی

۱۴ میلیون هكتار از عرصه های كشور در شرایط بحرانی فرسایش بادی به گزارش گل پیچ نتایج مطالعات کانون های بحرانی نشان داده است ۱۸۷ منطقه کشور در ۲۲ استان به اصطلاح بیابانی کشور تحت تأثیر فرسایش بادی هستند که وسعت این مناطق ۲۹.۵ میلیون هکتار است و ۲۳۷ کانون بحرانی فرسایش بادی با وسعت حدود ۱۴ میلیون هکتار در این محدوده وجود دارد.به گزارش گل پیچ به نقل از ایسنا، برپایه آخرین اعلام سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری، حدود ۲ میلیارد تن در سال فرسایش خاک در ایران رخ می دهد درحالی که به صورت متوسط در اقلیم خشک و بیابانی ایران ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ سال طول می کشد تا یک سانتیمتر خاک تشکیل گردد.

براساس اطلس مناطق بیابانی بیشتر از ۸۸ درصد از کشور می تواند تحت تأثیر بیابان زایی قرار گیرد و مطابق بررسی سال ۲۰۱۸، ۳۷ میلیون هکتار از عرصه کشور در معرض تخریب سرزمین قرار دارد همینطور ۲۲ استان کشور با ۲۹.۵ میلیون هکتار وسعت در ۱۸۷ منطقه، تحت تأثیر فرسایش بادی قرار دارد و ۲۳۷ کانون بحران به وسعت ۱۳ میلیون و ۹۰۰ هزار هکتار وجود دارد و بر اثر هجوم شن های روان سالانه ۳۰ هزار میلیاردریال به زیرساخت های ریلی، جاده ای و کشاورزی و دیگر بخش ها خسارت وارد می شود.

به گفته برخی کارشناسان همچون پرویز گرشاسبی - معاون آبخیزداری، امور مراتع و بیابان سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور - «سدسازی غیر اصولی» از عاملهای مهم بیابان زایی در ایران است که متوسط فرسایش خاک در آن سالانه ۱۶.۴ تن در هکتار و متوسط فرسایش بادی هم سالانه ۳۰ تن در هکتار است و درصورتیکه تغییری در سیاست های فعلی رخ ندهد و ما همچنان با گسترش سدسازی ها، افزایش سطح زیر کشت و عدم مدیریت آب در کشور مواجه باشیم، در آینده ای نزدیک نه تنها به سمت بیابانی شدن حرکت خواهیم کرد بلکه دشت های بزرگ و تولیدی کشور هم از چرخه خارج خواهند شد.

منوچهر گرجی - رئیس انجمن علمی خاک - در یک برنامه رادیویی ضمن اشاره به این که پدیده گرد و غبار مانند فرسایش آبی محدودیت ندارد و می تواند هزاران کیلومتر منتقل شود، اظهار داشت: ایران کشوری فرسایش خیز است و از نظر فرسایش آبی و بادی حدودا رتبه های اول را در دنیا دارد و فرسایش آبی و بادی سالانه میلیاردها دلار هزینه به کشورمان تحمیل می کنند و کسی هم توجه چندانی به این مورد نمی نماید. توسعه کشور منافاتی با حفظ محیط زیست ندارد. این که برنامه های توسعه ای ما سبب مشکل دار شدن محیط زیست می شود به خاطر اشتباه بودن روش ها و شیوه های اجرای برنامه ها است.

رئیس انجمن علمی خاک تصریح کرد: برای پیشگیری از تشدید فرسایش خاک باید برای پرورش دام، کشت گیاهان، جنگلها و مناطق صنعتی و معادن روش های خاص و متفاوتی را به کار ببریم. در مناطقی همچون سیستان و بلوچستان و قسمت هایی از خوزستان، زمین ها منشأ گرد و غبار هستند و اصلی ترین دلیل آن ترددهای بی رویه دام ها و انسان ها و خودرو و موتورها است ازاین رو محدودیت ترددها می تواند مشکلات ناشی از فرسایش بادی همچون گرد و غبار را کم کند.

گرجی با اشاره به اینکه سالانه میلیاردها دلار بابت فرسایش خاک خسارت می پردازیم درصورتی که میتوان درصدی از این پول را برای پیشگیری و جاده سازی های مناسب و مسائل عمرانی در ارتباط با خاک اختصاص داد، اظهار نمود: کلیه وزارت خانه ها موظفند بودجه ای را برای اصلاح خاک پس از اجرای پروژه ها در نظر بگیرند.
فرسایش خاک برای طبیعت مفید است
محمود عرب خدری - معاون پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری - هم در یک برنامه رادیویی با اشاره به اینکه فرسایش پدیده مفیدی برای طبیعت است، اظهار نمود: اگر خاک جابه جا نمی شد هم اکنون دشت های حاصلخیز در طول این میلیونها سال نداشتیم اما اگر میزان این جابجایی خیلی زیاد و شدید شود خاک از محل اصلی خود خارج و منجربه ایجاد گرد و غبار، سیلاب و... می شود.

وی در ادامه اظهار داشت: سطح زمین بوسیله ی یک لایه ای پوشانده شده که به آن خاک می گویند و با هرگونه جابه جایی خاک از قسمتی به قسمتی دیگر توسط باد یا آب فرسایش صورت می گیرد این در حالیست که عوامل انسانی فرسایش خاک را تشدید می کنند.

این استاد دانشگاه بخشی از فرسایش خاک را ناشی از فعالیتهای کشاورزی دانست و اظهارکرد: شخم زدن زمین، پوشش گیاهی را از بین می برد و متاسفانه شیوه شخم زدن و ماشین آلات کشاورزی در کشور ما مناسب نیستند و سبب تشدید فرسایش می شوند. از زمانی که ماشین آلات جدید بخصوص تراکتور وارد حوزه کشاورزی شدند شخم زدن زمینهای پرشیب کشاورزی افزایش یافت اما ما هم نتوانستیم فناوری های نوین را همزمان با روستاییان به اشتراک بگذاریم.

معاون پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری با تاکید بر این که شخم زدن زمینهای بالای ۱۲ درصد باید بر مبنای قانون ممنوع می باشد و هر کسی که این زمین ها را شخم زد، جریمه شود اظهار داشت: این مهم، احتیاج به قوه قهریه و فراهم کردن تمهیداتی دارد که در این عرصه هم ضعیف هستیم.

وی افزود: بیشتر از ۵۰ درصد لغزش ها در حاشیه جاده ها اتفاق می افتد. ملاحظات حفاظت خاک در دستگاههای دولتی وجود ندارد و متاسفانه قانون در این حوزه مسکوت مانده و وزارت جهاد کشاورزی هم در این عرصه ضعیف عمل کرده است.

این استاد دانشگاه از روش های تأمین آب هم انتقاد نمود و اظهار داشت: درست است که ما محدودیت آبی داریم اما هزاران روش هم وجود دارد که بتوان با آن در مصرف آب صرفه جویی کرد اما ما به سراغ انتقال آب دریا رفتیم که هزینه و تبعات زیادی دارد و سبب فرسایش خاک خواهد شد.

به گزارش گل پیچ به نقل از ایسنا، مسعود منصور - رئیس سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور- ماه گذشته ضمن اشاره به این که بر مبنای ارزیابی های صورت گرفته اجرای عملیات آبخیزداری و آبخوان داری در هرهکتار در سال سبب استحصال سالانه ۳۱۱ متر مکعب آب و کاهش حدود یک تا دو تن فرسایش خاک می شود، خواهان تخصیص هر چه سریع تر اعتبار آبخیزداری به این سازمان شد و اظهار داشت: در نیمه دوم سال امکان اجرای پروژه های آبخیزداری وجود نخواهد داشت همینطور طی سه سال گذشته سازمان جنگلها بودجه ای جداگانه از محل صندوق توسعه ملی برای اجرای پروژه های آبخیزداری و آبخوان داری دراختیار داشت اما متاسفانه طی سال جاری بودجه ای برای این فعالیت از محل صندوق توسعه ملی درنظر گرفته نشده است.
منبع:

1400/04/18
14:07:09
5.0 / 5
376
تگهای خبر: آب , باد , بحران , تردد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل