گل پیچ GolPich
گزارش گل پیچ؛

سکوت رییس سازمان محیط زیست در قبال فقدان پدر علم کویرشناسی

سکوت رییس سازمان محیط زیست در قبال فقدان پدر علم کویرشناسی گل پیچ: بعد از گذشت 6 روز از فوت پرویز کردوانی پدر علم کویرشناسی که از مخالفان احیای دریاچه ارومیه بود، عیسی کلانتری رئیس سازمان محیط زیست حتی از انتشار یک پیام تسلیت هم امتناع کرده است.به گزارش گل پیچ به نقل از مهر، پرویز کردوانی زاده ۱۳۱۰ جغرافیدان ایرانی و دارندهٔ مدال ملی و نشان دانش در ایران سحرگاه بیست و هشتم مردادماه همزمان با عاشورای حسینی بعد از تحمل یک دوره بیماری سرطان مغز استخوان درگذشت.
وی در پنجمین دوره از معرفی چهره های ماندگار ایران بعنوان چهرهٔ ماندگار در حوزه جغرافیا معرفی گردید. دکتر مسعود فروزنده، تاریخ پژوه، در یادداشتی به یاد دکتر پرویز کردوانی، پدر علم کویر شناسی را اینطور توصیف کرد که «وی به تمامی مناطق اقلیمی ایران بارها در ضمن پنجاه و پنج سال قبل سفر کرده و نتیجه تحقیقات خودرا در کنفرانس ها و کلاس ها و کارگاه های آموزشی ارائه می کرد.
کردوانی که زاده منطقه کویری گرمسار بود بعد از مراجعت از آلمان و شروع تدریس در دانشگاه، تحقیق پر دامنه خود درباره مناطق کویری و خشکسالی های متوالی فلات ایران را شروع کرد. وی در طول نیم قرن صدها دانشجو در مقاطع تحصیلی لیسانس تا دکتری پرورش داد و با تألیف صدها مقاله و کتاب و سخنرانی علمی میراثی گرانبها از خود بر جای گذاشت.»
این چهره برجسته علمی از مخالفان پروژه های انتقال آب و احیای دریاچه ارومیه به روش فعلی هم بود و در جریان گفت وگوهای رسانه ای مختلفی که داشت اعلام نموده بود که بارها به مدیران در مورد پیشنهادهای آنان هشدار داده شد که اگر می خواهید استانی را نابود کنید به آن آب بدهید.
وی با اشاره به موضوع انتقال آب دریای خزر به سمنان، بر استفاده صحیح و مناسب از آب، تاکید و اظهار کرده بود: اگر روش های استفاده از آب در کشور تغییر پیدا نکند و اصلاح نشود هر اندازه منابع آبی جدید نیز فراهم نماییم باز هم توسط مردم مصرف شده و به پایان خواهد رسید و انتقال آب دریا اساساً نگاهی اشتباه است.
کردوانی درباره وضعیت دریاچه ارومیه و هزینه کردهای کلان برای احیای آن نیز بارها انتقاد کرده بود که ارومیه دیگر احیا نمی گردد چونکه در اطراف دریاچه ارومیه هم سدسازی صورت گرفته و هم چاه های بسیاری حفر شده است.
وی خشکیدگی دریاچه ارومیه را نه براثر تغییرات اقلیمی بلکه به سبب تصمیمات اشتباه و برداشت بیش از حد از آن دانسته و گفته بود که انسان دریاچه ارومیه را از بین برده است و دیگر احیا نخواهد شد.
رک گویی و زبان صریح مرحوم پرویز کردوانی درباره سیاست های محیط زیستی کشور موجب شد که بارها به انتقاد از رییس سازمان محیط زیست و دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه بپردازد و در یک گفت و گو اعلام نمود: آقای کلانتری گفته است که هرچند کردوانی می گوید که دریاچه ارومیه بیمار است و نباید آنرا احیا کرد ولی ما برای این دریاچه هزینه می نماییم.
کلانتری میلیاردها تومان برای شکستن صخره ها و آبرسانی به دریاچه هزینه کرده است.
با فوت پرویز کردوانی، پدرش حسینعلی بلوکباشی، مجسمهٔ یادبود وی در میدان انقلاب گرمسار قرار گرفته است و خیلی از شخصیت های علمی و دانشگاهی و سیاسی پیام های تسلیت خودرا به سبب فقدان این مجاهد علمی منتشر نمودند اما رفتار رییس سازمان محیط زیست و روابط عمومی سازمان متبوعش در قبال فوت این چهره برجسته علمی و محیط زیستی تعجب برانگیز بود.
پرتال رسمی این سازمان تنها با انتشار یک پیام یک خطی فوت پرویز کردوانی را تسلیت گفته و پس از گذشت ۵ روز هنوز هیچ خبری از پیام تسلیت عیسی کلانتری رییس سازمان محیط زیست در خصوص فقدان از دست رفتن این چهره علمی و برگزاری مراسم گرامیداشت یاد نامش نیست.


منبع:

1400/06/02
22:15:07
5.0 / 5
519
تگهای خبر: آب , آموزش , بیماری , دما
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل