گل پیچ GolPich

نكات محیط زیستی در ایام محرم

نكات محیط زیستی در ایام محرم گل پیچ: همزمان با آغاز ماه محرم سازمان حفاظت محیط زیست با مطرح چند توصیه، هیات های عزاداری، تكایا، حسینیه ها و مساجد را در ایام عزاداری محرم و صفر، به حفظ سلامت عزاداران حسینی و محیط زیست سفارش نمود.به گزارش گل پیچ به نقل از پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست پام، محمد درویش مدیركل دفتر مشاركت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست در این باره گفت: هر ساله با فرا رسیدن ایام محرم و صفر حجم زیادی از نذورات در ظروف پلاستیكی و یكبار مصرف در مساجد، هیات ها و تكایای مذهبی در سطح كشور توزیع می شوند.
وی افزود: تماس این ظروف با غذای گرم و چرب، خاصیت اسیدی ایجاد كرده و مواد بسیار خطرناكی تولید می كند و تهدیدی برای سلامت شهروندان محسوب می شود.
درویش با با توجه به سرطان زا بودن لیوان های پلاستیكی، از هموطنان خواست حتی الامكان برای توزیع نوشیدنی های گرم مانند شیرو چای از لیوان های كاغذی استفاده كنند.
محمد درویش اظهار داشت: اگرچه ظروف گیاهی و آلومینیومی گرانتر از ظروف یكبار مصرف با پایه پلاستیكی هستند، ولی اگر در زمینه افزایش بیماری سرطان در نتیجه استفاده از ظروف پلاستیكی اطلاع رسانی شود، اقشار مختلف مردم می پذیرند و لذا از فعالان محیط زیست درخواست می شود تا با كار فرهنگی جهت حذف این ظروف در میان خانواده ها و عزاداران و جایگزین نمودن آن با ظروف یكبار مصرف گیاهی اقدام و برای حفاظت از محیط زیست شهر تلاش كنند.
وی ادامه داد: برای فرهنگ سازی در این زمینه ها ائمه جمعه و جماعات و مداحان نیز می توانند نقش بسزایی ایفا كنند و در این ایام كه مردم بیشتر در مساجد و حسینیه ها حضور دارند در جلسات و سخنرانی های این ایام در انتقال مفاهیم كاربردی محیط زیستی به عزاداران حسینی ورود داشته باشند.
درویش به شهروندان و عزاداران گرامی توصیه كرد ضمن استفاده از ظروف یكبار مصرف گیاهی و كاغذی نسبت به جمع آوری و مدیریت پسماندهای تولیدی توجه ویژه داشته باشند.
مدیركل دفتر مشاركت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینكه متاسفانه رهاسازی پسماند ناشی از نذورات در سطح معابر و نهرها موجبات آلودگی شهری را ایجاد كرده و منجر به بروز معضلات زیست محیطی می شود، از همشهریانی كه نذر خود را در لیوان ها و یا بسته های یك بار مصرف ادا می كنند، خواست سطل زباله یا كیسه های زباله بزرگ نیز تهیه كرده و در محل قرار دهند تا از پخش این ظروف در خیابان جلوگیری شود.
درویش از مسئولان هیات ها و تكایا نیز خواست در جمع آوری این ظروف در محل توزیع، نظارت لازم را اعمال كنند وبا توجه به افزایش حجم آب گرفتگی معابر به دلیل ریختن ظروف در انهار، لازم است مساجد و تكایا نسبت به جمع آوری این ظروف پس از مصرف اقدام كنند.
وی همچنین اسراف و دور ریختن نذری و غذای سالم، را شایسته عزاداران امام حسین (ع) ندانست و آنرا دور از اخلاق عنوان كرد و خواستار جلوگیری از اسراف غذا شد.
مدیركل دفتر مشاركت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست ابراز امیدواری كرد با اطلاع رسانی و عمل به این توصیه های بظاهر ساده، بتوانیم در خلال و برپایی مراسم عزاداری، رعایت ملاحظات محیط زیستی را رعایت كنیم.
 

1396/07/04
22:29:27
5.0 / 5
6120
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل