گل پیچ GolPich

سه ابرچالش آبی استان تهران

سه ابرچالش آبی استان تهران گل پیچ: معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران ضمن اشاره به سه ابر چالش آبی استان تهران اظهار داشت: با انجام اقدامات آبخیزداری تا حدودی میتوان اثرات مخرب این چالش ها را کم کرد.حمیدرضا زکی زاده در گفت و گو با ایسنا افزود: حدودا یک میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار مساحت حوضه های آبخیز استان تهران است و مهم ترین بخشی که باید مورد توجه قرار بگیرد، حوضه های آبخیز هفت شهرستان استان تهران شامل شهرهای تهران، شمیرانات، دماوند، فیروزکوه، پردیس، شهرری و پاکدشت است. این شهرستان ها در معرض خطر بارش رگباری هستند که روان آب ناشی از آن می تواند به سیلاب تبدیل گردد.
اولین ابرچالش؛ سیلاب
این دکترای مهندسی آبخیزداری تصریح کرد: آبخیزداری با تمرکز بر کنترل بخشی از روان آب می تواند هم از قدرت تخریبی سیلاب بکاهند و هم دبی حداکثری سیلاب را که می تواند سبب وارد شدن خسارات هنگفتی شود را در این شهرستان ها کم کند.

وی افزود: با تغییرات اقلیمی رخ داده طی شش دهه گذشته کاملا متوجه شده ایم که بارش برفی درحال تبدیل به بارش های بهاری است. قبلا از آذر ماه تا اسفند ماه در شهرستان های تهران همیشه برف زیادی در کوه ها می بارید و بارندگی متعادلی در بهار داشتیم ولی در سالهای اخیر از بارش برف در کوه ها بسیار کاسته و حدودا به آرزو تبدیل گشته است این درحالیست که بارش برف باعث سیراب شدن منابع آب زیرمینی، چاه ها، قنات ها و چشمه ها می شد. هم اکنون بارش ها یکباره به صورت رگبار است و به صورت سیل جاری می شود و خساراتی را به دنبال دارد.

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران با اشاره به اینکه پتانسیل استان تهران در زمینه بارش های رگباری بسیار بالاست، خاطرنشان کرد: بیشتر از ۵۵۰ هزار میلیارد تومان بر اثر بارندگی در فروردین ۹۸ به استانهای خوزستان، ایلام، گلستان، لرستان خسارت وارد شد. وقوع چنین بارش هایی در استان تهران در طول یک دهه آینده قطعا سبب خسارت جانی و مالی بسیاری می شود چون تمرکز جمعیتی در پایین دست حوضه های آبخیز شهری داریم ازاین رو مهم ترین بحران و چالش در مدیریت بحران در یک دهه آینده شهرهای پرجمعیت استان تهران - که بیشتر از ۱۳ میلیون جمعیت داد – بیشتر از زلزله، سیل خواهد بود چونکه خسارت جانی زیادی به دنبال خواهد داشت ازاین رو رویکرد و مدیریت سیلاب در این شرایط اهمیت زیادی دارد.

زکی زاده با تکیه بر این که لازم است به به مدیریت سیلاب توجه علمی شود، اظهار داشت: در بالادست و در حوضه های کوهستانی با عملیات اقدامات آبخیزداری می توانیم از بخشی از حجم سیلاب و قدرت تخریب آن بکاهیم. مسئولیت مسیل و مامن سیلاب را شهرداری ها بر عهده بگیرند چونکه مسیر رودخانه های شهرهای تهران، فیروزکوه، دماوند، شمیرانات، شهر ری، پاکدشت و پردیس در طول شش دهه گذشته با ساخت و ساز شهری پر و کور شده است ازاین رو لازم است محل ایمن برای عبور سیلاب بازگشایی شود تا در صورت وقوع سیل از خسارت جانی و مالی غیرقابل تصور بر شهرهای پرجمعیت استان تهران کاسته شود.

وی ضمن اشاره به جاری شدن سیل در فروردین ۹۸ در دروازه شیراز اظهار داشت: این اتفاق گوشزد می کند که اگر یک بارش ناگهانی در شهر تهران رخ دهد چه پیامدهایی می تواند داشته باشد این در حالیست در در شیراز بارش رگباری ۲۰ میلیمتری در حوضه کوچک ۵۰۰۰ هکتاری رخ داد، در صورتی شهر تهران بیشتر از ۵۰ هزار هکتار حوضه آبخیز کوهستانی دارد. اگر بارش حدود ۵۰ میلیمتر در کوه های اطراف تهران رخ دهد، بیشتر از ۲۵۰ میلیون متر مکعب سیلاب وارد شهر تهران می کند و خسارت های جانی و مالی غیرقابل تصوری را باعث می شود.
دومین ابرچالش؛ فرونشست زمین
معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران فرونشست زمین را دومین ابر چالش استان تهران ذکر و اظهارکرد: قطعا برداشت بی رویه از منابع آب زیر زمینی استان تهران در طول پنج دهه گذشته خشک شدن منابع آب زیر زمینی و کاهش سطح ایست آبی را سبب شده که به فرونشست های زیادی در دشت ورامین، شهریار، آبسرد دماوند انجامیده است. این سه دشت در رابطه با شهرهای پرجمعیت پیشوا، پاکدشت، ورامین و شهریار و دماوند، جنوب شهر ری و تهران هستند. میتوان در زمان وقوع بارش رگباری و سیلاب با پخش آن در این دشت ها، سیلاب را مدیریت کرد و باعث نفوذ آن در منابع آب زیرزمینی شود.

زکی زاده تصریح کرد: سازمان های مسئول تحت پوشش وزارت نیرو باید بتوانند منابع و مصارف را مدیریت کنند این در حالیست که بیشتر از ۱۰۰ میلیون متر مکعب سالانه برداشت بی رویه توسط چاه های غیر مجاز از منابع آب زیرزمینی این سه دشت می شود که پیامد آنرا در ۱۰ سال آینده به شکل فرونشست مناطق مسکونی خواهیم دید و بیشترین افزایش مهاجرت شهری پس از تخریب منازل به دلیل فرونشست زمین در دهه آینده در این شهرهای استان تهران رخ می دهد.
سومین ابرچالش؛ پرشدن سدهای استان تهران از رسوبات
معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران با اشاره به اینکه «پرشدن سدهای استان تهران از رسوبات» سومین ابر چالش است، اظهار داشت: با تغییرات کاربری اراضی و ساخت و سازهای غیر مجاز مثل ویلا در حوضه های آبخیز بالادست سدهای آب آشامیدنی استان تهران شامل سدهای ماملو، لتیان، لار، کرج و طالقان مواجه هستیم. بعنوان نمونه در طول سه دهه گذشته ویلاسازی های زیاد در اوشان، فشم، لشگرک، میگون و بسیاری از حوضه های کوچک داخل سد لتیان – که ۷۰ هزار هکتار است- باعث وارد شدن رسوبات ناشی از تخریب کاربری تراضی به سد لتیان شده و عمر مفید سد را بسیار تحت الشعاع قرار داده است این در حالیست که تا شعاع بیشتر از ۲۰۰ کیلومتری تهران امکان ساخت سد به منظور تأمین آب آشامیدنی جمعیت ۱۲ میلیون نفری پایتخت و شهرهای اقماری آن وجود ندارد.

زکی زاده در انتها اخطار داد: اگر سدهای تأمین کننده آب آشامیدنی تهران با افزایش رسوبات پر شود، مجبور هستیم آب استان تهران را از دریای خزر یا دریای عمان با انتقال آب بسیار پرهزینه تأمین نماییم ازاین رو لازم است با انجام اقدامات آبخیزداری بخشی از رسوبات حوضه آبخیز این سدها را کاهش دهیم البته با عنایت به بودجه قطره چکانی آبخیزداری، میزان اثربخشی این اقدامات در مقایسه با تخریب ها بسیار ناچیز است.

منبع:

1400/05/31
11:45:23
5.0 / 5
322
تگهای خبر: آب , بارش , بارندگی , بحران
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل