گل پیچ GolPich
نوروزی:

قطع درختان معابر عمومی به سبب تساهل شهرداری است

قطع درختان معابر عمومی به سبب تساهل شهرداری است به گزارش گل پیچ نایب رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی با اشاره به مجازات های تعیین شده در قانون مجازات اسلامی برای قطع درختان اشاره کرد: قوانین موجود درباره مجازات قطع درختان از بازدارندگی کافی برخوردار می باشند و 6 ماه تا 3 سال حبس که به عنوان مجازات قطع درختان تعیین شده، مدت کوتاه و مجازات کمی نیست.


حجت الاسلام حسن نوروزی در گفت و گو با ایسنا با تاکید بر این که در قانون مجازات اسلامی قانونی برای قطع درختان در بخش تعزیرات داریم، اشاره کرد: مواد ۶۸۵ الی ۶۸۶ قانون مجازات اسلامی به جرایمی می پردازد که به عمل ارتکابی مقابل درختان و محصولات زراعی و باغات مربوط است.
وی با اشاره به جرم انگاری قطع درختان معابر عمومی و درختان شناسنامه دار داخل منازل شخصی اظهار داشت: درباره قطع درختان معابر عمومی در ماده ۶۸۶ قانون مجازات اسلامی آمده است که «هر کس درختان موضوع ماده ۱ قانون گسترش فضای سبز را عالماً عامداً و برخلاف قانون مذکور قطع یا موجبات از میان رفتن آن­ها را فراهم آورد، علاوه بر جبران خسارت وارده حسب مورد به حبس تعزیری از شش ماه تا سه سال و یا جزای نقدی از سه میلیون تا هجده میلیون ریال محکوم خواهد شد».
نایب رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس اشاره کرد: بدین سبب قانون برای مجازات قطع درختان وجود دارد و شهرداری باید موضوع را پیگیری و در دادسرا شکایت کند.
نوروزی همین طور با تاکید بر این که قوانین موجود درباره مجازات قطع درختان از بازدارندگی کافی برخوردار می باشند، اظهار نمود: ۶ ماه تا ۳ سال حبس به عنوان مجازات قطع درختان تعیین شده که مدت کوتاه و مجازات کمی نیست.
وی در پاسخ به این پرسش که چرا با وجود مجازات تعیین شده برای جرم قطع درختان، همچنان شاهد ارتکاب این جرم هستیم؟ اظهار داشت: دراین زمینه شهرداری تساهل کرده است.
به گزارش گل پیچ به نقل از ایسنا، طی روزهای گذشته انتشار تصاویری از خشک شدن چندین اصله از درختان چنار خیابان ولیعصر تهران در مقابل یک ملک نوساز در در فضای مجازی با واکنش هایی از طرف دادگستری و دادستانی تهران و همین طور برخی از اعضای شورای شهر مواجه گردید. بر این اساس رییس دادگستری تهران به دادستان تهران ماموریت داد تا ضمن تشکیل کارگروهی تخصصی علل وقوع این حادثه را احصا و در صورت احراز وقوع تخلف و یا جرم اقدامات لازم در قالب قوانین و مقررات را انجام دهد.
همچنین دادستان تهران با بیان تشکیل پرونده قضایی جهت بررسی خشک شدن درختان خیابان ولیعصر اظهار داشت که با عوامل و مرتکبان این مساله برخورد قانونی و قاطع خواهد شد.
منبع:

1401/05/06
15:14:42
5.0 / 5
195
تگهای خبر: باغ , شهرداری , فضای سبز , مجاز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل