گل پیچ GolPich
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست:

۱۵هزار هکتاراز تالاب میانکاله خشک شد

۱۵هزار هکتاراز تالاب میانکاله خشک شد به گزارش گل پیچ رئیس سازمان حفاظت محیط زیست از میانکاله بعنوان یک گنجینه طبیعی منحصربفرد یاد کرد و اظهار داشت: ۱۵ هزار هکتار از این تالاب تابحال خشک شده است.به گزارش گل پیچ به نقل از مهر، علی سلاجقه عصر پنجشنبه در بازدید از پناهگاه حیات وحش میانکاله از این ذخیره گاه زیست کره بعنوان یکی از ذخایر جانوری، آبی و خاکی برجسته و منحصربفرد یاد کرد و اظهار داشت: جنبه های مختلف اقتصادی، توریستی و گونه های کمیاب آن می طلبد تا به میانکاله توجه ویژه شود.
وی اضافه کرد: تالاب میانکاله متأثر از تغییر اقلیم و خشکسالی است و روند عقب نشینی دریای خزر نشان داده است این روند طی سالهای آینده ادامه دارد و خشکی زایی خلیج و خشکسالی سبب کاهش ورودی های آب می شود.
وی از تالاب میانکاله بعنوان گنجینه یاد کرد و اظهار داشت: ۱۵ هزار هکتار از تالاب میانکاله تبدیل به اراضی خشک شد و باید نگاه استانی و ملی به تالاب شود.
سلاجقه ضمن اشاره به تهیه طرح جامع میانکاله اظهار داشت: محیط زیست درحال پیگیری این طرح از جانب دستگاههای مختلف است و تغییر کاربری ها، تعرض، ورودی آب و غیره در این طرح مدنظر قرار گرفته است و باید به این تالاب توجه ملی شود.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور تصریح کرد: همینطور باید به حق آبه تالاب در سطح کم آبی، میان آبی و پر آبی توجه گردد و آب منطقه ای موظف است حق آبه تالاب را تأمین کند تا تالاب به روزهای اوج خود برگردد.
وی درباره آنفلوانزای فوق حاد پرندگان اظهار داشت: در اینباره به تالاب میانکاله به صورت ویژه نگریسته شده است چونکه پرندگان مهاجر زیادی از سیبری و دیگر مناطق وارد میانکاله شدند و پرندگان رصد می شوند تا مشکلی برایشان ایجاد نشود.
سلاجقه درباره علل مرگ فوک های خزری هم اضافه کرد: فوک تنها پستاندار دریایی به حساب می آید و تا آنجاییکه تحقیق کردم بیشترین فرضیه در ارتباط با مانورهای نظامی در سطح خزر و کشورهای همسایه است چونکه بیماری مشاهده نشده است.
معاون رئیس جمهور ضمن اشاره به سوختن مازوت در نیروگاه نکا اظهار داشت: وزارت نفت باید بحث آلایندگی را رفع کند و ایستگاه های پالایش آلودگی در مناطق مختلف استان نصب می شود.
وی درباره کم آب شدن سدهای شمال کشور هم اظهار داشت: آب مشکل اصلی کشور و دنیا است و بارش هایی صورت گرفته ناچیز بوده و باید از جنبه محیط زیستی بررسی شود تا راه اندازی سد لازم است یا خیر.
ساجقه با اشاره وقوع بیماری بوتولیسم و مرگ پرندگان طی دوسال گذشته خشک شدن تالاب را دلیل آن بیان کرد و اظهار داشت: خشکسالی سبب بروز بیماری های نهفته می شود و امیدواریم سال جاری شاهد چنین بیماری نباشیم.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور اطفای حریق در میانکاله را امری مهم دانست و اظهار داشت: استفاده از تکنولوژی های جدید و راه اندازی ایستگاه هوشمند سبب می شود تا مناطق حفاظت شده و حیات وحش را پایش نماییم.
وی ضمن اشاره به علل انسانی وقوع برخی آتشسوزی ها اظهار داشت: در زمینه تجهیز امکانات میانکاله هم تلاش خواهیم کرد.

1400/09/05
20:51:38
5.0 / 5
500
تگهای خبر: آب , آلودگی , بارش , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل