گل پیچ GolPich

چرا آبخیزداری از با اهمیت ترین راهکارهای عبور از خشکسالی است؟

چرا آبخیزداری از با اهمیت ترین راهکارهای عبور از خشکسالی است؟ گل پیچ: با کاهش بارش ها و حاکمیت خشکسالی بر کشور، کارشناسان بارها مدیریت جامع حوضه آبخیز و عملیات آبخیزداری را از مهم ترین و بهترین روش های مدیریت پایدار منابع آب و راه حل عبور از خشکسالی همچنین مدیریت مخاطرات طبیعی همچون سیل و فرونشست زمین دانسته اند اما آبخیزداری چیست و چگونه می تواند به مدیریت منابع آب کمک کند؟به گزارش گل پیچ به نقل از ایسنا، حوضه آبخیزعرصه ای است که روان آب ناشی از بارش روی آن توسط آبراهه ها جمع آوری و به یک خروجی نظیر رودخانه، آب انباشت، تالاب، دریاچه و دریا هدایت می شود. به عبارتی دیگر حوضه آبخیز تمامی سطحی را در بر می گیرد که آب های سطحی در آن منطقه به سمت نقطه یا محل مشخصی جریان می یابد.

بر اساس اطلاعات سازمان جنگلها آبخیزداری(Watershed Management) علم و هنر برنامه ریزی مستمر و انجام اقدامات لازم برای مدیریت منابع حوضه های آبخیز شامل طبیعی، کشاورزی، اقتصادی و انسانی بدون ایجاد اثرات منفی در منابع آب و خاک است؛ به عبارت دیگر آبخیزداری طراحی و مدیریت حوضه بمنظور حفاظت و استفاده صحیح و پایدار از منابع طبیعی با توجه ویژه به منابع آب و خاک است.

ایران کشوری است که عموما تحت تاثیر رخدادهای حدی اقلیمی است که حد بالای آن سیلاب و حد پایین آن خشکسالی است و خشکسالی اخیر و سیل هایی که در سال ۹۸ در بعضی استانهای کشور رخ داد، بیان کننده این شرایط حدی است. کارهای آبخوانداری و آبخیزداری جزو راهکارهای موثر و زیربنایی در حوزه پیش گیری از پیامدها و خسارات ناشی از مخاطرات طبیعی است چونکه می توان بوسیله آن در دوران ترسالی بارش های مازاد را ذخیره کرد و در زمان حاکمیت خشکسالی با هدایت بهینه و راندمان از حداقل بارش تبعات خشکسالی را به حداقل رساند.

فرونشست زمین نیز یکی دیگر از پدیده ها و چالش هایی است که خیلی از دشت های کشور را درگیر کرده و یکی از راه های مقابله با این پدیده که عمدتاً براثر برداشت بی رویه از سفره های آب زیرزمینی و کاهش این منابع آبی رخ می دهد نیز اجرای عملیات آبخیزداری است. با اجرای عملیات آبخیزداری و عملیات پخش سیلاب در وضعیت پرآبی می توان سفره های آب زیرزمینی را تغذیه کرد تا این منابع آبی در وضعیت خشکسالی نیز از حد مطلوبی آب برخوردار باشند.

از طرفی دیگر ایران دارای اقلیم خشک و نیمه خشک است که متوسط بارندگی در آن کمتر از یک سوم متوسط بارش جهانی است بدین سبب ضرورت دارد به عملیات آبخیزداری بعنوان راهکاری برای حفظ و مدیریت منابع آب و خاک در کشور توجه بیشتری شود.
تقسیمات حوضه های آبخیز اصلی کشور


منبع:

1400/06/18
10:14:57
5.0 / 5
213
تگهای خبر: آب , بارش , بارندگی , جنگل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل