گل پیچ GolPich

نقش نیروگاهها در آلودگی هوا چقدر است؟

نقش نیروگاهها در آلودگی هوا چقدر است؟ به گزارش گل پیچ رییس اداره HSE شرکت مادر تخصصی برق حرارتی اظهار داشت: برمبنای تحقیقات و مطالعات صورت گرفته باید اظهار داشت که تاثیر نیروگاه ها در آلودگی هوا بسیار ناچیز است و پارامترهای دیگری در این مهم نقش دارند.


ساناز جعفرزاده در گفت و گو با ایسنا، با اعلان اینکه از شروع امسال تا کنون نیروگاه ها ۹۱ درصد سوخت گاز، ۴.۵ درصد سوخت مازوت و ۴.۵ درصد سوخت گازوئیل بهره برده اند، اظهار نمود: بیش از پنج سال است که در نیروگاههای کلانشهرهای تهران و اصفهان حتی یک لیتر مازوت نیز استفاده نشده اما با این وجود بهبود شاخص هوای تهران را شاهد نبودیم و پس این مساله بدان معنا است که آلودگی هوای تهران ارتباطی با موضوع مازوت ندارد.
وی با اشاره به مطالعات صورت گرفته در این رابطه اظهار داشت: مطالعاتی در ترازنامه انرژی کشور دراین زمینه انجام شده که هر سال منتشر می شود و مطالعه دیگر سیاهه انتشار بوده که سازمان محیط زیست آنرا انجام داده و یک مطالعه دیگر وجود دارد که توسط بانک جهانی با عنوان نقش بخش های مختلف کشور روی پارامترهای آلایندگی انتشار یافته است.
جعفرزاده با اعلان اینکه چندین سال است که درگیر ذرات معلق هستیم که به استناد این مطالعات ۷۰ تا ۸۰ درصد ذرات معلق تولید شده در کشور سهم حوزه حمل و نقل است، اظهار داشت: زمانی که سوخت مازوت استفاده می نماییم نگران پارامتر ساکس (ترکیبات اکسید گوگردی) هستیم. بتازگی تحقیقی دردانشگاه تربیت مدرس انجام شده که برمبنای آن پایش هوا از سال ۱۳۹۴ مورد بررسی قرار گرفته که میزان تاثیر بخش های مختلف در آن مشخص شده است.
بگفته وی بر طبق این تحقیق تعداد روزهای ناسالم کلانسهر تهران ۸۰ درصد ناشی از ذرات معلق ۲.۵ میکرون، هشت درصد ناشی از ذرات معلق زیر ۱۰ میکرون و ۱۸ درصد ناشی از ازت و صفر درصد ناشی از ترکیب اکسی گوگردی بوده است. درواقع این مساله نیز بر صحبت های ما صحه می گذارد.
وی با تاکید بر این که منظور ما این نیست که مازوت هیچ تاثیری در آلودگی ندارد، اظهار داشت: مازوتی که در اختیار نیروگاهها و صنایع قرار می دهند استاندارد نیست و دو تا سه درصد گوگرد اولیه دارد که در زمان احتراق اکسید می شود و ایجاد آلودگی می کند. ما منکر این نیستیم اما در بحث سهم تاثیرگذاری در آلودگی هوا خصوصاً در کلان شهری همچون تهران، هیچ ارتباطی بین تعداد روزهای ناسالم و مصرف مازوت وجود ندارد.
رییس اداره HSE شرکت مادر تخصصی برق حرارتی با اعلان اینکه همانطور که گفتم بیش از پنج سال است که در تهران از مازوت استفاده نمی گردد اما همچنان گرفتار آلودگی هستیم، اظهار داشت: آلودگی موجود در تهران ناشی از موضوع حمل و نقل و خودرو های فرسوده متاثر است.
جعفرزاده با اشاره به ترازنامه انرژی در کشور اظهار داشت: در این تحقیق سهم انواع سوخت در پارامترهای آلایندگی مورد بررسی قرار گرفته که میزان سهم نفت کوره در آلایندگی ذرات معلق تنها ۱.۹ درصد است؛ یعنی مازوتی که در نیروگاهها و سایر صنایع مورد استفاده قرار می گیرد تنها ۱.۹ درصد بر میزان آلودگی تاثیر دارد.
وی با اعلان اینکه بحث و قضاوتی که در مورد مصرف مازوت در نیروگاه ها و آلودگی هوا مطرح می شود، منصفانه نیست، اظهار داشت: به استناد اعداد و رقم این صحبتها درست و منطقی نیست و باید در این رابطه بطور علمی و منطبق با مدارک صحبت شود.
او با اشاره به وضعیت مصرف گازوئیل در نیروگاهها نیز اظهار داشت: باتوجه به این که گازوئیل سوخت گرانی است استفاده از آن در نیروگاه ها نه در اولویت وزارت نفت و نه در اولویت وزارت نیرو نیست. گازوئیل سوخت دوم نیروگاه های سیکل ترکیبی و گازی است؛ یعنی نیروگاهی نیست که همزمان بتواند از سوخت گاز، گازوئیل و مازوت استفاده نماید. تنها نیروگاه های بخاری که ۱۸ درصد ظرفیت نصب شده نیروگاهها را می سازند در زمان نبود سوخت گاز از سوخت مازوت استفاده می نمایند.
بگفته جعفرزاده، در فصول سرد و زمانی که با کمبود سوخت گاز در کشور مواجه می شویم، نیروگاه ها ناچار به استفاده از سوخت مایع می شوند و این مساله زمانی اتفاق می افتد که ما در پیک مصرف برق نیستیم؛ پس خیلی از نیروگاه های سیکل ترکیبی و گازی که قابلیت بهره برداری از سوخت گازوئیل را دارند به سبب عدم نیاز به مصرف برق خارج از مدار هستند.
وی با اعلان اینکه از شروع سال تا کنون تنها چهار درصد گازوئیل در نیروگاهها مصرف شده است و میزان گوگرد گازوئیل نیز خیلی کم و شاید تنها یک پنجم مازوت باشد، اظهار داشت: مقدار مصرف گازوئیل در نیروگاهها منطبق با استاندارد خروجی سازمان حفاظت محیط زیست است. همین طور باید اصرار کرد که ۶۶ درصد ظرفیت نصب شده کشور نیروگاه ها گازی و سیکل ترکیبی هستند که در زمان نبود گاز قابلیت مصرف گازوئیل دارند.
بگفته وی تعداد نیروگاه هایی که قابلیت استفاده از مازوت را دارند کلا ۱۶ مورد است که معادل ۱۸ درصد ظرفیت نصب شده نیروگاهی کشور بوده و از ۱۶ نیروگاه بخاری در چهار نیروگاه مسیر سوخت مازوت پلمب شده است و به طور تک سوخت بهره برداری می شوند.
منبع:

1400/08/28
13:52:59
5.0 / 5
275
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل