گل پیچ GolPich
مدیر كل محیط زیست گلستان:

تالاب گمیشان سال ها پیش خشک شده است

تالاب گمیشان سال ها پیش خشک شده است گل پیچ: مدیر کل محیط زیست گلستان با اعلان اینکه تالاب گمیشان سال ها است که خشک شده، اظهار داشت: امسال با تلاش هایی که صورت گرفت، حدود 10 هزار هکتار از قسمت شمالی تالاب آبگیری شد.محمدرضا کنعانی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: کار مطالعه حد بستر و حریم تالاب های آلاگل و آلماگل و مطالعات تفکیک عرصه و حق آبه زیست محیطی انجام گرفته و به وزارت نیرو ارسال شده است.
وی اضافه کرد: برمبنای مطالعات انجام شده در این تالاب ها در ۱۶ فروردین ۱۴۰۰ «ستاد ملی هماهنگی مدیریت تالاب های کشور» مصوبه ای صادر کرد که برمبنای آن وزارت نیرو ملزم به تامین حق آبه این تالاب شد.
مدیرکل محیط زیست گلستان افزود: بحث تعیین و تفکیک حد بستر و حریم تالاب ها یکی از مطالبی است که باید مورد پیگیری قرار گیرد، برمبنای قانون، شرکت آب منطقه ای مکلف است تا که حد بستر و حریم تالاب ها را مطالعه و مشخص نماید، این مساله کمک زیادی به تصرفات، تغییر کاربری ها و دست اندازی ها به تالاب می کند.
وی در رابطه با بحث تعیین و تامین حق آبه محیط زیستی اشاره کرد: برمبنای قانون تالاب ها سازمان محیط زیست وظیفه دارد تا این حق آبه را مطالعه کند و وزارت نیرو نیز باید آنرا به تالاب ها اختصاص دهد.
کنعانی با اعلان اینکه در برنامه ششم توسعه تکلیف شد تا برای تالاب هایی که با شرایط بحرانی روبرو هستند برنامه احیا تدوین شود، اضافه کرد: هم اکنون بحث مدیریت زیست بومی تالاب با مشارکت جوامع محلی و زی نفعان مطرح گردیده است که باید آنرا مدیریت نماییم.
بررسی مجدد مطالعات حد بستر و حریم خلیج گرگان
وی در رابطه با مطالعات حد بستر و حریم خلیج گرگان و تالاب میانکاله اظهار داشت: کار مطالعات حد بستر و حریم این تالاب ها را شرکت آب منطقه ای مازندران انجام داد، ولی وقتی این مطالعه به استان ارائه شد، متوجه شدیم که این حد بستر و حریم با سکونت گاه های شهری و روستایی تداخلاتی دارد.
مدیر کل محیط زیست گلستان اظهار داشت: در نهایت در جلسه ۱۶ فروردین ۱۴۰۰، «ستاد ملی هماهنگی و مدیریت ملی تالاب های کشور» قرار شد تا وزارت نیرو با استعلام از وزارت کشور، راه و شهرسازی و استانداری ها حد بستر و حریم این تالاب را اصلاح نماید.
وی افزود: در جلسه آینده نیز ستاد ملی تالاب ها باید کار مطالعات حد بستر و حریم را ارائه کند و اگر تفکیک صورت گیرد، شاهد خواهیم بود که از تصرفات جلوگیری می شود.
حق آبه محیط زیستی یکی از موضوعات مهم در خلیج گرگان است
کنعانی با اعلان اینکه بحث حق آبه محیط زیستی یکی از موضوعات مهم در خلیج گرگان است، ابراز کرد: بخش مهمی از حق آبه محیط زیستی خلیج گرگان از دریا تامین می شود و بخش دیگر را از رودخانه قره سو می گیریم.
وی در رابطه با تبادل آب بین خلیج گرگان و دریای خزر ابراز کرد: مرکز ملی اقیانوس شناسی استان بحث لایروبی کانال های بین خلیج گرگان و دریای خزر را انجام داد که در نهایت سناریوهای تسهیل ارتباط آب، بین دریای خزر و خلیج با اولویت کانال های چاپقلی و آشوراده را ارائه نمود.
مدیر کل محیط زیست گلستان افزود: در جلسه ۱۶ فروردین ۱۴۰۰ «ستاد ملی هماهنگی مدیریت تالاب های کشور» این طرح مصوب به سازمان بنادر ابلاغ گردید و سازمان نیز قرار شد تا از محل اعتبارات مدیریت بحران بحث تبادل آب را انجام دهد.
وزارت نیرو حق آبه تالاب قره سو را تامین کند
وی با اعلان اینکه سازمان محیط زیست کار مطالعات حق آبه قره سو را انجام داده است، بیان کرد: این سازمان مطالعات انجام شده را به وزارت نیرو تحویل داده و وزارت نیرو باید این حق آبه را تامین و به تالاب اختصاص دهد.
کنعانی اضافه کرد: متأسفانه وزارت نیرو توانایی تامین میزان آبی که سازمان محیط زیست مشخص کرده را ندارد، ولی قرار شد تا در ضمن جلسه ای مشترک میزان حق آبه زیست محیطی قره سو باردیگر مشخص شود.
وی افزود: در خلیج گرگان بحث حق آبه بیشتر متأثر از دریای خزر است، اما در قره سو برای تبادل «اکولوژیکی» موضوع حق آبه باید مورد بررسی بیشتری قرار گیرد، چونکه آب شیرین همراه با آب شور برای حفظ اکوسیستم لازم است.
وی اظهار داشت: سال قبل حدود ۱۰ کیلومتر لایروبی در تالاب های آلاگل و آجی گل انجام شد و چون حوزه اترک، سیلابی است آبگیری خوبی انجام شده و نسبت به بقیه تالاب ها وضعیت خوبی دارند.
مدیر کل محیط زیست گلستان بیان کرد: امسال حدود یک کیلومتر فیوز غربی از خروجی تالاب آلاگل انجام دادیم و بخش شمالی تالاب گمیشان برای نخستین بار در این سال ها آبگیری شد.
وی با اعلان اینکه تالاب خلیج گرگان و گمیشان همچون تالاب های ساحلی هستند، اشاره کرد: این تالاب ها متأثر از آب دریای خزر هستند که بخش زیادی از آنها از آب دریای خزر تامین می شود، ولی تالاب های آلماگل، آجی گل و آلاگل از حوزه آبریز اترک تامین می شود، بدین سبب آب آنها شیرین است.
کنعانی با اعلان اینکه تالاب گمیشان سال ها است که خشک است، ابراز کرد: پس از سال ها خشکی تالاب گمیشان، امسال با تلاش هایی که صورت گرفت، حدود ۱۰ هزار هکتار از قسمت شمالی تالاب گمیشان باردیگر آبگیری شد.
وی اضافه کرد: هم اکنون نیز اعتباری بیش از یک میلیارد تومان برای ساماندهی کانال خزر در نظر گرفته ایم که پیمان کار نیز مشغول به کار است.
مدیر کل محیط زیست گلستان اظهار داشت: تالاب ها اگر خشک شوند، منشأ ریز گرد هستند، هم اکنون تمامی اقداماتی که در استان بر روی تالاب ها انجام می شود برای مقابله با ریز گردهاست.
احیای تالاب ها جلوی پدیده ریز گردها را می گیرد
وی اضافه کرد: مطالعات پدیده ریز گردها در استان انجام شده و پهنه هایی که مستعد گرد و غبار هستند مورد شناسایی قرار گرفته است، هم اکنون جلسات استانی گوناگون برای مقابله با این پدیده تشکیل می شود و امیدواریم با احیای تالاب ها جلوی پدیده ریز گردها را بگیریم.
کنعانی با بیان اقدامات سازمان ها در مقابل ریز گردها ابراز کرد: منابع طبیعی اقداماتی همچون بوته کاری و کارهای مختلف دیگر را برای جلوگیری از ریز گردها باید انجام دهد و محیط زیست توانسته در کنار تالاب آلاگل حدود ۷۰ هزار هکتار بوته کاری انجام دهد.


منبع:

1400/05/10
13:12:30
5.0 / 5
310
تگهای خبر: آب , باد , بحران , راه و شهرسازی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل