گل پیچ GolPich
یازدهمین كنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت،

قادری حاجت: هنوز دریا را به خوبی نشناخته ایم

قادری حاجت: هنوز دریا را به خوبی نشناخته ایم گل پیچ: استاد دانشگاه تربیت مدرس اظهار داشت: ما هنوز دریا را به خوبی نشناخته ایم و تا آن زمان که مزیت های نسبی و رقابتی درون کشوری را نداشته باشیم و آنرا به سطح استاندارد بین المللی نرسانیم نمی توانیم از این ظرفیت به درستی استفاده نمائیم.


به گزارش گل پیچ به نقل از ایسنا، مصطفی قادری حاجت طی سخنانی در یازدهمین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با موضوع «الزامات و راهکارهای ژئوپلیتیکی توانمندسازی سواحل» اظهار نمود: استفاده از ظرفیت های دریایی و ساحلی یکی از با اهمیت ترین راهبردهای توسعه اقتصادی در اکثریت کشورهای پیشرو مورد توجه است. اهمیت راهبردی سواحل باتوجه به کرانه و پس کرانه باید همراه شود که کمتر به آن توجه داشته ایم.
وی ادامه داد: ما سه ساحل داریم که از نظر ژئوپلتیکی جایگاه خاصی دارند. چه سواحل دریای عمان، چه خلیج فارس و چه دریای خزر. طول سواحل جغرافیایی ما در جنوب و شمال به ۳۴۰۰ کیلومتر می رسد و می توانیم از این ظرفیت برای توسعه استفاده نمائیم.
قادری افزود: ما از این فرصت کمترین بهره را بردیم و اسناد فرادستی زیادی هم دراین زمینه داریم و رهبری هم بارها به توسعه سواحل تاکید کرده اند.
وی تصریح کرد: اغلب صاحبنظران بر این باورند که گردشگری در سواحل می تواند کمک فراوانی به اقتصاد کشور کند که ما به سبب مسائل خاصی که دراین زمینه وجود دارد نتوانستیم این کار را انجام دهیم.
استاد دانشگاه تربیت مدرس اظهار داشت: حضور جمعیت در سواحل جنوبی ما علاوه بر این که نیروی انسانی را برای ناوگان نظامی و تجاری فراهم آورد می تواند به اقتصاد دریایی کمک نماید که ما دراین زمینه چندان موفق نبوده ایم.
قادری با اشاره به اینکه «ما باید دیپلماسی دریایی خودرا تقویت کنیم»، اظهار نمود: ما باید بازیگران منطقه ای و فرامنطقه ای را به سواحل ایران وابسته نماییم و از توسعه بنیادین تکنولوژی دریایی بهره مند شویم. ما باید ارتقای مشارکت های مردمی را در پایش سیاست ها و برنامه ها در نظر بگیریم و در طراحی استراتژی و راهبرد بخش خصوصی را هم مشارکت دهیم.
وی تصریح کرد: ما هنوز دریا را به خوبی نشناخته ایم. ما زمانی که مزیت های نسبی و رقابتی درون کشوری را نداشته باشیم و تا آن زمان که آنرا به سطح استاندارد بین المللی نرسانیم نمی توانیم از این ظرفیت به درستی استفاده نمائیم.
منبع:

1401/02/29
13:57:07
5.0 / 5
191
تگهای خبر: استاندارد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل