گل پیچ GolPich

مشکلات خشکسالی برای حیات وحش

مشکلات خشکسالی برای حیات وحش حاکمیت خشکسالی و کاهش بارندگی ها طی سال آبی جاری سبب کاهش و خشک شدن منابع آب و علوفه در زیستگاه های حیات وحش شده است. گرچه در بعضی مناطق استانهای کشور برای حیات وحش علوفه توزیع شده است اما رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش استان تهران می گوید: تابحال در هیچ یک از مناطق چهارگانه استان تهران تعلیف دستی برای حیات وحش صورت نگرفته است.به گزارش گل پیچ به نقل از ایسنا، خشکسالی پدیده ای است که اثرات تدریجی روی طبیعت و حیات وحش می گذارد و با تضعیف و کاهش پوشش گیاهی در زیستگاه ها، حیات وحش را نشانه می گیرد. طی یک ماه گذشته گزارش هایی از کمبود علوفه و منابع آب در مناطق چهارگانه استانهای مختلفی همچون خراسان جنوبی، اصفهان و همدان و توزیع علوفه در بعضی مناطق چهارگانه استانهای خراسان شمالی، خوزستان و... انتشار یافته است. کمبود علوفه و منابع آب در زیستگاه ها علاوه بر این که سبب تضعیف قوه بدنی حیات وحش و گاهی منجر به تلف شدن آنها می شود، قدرت زادآوری حیات وحش را هم می کاهد.

ادارات حفاظت محیط زیست برخی استانهای کشور همینطور از خروج حیات وحش از مناطق حفاظت شده خبر و برخی دیگر نسبت به این مسئله اخطار داده اند. خروج حیات وحش از مناطق حفاظت شده و زیستگاه های طبیعی علاوه بر مخاطراتی که برای آنها و اکوسیستم در‍‍پی دارد سبب نزدیک شدن حیات وحش به حاشیه مناطق مسکونی، مزارع و باغات جوامع بومی و در نتیجه وارد شدن خساراتی به آنها می شود.

درحالی که خیلی از ادارات حفاظت محیط زیست استانهای کشور از ساخت و تأمین آب آبشخور برای حیات وحش در مناطق چهارگانه اطلاع داده اند که این آبشخورها هم می تواند مخاطراتی برای حیات وحش همچون انتقال بیماری از راه آبشخورهای مشترک میان حیات وحش و دام اهلی داشته باشد همینطور تجمع حیات وحش در اطراف آبشخورها می تواند تهدیدی برای شکار هم محسوب شود.

گرچه تعلیف دستی با نظر کارشناسی از برنامه های ادارات حفاظت محیط زیست استانهای کشور است اما در بعضی استان ها به سبب وسعت زیاد مناطق چهارگانه و ‍‍پراکندگی زیستگاه های حیات وحش، تأمین علوفه در تمامی این مناطق علاوه بر این که اقدامی دشوار و تا حدی ناممکن است، هزینه های اقتصادی زیادی را هم به همراه دارد. شرایط خشکسالی و کاهش علوفه دام های اهلی را هم تحت تأثیر قرار می دهد و در نتیجه فشار چرای دام به زیستگاه حیات وحش هم افزایش می یابد.

محمد کرمی - رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش استان تهران - به ایسنا می گوید: تابحال در هیچ یک از مناطق چهارگانه استان تهران تعلیف دستی به حیات وحش صورت نگرفته و تنها در بحث آبرسانی بخصوص در منطقه حفاظت شده کویر و لایروبی و تأمین آب آبشخورها در مناطق چهارگانه استان اقداماتی انجام شده است.

او با اشاره به این که گونه هایی همچون قوچ و میش، کل و بز و جبیر در منطقه حفاظت شده کویر در شهرستان ورامین زیست می کنند به کمبود منابع آب در این منطقه هم اشاره و اظهار می کند: باتوجه به اقلیم منطقه حفاظت شده کویر با کمبود منابع آب در این منطقه مواجه هستیم. بدین جهت آب از راه تانکر به آبشخورها منتقل و در آنها تخلیه می شود همینطور این آبشخورها به صورت مستمر مورد ‍‍پایش قرار می گیرند تا در صورت نیاز ‍‍پاکسازی یا مجدد آب شوند.

کرمی در ادامه خاطرنشان می کند: سایر مناطق چهارگانه استان تهران به سبب این که عموما در حوضه آبریز رشته کوه البرز قرار دارند تابحال با مشکل جدی کمبود آب مواجه نشده اند. با این وجود محیط بانان در این مناطق هم به صورت مستمر نسبت به لایروبی، ‍‍پاکسازی و تأمین آب آبشخورها اقدام می کنند تا هم آبرسانی به حیات وحش به خوبی صورت گیرد و هم از انتقال بیماری هایی که امکان دارد به واسطه کم آبی و آبشخورهای مشترک بین دام و حیات وحش اتفاق افتد، جلوگیری شود.

به گزارش گل پیچ به نقل از ایسنا، با توجه به این که هنوز یک ماه و نیم از تابستان باقی مانده و برپایه اعلام مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی بارش های پاییزی سال جاری با تاخیر شروع می شود، بنظر می رسد که لازم است اعتبارات کافی در جهت تأمین آب آبشخور و علوفه برای حیات وحش اختصاص داده شود و دستگاه های مختلف همچون نیروهای نظامی، انتظامی و استانداری ها با هماهنگی های لازم دراین زمینه کمک کنند همینطور مشارکت جوامع بومی هم دراین زمینه از اهمیت زیاد برخوردار و لازم است دستگاه های متولی در مقابل همیاری باغداران و مزرعه داران در امر حفاظت از حیات وحش، خسارات وارده به آنان را جبران کنند.

انتهای ‍‍پیام


1400/05/10
15:55:47
5.0 / 5
539
تگهای خبر: آب , بارش , بارندگی , باغ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل