گل پیچ GolPich
در گزارش گل پیچ عنوان شد؛

استمرار خشكسالی در اصفهان تا نیمه اول پاییز ۱۴۰۰

استمرار خشكسالی در اصفهان تا نیمه اول پاییز ۱۴۰۰ گل پیچ: معاون توسعه و پیشبینی اداره کل هواشناسی استان اصفهان اظهار داشت: خشکی و تنش آبی که این استان را از آغاز سال زراعی دربرگرفته، تا نیمه اول پاییز ۱۴۰۰ ادامه خواهد داشت.نوید حاجی بابایی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه بارش های پاییز سال جاری دیرهنگام خواهد بود، عنوان کرد: این وضعیت سبب استمرار دوره خشکسالی و کم آبی ای خواهد شد که از آغاز سال زراعی کنونی (مهر ۱۳۹۹- شهریور ۱۴۰۰) استان را در بر گرفته است و این وضعیت پاییز پیش رو هم ادامه دار و طولانی خواهد بود.
وی با اشاره به اینکه خشکی، کم آبی و تنش آبی استان دستکم تا نیمه اول پاییز ۱۴۰۰ ادامه خواهد داشت، فزود: این شرایط، تشدید خشکسالی از نوع هواشناسی را به دنبال دارد اما هنوز درباره شدت آن نمی توان اظهار نظری داشت، آنچه از الان قابل پیشبینی است این است که بارش های پاییزی دیرهنگام خواهد بود و از نیمه دوم پاییز بارندگی های مؤثر رخ خواهد داد.
تابستانی گرم تر از معمول خواهیم داشت
معاون توسعه و پیشبینی اداره کل هواشناسی استان اصفهان ضمن اشاره به این که سالجاری تابحال تابستان گرمی را پشت سر گذاشتیم، اظهار داشت: این روند تا آخر تابستان هم ادامه دار خواهد بود و مناطق غربی استان همچون شهرستان های خوانسار، گلپایگان، داران و فریدونشهر و نیمه شمالی بخصوص اردستان، نطنز کاشان و نواحی مرکزی اصفهان بیشترین افزایش دما را نسبت به میانگین دمایی نرمال خواهند داشت.
حاجی بابایی تصریح کرد: دمای مناطق نامبرده تا آخر مردادماه بین ۲ تا سه درجه سانتیگراد فراتر از نرمال خواهد بود؛ برای مثال دمای کلانشهر اصفهان در این فصل از سال به ۳۹ درجه سانتیگراد می رسید اما سال جاری در این روزها دمای ۴۱ و ۴۲ درجه سانتیگراد را تجربه می کند.
وی با اشاره به اینکه وضعیت دمایی مناطق شرقی در این زمان نرمال پیشبینی می شود، عنوان کرد: در مجموع تابستانی گرم تر از معمول خواهیم داشت که سبب افزایش میزان تبخیر و مصرف آب و برق بیشتر از حد معمول خواهد شد.
معاون توسعه و پیشبینی اداره کل هواشناسی استان اصفهان همینطور به وضعیت گرد و غبار روزهای اخیر اشاره و تصریح کرد: پدیده باد و گرد و خاک را همه ساله در تابستان بخصوص در ماه های خرداد، تیر و مرداد شاهد می باشیم که به صورت عمده نواحی شرق، شمال استان را در برمی گیرد اما سال جاری سالی کم بارش و کم آب بوده و متأسفانه شدت خشکسالی در سطح استان بخصوص در مناطق شرقی استان افزایش پیدا کرده است و همین مساله سبب افزایش روزهای غبارآلود در اصفهان در تابستان سال جاری شده است.
روزهای غبارآلود بیشتری در پیش است
حاجی بابایی با اشاره به اینکه پدیده گرد و خاک در اصفهان تا آخر مردادماه ادامه دارد و تعداد روزهای غبارآلود افزایش خواهد یافت، اظهار داشت: خوشبختانه سال جاری شدت وزش باد کمتر بوده که ازاین رو شرایط خیزش گرد و خاک بحرانی را تابحال نداشتیم اما تعداد روزهای غبار آلود این خطه از حد معمول بیشتر شده است.
وی افزود: شرایط شرایط باد و گردوخاک تا آخر هفته جاری - ۲۶ تیر- در مناطق شرق، شمال و قسمت های مرکزی ادامه دارد که غبارآلودگی در این مناطق بوجود می آورد اما شرایط بحرانی گرد و خاک در این زمان انتظار نمی رود.
گردوغبار عامل اصلی آلودگی هوای اصفهان در تابستان
معاون توسعه و پیشبینی اداره کل هواشناسی استان اصفهان اضافه کرد: شهرستان های اردستان، نائین، شهرهای شرق اصفهان و بخش های مرکزی استان این هفته بیشتر درگیر گرد و غبار، کاهش دید و افزایش شاخص آلودگی هوا خواهد بود و وضعیت کیفی این مناطق ناسالم برای گروه های حساس (کودکان کمتر از پنج سال، سالمندان و بیماران قلبی و ریوی) پیشبینی می شود با اینکه شاخصهای کیفی هوا در بعضی ساعات بخصوص بامداد ها امکان دارد موقت افزایش یابد.
حاجی بابایی اظهار داشت: پدیده گردوخاک و ریزگردها به واسطه تغییر جهت بادهای شرقی- غربی در فصل تابستان علت اصلی آلودگی آلودگی هوا است باآنکه عوامل مختلف هم بر تشدید آلودگی این کلانشهر بی تاثیر نیست.
به گزارش گل پیچ به نقل از مهر، میانگین بارشی استان اصفهان از آغاز سال زراعی (مهر ۱۳۹۹) تابحال ۱۲۸ میلی متر بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۸ درصد و در مقایسه با دراز مدت ۳۵ درصد کاهش نشان داده است.
میانگین بارندگی متوسط یک سال زراعی کامل استان اصفهان برابر ۱۹۹.۴۹ میلیمتر است. همینطور برپایه آمارها سالجاری ۹۲ درصد مساحت استان اصفهان درگیر خشکسالی کم تا شدید می باشد.


منبع:

1400/04/23
19:24:44
5.0 / 5
228
تگهای خبر: آب , آلودگی , باد , بارش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل