گل پیچ GolPich

همكاری چهار دستگاه برای تولید هشدارهای در ارتباط با بلایای طبیعی

همكاری چهار دستگاه برای تولید هشدارهای در ارتباط با بلایای طبیعی به گزارش گل پیچ رئیس سازمان هواشناسی کشور ضمن اشاره به انعقاد تفاهمنامه چهارجانبه بین چهار دستگاه اجرایی اظهار داشت: مخاطرات بی شماری همچون سیل، فرونشست زمین و …کشور را تحت تأثیر قرار می دهند که استفاده از داده ها و اطلاعات دستگاه ها و تولید محصولات مشترک می تواند در پیشگیری، پیشبینی و مدیریت بحران کمک شایانی کند.به گزارش گل پیچ به نقل از ایسنا، سحر تاج بخش در مراسم امضای تفاهم نامه چهارجانبه بین روسای سازمان هواشناسی، سازمان فضایی ایران، سازمان نقشه برداری و سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور که امروز برگزار شد، ضمن اشاره به این که مخاطرات جوی و اقلیمی یکی از پر دامنه و گسترده ترین بلایای طبیعی است که همه ساله تلفات و صدمات زیادی در دنیا برجای می گذارد، اظهار نمود: در این حوزه مسئله پیش آگاهی ها و هشدارها گام بسیار مهمی در حوزه مدیریت بحران است و کشورهای پیشرو بر اهمیت و منزلت این پیش آگاهی ها واقف هستند ازاین رو سرمایه گذاری های عظیمی را در این حوزه انجام می دهند.

وی افزود: در کشور ما هم مسئله پیشبینی و پیش آگاهی ها در حوزه بلایای طبیعی و مسایل جوی و اقلیمی برعهده سازمان هواشناسی است و این سازمان هم با تمام قوا، ظرفیت، امکانات و توان کارشناسی خود تلاش می کند این وظیفه را به بهترین شکل انجام دهد.

به گفته رئیس سازمان هواشناسی، اتفاقی که در دنیا طی دهه های اخیر افتاده رشد قابل ملاحظه فناوری در حوزه داده و اطلاعات است و اگر ما نتوانیم در تولید هشدارها به کاربران از داده های تجمیع شده استفاده نماییم، قطعا از ایده آل ها فاصله می گیریم. داده های بی شماری در حوزه سنجش از دور و داده های مکانی و … وجود دارد که می تواند ما را در تولید، تحلیل، پردازش و حتی در مدیریت صدور پیش آگاهی ها و اخطار کمک نماید و از این جهت است که امروز سازمان هواشناسی مفتخر است که بتواند در خدمت روسای دستگاه هایی باشد که بخش اعظمی از این داده ها و اطلاعات را در کشور تولید می کنند.

وی افزود: من امیدوارم با این همکاری که امروز در چارچوب یک تفاهم نامه چهارجانبه بین روسای سازمان هواشناسی، سازمان فضایی ایران، سازمان نقشه برداری و سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور شروع می شود بتوانیم از ظرفیت بزرگی که در کشور است، استفاده بهینه نماییم و آنرا به یک سرانجام بهتری برسانیم.

رییس سازمان هواشناسی با اشاره به اینکه هدف دستگاه ها در زمینه بلایای طبیعی و حوزه موضوعات جوی و اقلیمی حفاظت از جان و مال مردم است، تصریح کرد: این هم افزایی و گردهمایی به ما کمک خواهد نمود که بتوانیم در این حوزه با نگاه مساعدی که در دستگاههای اجرایی وجود دارد وضعیت تولید هشدارها را به سمت بهبود ببریم. این تفاهم نامه از چند جهت می تواند کمک نماید. تولید محصولات مشترک با استفاده از داده و اطلاعاتی که در اختیار دستگاههای موجود است، سبب می شود محصولی کاربرپسندتر برای دستگاههای اجرایی بهره بردار مانند سازمان مدیریت بحران و دستگاههای امداد و نجات در زمان اخطار تولید شود چونکه پیشگیری گام اول مدیریت بحران است.

وی افزود: از طرفی دیگر هم تولید این محصولات مشترک با نگاه کارشناسی قوی می تواند به تصمیم گیران کشور کمک نماید تا تدابیر بهتری برای مقابله یا سازگاری با بلایای طبیعی بیندیشند.

تاج بخش ضمن بیان این که مخاطرات بی شماری مانند سیل، خشکسالی، فرونشست زمین، کانون های گردوخاک کشور را تحت تأثیر قرار می دهند، اظهار داشت: با استفاده از داده ها و اطلاعات موجود و با کمک پیش آگاهی هایی که ما برپایه اطلاعات و داده های هواشناسی ارائه می نماییم هم در زمینه پایش و هم در پیشگیری و پیشبینی و مدیریت بحران کمک شایانی می شود.

منبع:

1400/04/28
19:42:01
5.0 / 5
272
تگهای خبر: ایده آل , بحران , حفاظ , خاك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل