گل پیچ GolPich
گزارش مهر؛

بازگشت دریاچه ارومیه به روزهای خشکی سال۹۴

بازگشت دریاچه ارومیه به روزهای خشکی سال۹۴ گل پیچ: پس از گذشت7 سال از شروع به کار فعالیت ستاد احیای دریاچه ارومیه و با وجود هزینه کرد میلیاردی، دومین دریاچه شور دنیا به روزهای خشکیدگی سال 94 بازگشته است.خبرگزاری مهر- گروه استان ها- سکینه اسمی: دریاچه ارومیه در قالب طرح های ستاد احیا قرار بود از سال ۱۳۹۴، ظرف مدت ۱۰ سال به تراز اکولوژیک خود برسد، حال پس از گذشت ۷ سال و اجرای طرح های سازه ای متفاوت و هزینه روند معکوسی را در مقابل احیا نشان داده است.
این در حالی است که پیش از تشکیل ستاد احیای دریاچه ارومیه، تراز این حوزه آبی سالانه بطور متوسط ۴۰ سانتی متر کاهش می یافت، پس از تشکیل ستاد احیای دریاچه ارومیه در سال ۹۴ و بارش های مناسب در چند سال اول وضعیت دریاچه بهبود نسبی یافته بود اما با عدم اتمام طرح های مصوب و کاهش بارش ها امسال وضعیت این تالاب بین المللی به شرایط وخیم و بحرانی بازگشته است.
هم حالا سطح تراز دریاچه ارومیه به ۱۲۷۰.۶۶ رسید و با ادامه این روند باتوجه به افزایش تبخیر تا اختتام فصل تابستان سطح تراز به کمتر از ۱۲۷۰.۲۲ رسیده و بخش جنوبی دریاچه ارومیه بصورت کامل از بین خواهد رفت کارشناسان عدم مدیریت منابع آبی در بخش کشاورزی و سایر بخش ها، افزایش دمای هوا به همراه عدم تحقق حق آبه مورد نیاز دریاچه و نیز نیمه تمام ماندن طرح های مهم ستاد احیای دریاچه ارومیه همچون انتقال آب از سد کانی سیب و تصفیه خانه را از مهم ترین دلیلهای بازگشت دریاچه به شرایط بحرانی عنوان می کنند این در شرایطی است که کاهش بارش ها و افزایش تبخیر به همراه عدم تامین حق آبه مورد نیاز امسال این وضعیت را شدت بخشیده است.
وزارت نیرو اعلام می کند میزان آب گیری سدها امسال به علت کاهش بارندگی ها کم بوده و به علت نیاز آبی بخش کشاورزی و آب آشامیدنی رهاسازی آب سدها به سمت دریاچه ارومیه متوقف شده است.
هم حالا سطح تراز دریاچه ارومیه به ۱۲۷۰.۶۶ رسید و با ادامه این روند باتوجه به افزایش تبخیر تا اختتام فصل تابستان سطح تراز به کمتر از ۱۲۷۰.۲۲ رسیده و بخش جنوبی دریاچه ارومیه بصورت کامل از بین خواهد رفت.
به گفته کارشناسان، با خشک شدن دریاچه ارومیه بیش از ۱۰ میلیارد تن نمک بصورت گردوغبار و طوفان بر سر مردم این ناحیه فرو خواهد ریخت و این بحران تنها گریبان آذربایجان غربی را نمی گیرد، بلکه خیلی از مناطق کشور را تحت تأثیر خود قرار خواهد داد.
معیشت و زندگی مردم منطقه شمال غرب کشور به ویژه استانهای آذربایجان غربی و شرقی با بهبود شرایط بحرانی دریاچه ارومیه ارتباط مستقیمی دارد، با بازگشت وضعیت دریاچه ارومیه به شرایط کم آبی، معیشت و زندگی نزدیک به ۱۵ میلیون نفر مردم منطقه به خطر خواهد افتاد.
با توجه به ادامه وضعیت بحرانی دریاچه ارومیه سوالات بی پاسخ زیادی افکار عمومی مردم این منطقه را درگیر کرده است. آیا باید بار دیگر نگران مسئله ریزگردهای بستر دریاچه ارومیه هم باشیم؟ آن هم در روزگاری که ایران در راه عبور ریزگردهایی است که کانون هایش در خارج از ایران قرار دارد.
آیا راهکاری برای نجات بخشی دومین دریاچه شور دنیا با تزریق اعتبارات هزار میلیارد تومانی در بیست و یکمین سفر استانی رییس جمهور و هیئت دولت سیزدهم اتخاذ می شود؟

تابستان امسال جنوب دریاچه ارومیه کاملا از بین می رود
سرپرست مرکز مدیریت هماهنگی و ارزیابی احیای دریاچه ارومیه درباب آخرین وضعیت دومین دریاچه شور دنیا اظهار داشت: هم اکنون دریاچه ارومیه روزهای بحرانی را پشت سر می گذارد و متأسفانه افزایش تبخیر به همراه کاهش آب ورودی به این تالاب وضعیت را شدت بخشیده است.
حجت جباری در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه با بیان این که در ایام ابتدایی تابستان و فصل گرما قرار داریم و وضعیت دریاچه ارومیه اصلاً رضایت بخش نیست، اظهار نمود: با ادامه این روند در هفته های آتی بخش جنوبی دریاچه ارومیه بصورت کامل از بین می رود.
هم حالا حجم آب دریاچه ارومیه ۲.۷ میلیارد مترمکعب و سطح آن به هزار و ۹۲ کیلومتر مربع رسیده و به علت افزایش گرما و تبخیر بالا روز به روز از حجم آب و سطح تراز کم می شود وی با اشاره به اینکه در سال آبی امسال تنها ۲۵ سانتیمتر سطح تراز دریاچه ارومیه افزایش داشت، عنوان کرد: در دو هفته اخیر سطح تراز ۱۳ سانتیمتر در مقایسه با این افزایش ناچیز کاهش داشته است و پیش بینی می شود تابستان امسال سطح تراز دریاچه ارومیه به کمتر از ۱۲۷۰.۲۰ برسد که این میزان نشان دهنده بازگشت این تالاب به روزهای بحرانی دریاچه ارومیه در سال ۹۳-۹۴ زمان تشکیل ستاد احیای است.
جباری سطح تراز فعلی دریاچه ارومیه را ۱۲۷۰.۶۶ اعلام و تصریح کرد: اکنون حجم آب دریاچه ارومیه ۲.۷ میلیارد مترمکعب و سطح آن به هزار و ۹۲ کیلومتر مربع رسیده و به علت افزایش گرما و تبخیر بالا روز به روز از حجم آب و سطح تراز کم می شود.
سرپرست مرکز مدیریت هماهنگی و ارزیابی احیای دریاچه ارومیه با تکیه بر این که اکنون بخش جنوبی دریاچه ارومیه در وضعیت نامناسب تری نسبت به سایر بخش های این تالاب قرار دارد، اضافه کرد: در ایام آتی با ادامه افزایش تبخیر تابستان امسال این بخش از دریاچه بصورت کامل خشک می شود و از بین می رود.

طرح های ستاد احیای دریاچه ارومیه به نتیجه نرسید
جباری ضمن اشاره به این که اکنون شاهد بازگشت دریاچه ارومیه به روزهای بحرانی سالهای ۹۳-۹۴ پیش از تشکیل ستاد احیای دریاچه ارومیه هستیم، اظهار داشت: در قالب ستاد احیای دریاچه ارومیه طرح های مختلفی همچون انتقال آب از سد کانی سیب، انتقال آب از سد سیلوه و پساب تصفیه خانه های ارومیه – تبریز، افزایش راندمان آبیاری در بخش کشاورزی، اجرای طرح الگوی کشت و… اجرائی شود اما تا حالا این طرح ها در استان به پایان نرسیدند.
سرپرست مرکز مدیریت هماهنگی و ارزیابی احیای دریاچه ارومیه افزود: در صورت اتمام طرح های انتقال آب از سد کانی سیب، انتقال آب از سد سیلوه و تصفیه خانه های ارومیه و تبریز در مجموع یک میلیارد مترمکعب آب به دریاچه ارومیه سرازیر می شد که این طرح ها متأسفانه به نتیجه نرسیدند.
بخش کشاورزی با ۹۲ درصد، بزرگترین مصرف کننده آب به حساب می آید و بیش از ۸۰ درصد منابع آب هم به علت استفاده نکردن از تکنولوژی های پیشرفته آبیاری و رعایت نکردن الگوی کشت صحیح در مناطق مختلف، در این بخش به هدر می رود وی با تکیه بر این که در زمینه کشاورزی و مدیریت آب در زمینه در طول فعالیت ستاد کم کار شده است، اظهار داشت: اکنون اجرای طرح های ستاد احیای دریاچه ارومیه در زمینه کشاورزی چندان تأثیرگذار نبوده و راندمان آبیاری در بخش کشاورزی در این سال ها تغییر چندانی نیافته و در حوزه الگوی کشت نیز خیلی کار نکرده ایم باید این بخش مورد توجه ویژه قرار گیرد.
بخش کشاورزی با ۹۲ درصد، بزرگترین مصرف کننده آب به حساب می آید و بیش از ۸۰ درصد منابع آب هم به علت استفاده نکردن از تکنولوژی های پیشرفته آبیاری و رعایت نکردن الگوی کشت صحیح در مناطق مختلف، در این بخش به هدر می رود.
در خیلی از مناطق آذربایجان غربی همچنان کشاورزان از شیوه های سنتی برای کشت و آبیاری محصول استفاده می نمایند و این روش ها بیشترین سهم مصرفی آب را به دنبال دارد.
کشاورزی در اواخر دهه ۸۰ شمسی، محور توسعه آذربایجان غربی عنوان شد و بر همین مبنا این بخش بدون ضابطه و غیرکارشناسی گسترش یافت؛ بر همین مبنا افزایش سطح زیر کشت اراضی کشاورزی بدون توجه به استفاده از شیوه های نوین آبیاری، مصرف آب را در این عرصه بصورت سرسام آوری افزایش داد.
چند سال خشکسالی و کاهش بارندگی از یک سو و توسعه بی رویه کشاورزی نیز از طرفی سبب کاهش آب در حوضه آبریز دریاچه ارومیه شد و روند خشک شدن آنرا تشدید کرد.

احداث و توسعه منابع آبی ذخیره جدید در آذربایجان غربی متوقف شود / حق آبه دریاچه ارومیه تامین نشد
جباری درباب راهکارهای نجات بخشی دریاچه ارومیه اظهار داشت: در کنار توجه به مدیریت مصرف آب در بخش کشاورزی باید راه اندازی و توسعه منابع آبی ذخیره جدید در استان جلوگیری شود باتوجه به ادامه وضعیت بحرانی دریاچه ارومیه نباید شاهد راه اندازی، توسعه و منابع آبی ذخیره جدید در استان باشیم.
سرپرست مرکز مدیریت هماهنگی و ارزیابی احیای دریاچه ارومیه ضمن اشاره به از سرگیری راه اندازی سدنازلو در ارومیه اظهار داشت: اگر روند راه اندازی سدنازلو از سرگرفته شود این مساله بحران دریاچه ارومیه را تشدید می کند.
از ۳.۴ میلیارد مترمکعب حق آبه دریاچه ارومیه تنها ۸۵۰ میلیون مترمکعب تخصیص یافته است
وی تسریع در اتمام طرح های مصوب ستاد احیای دریاچه ارومیه را مورد تاکید قرار داد و اظهار داشت: نجات دریاچه ارومیه نیازمند تامین آب و حق آبه مورد نیاز آنست و قسمتی از این نیاز با اتمام پروژه های مهم ستاد احیا همچون انتقال آب از سدکانی سیب و اتمام تصفیه خانه های ارومیه و تبریز است.
جباری میزان حق آبه دریاچه ارومیه را ۳.۴ میلیارد مترمکعب اعلام و تصریح کرد: این در شرایطی است که تنها ۸۵۰ میلیون مترمکعب حق آبه دریاچه ارومیه امسال تامین شد و با عنایت به این که اکنون در زمینه آبی وجود ندارد و میزان بارش ها ۱۵ درصد کاهش داشته است، عملاً امسال را از دست دادیم در سالهای آتی باید حق آبه مورد نیاز دریاچه ارومیه بموقع تامین شود.

اقدامات دولت قبل در مورد دریاچه ارومیه بیش از کار تبلیغات بود
هفته گذشته مردم آذربایجان غربی میزان دادستان دیوان محاسبات کل کشور بودند علی کامیار در این سفر در گفتگو با خبرنگاران با اشاره به اینکه اقدامات دولت قبل در مورد دریاچه ارومیه بیش از کار تبلیغات بود، اظهار داشت: از ۲۰۰۰ میلیارد تعیین شده برای برای احیای دریاچه توسط دولت قبل فقط ۵۰ میلیارد هزینه شده است، درباب اعتبارات هم، طبق بررسی های انجام شده آنچه هزینه شده، در بعضی بخش ها یک چهارم میزان گفته ها و تبلیغات بود.
وی ضمن اشاره به عزم دولت سیزدهم برای احیای دریاچه ارومیه تصریح کرد: در این دولت هم جلسه گذاشتیم و دولت اهتمام ویژه را برای اجرای طرح احیای دریاچه ارومیه دارد و در این خصوص منتظر اعتبار است که هزینه کند.
دادستان دیوان محاسبات کل کشور به هزینه کرد ستاد احیای دریاچه ارومیه اضافه کرد: با وجود این که دولت گذشته ادعا می کرد که بیش از میزان مورد نیاز برای طرح های احیای دریاچه ارومیه تزریق کرده اما تنها یک چهارم آن مبلغ بوده است و دولت بیش از این که عمل عمل باشد اهل شعار و تبلیغات بود.
با توجه به این که در ایام ابتدایی فصل گرما قرار داریم اگر افزایش تبخیر آب دریاچه ارومیه را لحاظ نماییم اکنون دریاچه ارومیه در وضعیت وخیمی به سر می روند و ادامه این روند در هفته های آتی فصل تابستان تصویر فاجعه آمیزی از شوره زار و خشک شدن کامل دریاچه ارومیه را در دید همگان قرار خواهد داد.
با توجه به عواقب منفی و وخیم خشک شدن دریاچه ارومیه همچون طوفان های نمکی و ریزگردها، از بین رفتن معیشت و کشاورزی منطقه، به هم خوردن زیست بوم منطقه احیای آن نه یکی بلکه اصلی ترین و با اهمیت ترین دغدغه و مطالبه مردم آذربایجان غربی و حتی منطقه شمال غرب است، چونکه در صورت ادامه وضع موجود نه این منطقه بلکه مردم مرکز کشور نیز از اثرات منفی این تهدید بزرگ زیست محیطی بی بهره نخواهند بود.
باید منتظر ماند و دید آیا گره کور احیای دومین دریاچه ارومیه دنیا توسط دولت سیزدهم باز خواهد شد یا نه؟


منبع:

1401/04/06
12:12:44
5.0 / 5
178
تگهای خبر: آب , بارش , بارندگی , بحران
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل