گل پیچ GolPich
لب تشنگان را آب می برد!

سیل و خشكسالی دو روی سكه كرمان

سیل و خشكسالی دو روی سكه كرمان گل پیچ: خشکسالی بی سابقه در استانی که چند روز قبل با سیل سهمگین مواجه بوده، میلیاردها تومان خسارت بر جای مانده و میلیونها مترمکعب آب راهی کویر شده است، نشان از عدم مدیریت منابع آبی دارد.خبرگزاری مهر - گروه استان ها: فعال شدن سامانه بارشی موسوم به مونسون در اواسط تابستان سال هاست استان کرمان را با بارش های شدید و سیل آسا مواجه کرده و خسارت های هنگفتی بجای می گذارد که بعضاً با تلفات جانی نیز همراه می شود، امسال نیز جان ۵ نفر از هم وطنان بابت بروز سیلاب و عدم لایروبی رودخانه ها گرفته شد.
استان کرمان امسال با خشکسالی بی سابقه مواجه گردید و تا ابتدای نیمه تیرماه کرمان با ۷۵ درصد افت بارندگی مواجه گردید.
عدم توازن در بارندگی های استان نکته نگران کننده ای است بطوریکه در بعضی از مناطق استان عملاً هیچ نوع بارندگی ثبت نشد. خیلی از قنوات خشک و یا کم آب شده و میزان تولید محصولات کشاورزی نیز با افت محسوس روبرو شده است.

خشک شدن زمینهای کشاورزی، بی آب ماندن دام ها به ویژه دام های عشایر، خشک شدن مراتع و کاهش علوفه و تلف شدن دام ها در کنار شور شدن منابع آب زیرزمینی و عدم امکان کشت با آب های باقیمانده ازجمله مشکلات پیش روی استان کرمان است.
از سوی دیگر بزرگ ترین رودخانه دائمی استان خشک شده و با بی آب شدن هلیل رود، بزرگ ترین حوضه آبی استان یعنی گنداب جازموریان نیز به بیابان جازموریان تبدیل گشته است.
موج مهاجرت در جنوب و شرق کرمان به سبب بی آبی
افزایش گرمای هوا و بی آبی در این منطقه به حدی است که در اوایل تابستان جاری دو نفر از اعضای یک خانواده به سبب گرمازدگی و بی آبی جان خودرا از دست دادند. خشک شدن جازموریان همین طور سبب مهاجرت بی سابقه ساکنان روستاهای اطراف و عشایر مستقر در منطقه شده که همین رویداد را می توان در کویر شرق استان کرمان به ویژه در منطقه ریگان و فهرج نیز مشاهده کرد.
سجاد حسینی نسب ازجمله کنشگران اجتماعی و فعالان زیست محیطی حوزه جازموریان است که در گزارش گل پیچ به نقل از مهر می گوید: از اواسط سال قبل تا حالا هیچ نوع حق آبه ای به جازموریان اختصاص نیافته و همین مورد سبب خشکیدگی کامل گنداب شده است، درحالی که در گذشته این منطقه، مرکز تولید علوفه بوده اما طی دهه های اخیر جازموریان به سبب راه اندازی سدهای گوناگون همچون سد جیرفت و سد بم پور به کلی خشک شده و جوامع محلی اطراف این حوضه آبریز نیز متأثر شده اند.
وی دامداری را مهم ترین شغل مردم این منطقه دانست و اظهار داشت: در گذشته در کنار سیستان و بلوچستان، جازموریان مهم ترین قطب تولید دام در جنوب شرق کشور بود اما اکنون دیگر خبری از هزاران رأس دام موجود در جازموریان نیست.
ساکنان جازموریان که دام های خودرا از دست داده اند هیچ نوع منبع درآمدی ندارند و در شهرهای جنوب کرمان به مشاغل کاذب روی آورده و در وضعیت نامناسبی روزگار می گذرانند
وی به مهاجرت ساکنان روستاها و عشایر جازموریان به شهرهای بزرگ کرمان در پی خشکسالی اشاره نمود و اظهار داشت: این مردم که دام های خودرا از دست داده اند هیچ نوع منبع درآمدی ندارند و در شهرهای جنوب کرمان به مشاغل کاذب روی آورده و در وضعیت نامناسبی روزگار می گذرانند.
این وضعیت در حالی تشدید می شود که برای اولین بار شهرهای بزرگ کرمان نیز با تنش جدی بی آبی مواجه گشته اند و کرمان به بی آب ترین شهر بزرگ جنوب شرق تبدیل شد بطوریکه برای تامین آب تعدادی از مناطق شهر کرمان در اقدامی بی سابقه از آب رسانی سقایی و تانکر استفاده شد.
این در حالی است که بگفته رییس کمیسیون اقتصادی مجلس ۵۰ درصد از منابع آب استان کرمان به سبب فرسودگی شبکه آب رسانی و توزیع هدر می رود.
۹۰ درصد آب های بخش کشاورزی هدر می رود
بااین وجود از طرف مسئولان توپ بی آبی همچنان به زمین مردم انداخته می شود و اسراف در مصرف آب را دلیل بی آبی در بخش آب آشامیدنی می دانند.
از سوی دیگر در بخش کشاورزی که ۸۰ درصد از منابع آبی کرمان را می بلعد، به سبب کشت های غیراقتصادی و آب بر، ۹۰ درصد از آب های استحصالی تخصیص یافته به کشاورزی یا جذب زمین و یا تبخیر می شود.
عدم مدیریت منابع آبی در استانی که با خشکسالی بی سابقه روبه رو شده سبب می شود که در مقاطع مختلف از سال، سیل خسارت های جدی برجای بگذارد که می توان به سیل بافت در ایام اخیر اشاره نمود.
سیل اخیر در شهرستان بافت خسارت های قابل توجهی به مردم روستایی شهرستان وارد کرده و به سبب عدم وجود سیل بند در منطقه، سیل خسارتی میلیاردی بجای گذاشته است
شهرستانی که با بیش از ۲۰۰ میلی متر بارندگی سالانه بیشترین سطح بارندگی استان را به خود اختصاص داده بگفته صمدالله محمدی نماینده این شهرستان در مجلس با فقر عجیبی در حوزه زیرساخت ها و به ویژه استحصال آب های سطحی مواجه می باشد.
وی ادامه می دهد: عدم سرمایه گذاری در حوزه راه اندازی سدهای کوچک عملاً این شهرستان را با بحران تامین آب مناطق روستایی و عدم تغذیه سفره های زیرزمینی مواجه کرده است.
محمدی در گزارش گل پیچ به نقل از مهر می گوید: سیل اخیر در شهرستان بافت خسارت های قابل توجهی به مردم روستایی شهرستان وارد کرده و به سبب عدم وجود سیل بند در منطقه، سیل خسارت میلیاردی بجای گذاشته است.
میلیون ها مترمکعب آب هدر رفت
وی اشاره کرد: مردم بیشتر مناطق سیل زده پیش از بروز سیل با کمبود شدید منابع آبی مواجه بودند و مراتع منطقه خشک شده است و برای تامین آب مزارع و باغ ها پیش از سیل با مشکل مواجه بودند اما اکنون باید با خسارت های ناشی از سیلاب دست وپنجه نرم کنند.
محمدی درباب تأثیر بارندگی و سیل اخیر در حوزه رفع خشکسالی اظهار داشت: نه فقط این بارندگی تأثیری نداشته است بلکه سیل قنات ها، بعنوان تنها منبع تامین آب مردم را نیز از بین برده و مردم با مشکل جدی برای تامین آب آشامیدنی و کشاورزی مواجهند.
نماینده مردم بافت در مجلس اظهار داشت: میلیونها مترمکعب آب راهی کویر شده و هیچ تأثیری برای تغذیه سفره های آب زیرزمینی نگذاشته است.
کرمان به یک برنامه مدون برای اصلاح الگوی مصرف و استحصال آب نیاز دارد
همین مسئله را می توان در سایر مناطق استان نیز مشاهده کرد، محمدرضا پور ابراهیمی، نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی درباب خشکسالی در کرمان می گوید: باید از منابع موجود در استان نهایت بهره را ببریم، بهینه سازی مصرف در امتداد پشت سر گذاشتن خشکسالی مهمست اما متأسفانه ۳۰ تا ۵۰ درصد از منابع آبی در شبکه های توزیع استان هدر می رود.
محمدرضا پورابراهیمی خواهان تدوین یک نظام اصلاح الگوی مصرف آب در بخش های مختلف در استان کرمان شد و اظهار داشت: از طرف دیگر کمترین استفاده از آب های سطحی در استان کرمان می شود و بیشتر بارندگی ها در قالب سیلاب راهی کویر می شود که می توان به خسارت های پی درپی سیل به مناطق حاشیه ای کویر در شهداد اشاره نمود.
وی اظهار داشت: در حالی میلیونها مترمکعب آب راهی کویر می شود که در صورت استحصال این آب ها می توان بخش قابل توجهی از مشکلات موجود را رفع کرد.
پورابراهیمی درباب رفع اشکال آب آشامیدنی در شمال استان هم اظهار داشت: موافقت شده که قسمتی از آبِ خط انتقال خلیج فارس که از نزدیکی شهر کرمان می گذرد پس از شیرین سازی برای تامین آب آشامیدنی شهر استفاده گردد.
با وجود تمام مشکلات در استان کرمان همچنان خشکسالی، سیلاب و ریزگردها به مشکل جدی استان کرمان تبدیل گشته اند و حل این مشکلات به برنامه ریزی اصولی و جدی در دولت سیزدهم نیاز دارد.


منبع:

1400/05/05
12:27:52
5.0 / 5
523
تگهای خبر: آب , بارش , بارندگی , باغ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل