گل پیچ GolPich
مصوبه سفر رئیس جمهور ابتر مانده است؛

ساماندهی زباله سراوان همچنان در ایستگاه وعده

ساماندهی زباله سراوان همچنان در ایستگاه وعده به گزارش گل پیچ، روند اجرای فعالیت ساماندهی پسماند در سراوان صدای مسؤلان را در آورده و تخلف در مناقصه و تحمیل ضرر ۵ میلیاردی به شهرداری رشت هم مدیریت پسماند در این کلانشهر را به تاخیر انداخته است.



خبرگزاری مهر، گروه استان ها- رضا اکبری: این روزها هر شهر کوچک و بزرگ و روستایی با مشکلی به نام مدیریت پسماند و زباله روبه رو بوده و این مورد زمانی اهمیت بیشتری پیدا می کند که بیشتر این زباله ها سر از حاشیه رودخانه ها، مراتع و تالاب ها در آورده و جمع آوری و از بین بردن آن هزینه های اقتصادی بسیاری را به جامعه تحمیل می کند.
در حالی که کشورهای پیشرفته و برخی کشورهای درحال توسعه نزدیک به ۷۰ درصد زباله های تولیدی خویش را بازیافت می کنند استان گیلان جز بزرگترین تولیدکننده های زباله در ایران بوده و روزانه حدود ۲ هزار و ۵۰۰ تن زباله در این استان تولید و ۸۲ درصد از فاضلاب ها وارد رودخانه و طبیعت می شود و با وجود این که زباله در سایر کشورها بعنوان طلای کثیف به منبع درآمدی تبدیل گشته هنوز ابتدایی ترین اقدامات مدیریت پسماند مانند تفکیک زباله از مبدأ در کشور و استان گیلان اجرایی نشده و هنوز متولیان امر به دنبال فرهنگ سازی این امر هستند.
اما در گیلان سایه زباله و پسماند همواره بر دیگر مشکلات و محرومیت های استان فائق آمده و بعنوان مهم ترین معضل و ابر چالش در این استان از آن یاد می شود. به شکلی که محل های دفن زباله در آستارا، قرق تالش، خمیران انزلی، اطاقور لنگرود، کشل آزاد سرای آستانه اشرفیه، تموشل لاهیجان و خیلی از روستاهای گیلان و از همه مهم تر سراوان رشت به مانند زگیلی بر چهره سبز گیلان نقش بسته و گویا عزم جدی برای بهبود اوضاع وجود ندارد.
زباله منطقه سراوان که در ماه های اخیر وضعیت اسفبار آن سر و صدای زیادی به پا کرده و بعنوان یکی از برنامه های سفر هیئت دولت به گیلان در دستور کار قرار گرفت همچنان وضعیت نابسامانی دارد و با وجود این که عمر مفید محل های دفن زباله حدود ۲۵ سال است تا کنون ۱۳ سال از عمر قانونی و استاندارد آن گذشته و بجز تولید دریاچه ای از شیرابه، توده عظیم وعده های مسؤلان در دولت های قبل و کنونی بر روی این کوه زباله تلنبار شده که از نبود تدبیر مناسب و سنگ اندازی های مختلف در راه بهبود اوضاع این منطقه حکایت می کند.

روند اجرای کارهای در رابطه با حل معضل سراوان رضایت بخش نیست
نماینده خمام و رشت در مجلس در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به پیگیری های مستمر برای رفع مشکل زباله سراوان اظهار نمود: کارهای انجام شده برای رفع این مشکل رضایت بخش نیست.
محمدرضا احمدی با اعلان اینکه بارها مبحث زباله سراوان در مجلس مطرح گردیده است، اضافه کرد: سراوان دیگر ظرفیت پذیرش زباله های جدید را ندارد بنابراین باید در اقدامی سریع و عاجل این مشکل رفع گردد.
وی با اشاره به وعده دولتمردان در خصوص بسته شدن کامل ورودی سایت زباله سراوان تا آخر سال جاری بیان نمود: باید راهکارهایی مؤثر برای خنثی سازی تجمع گاز متان محل پسماند زباله سراوان اندیشیده شود.
احمدی اضافه کرد: مقرر شده که شرکتی از شیراز به همراه یک شرکت خارجی با هدف بازیافت ارتفاع ۱۰۰ متری زباله های انباشت شده سنوات گذشته و حذف دپوی موجود به گیلان آمده تا این عملیات به صورت علمی پیگیری و استانداردهای بهداشتی برای بی خطر کردن آن برای مردم منطقه لحاظ شود.
عضو مجمع نمایندگان گیلان در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: افزایش ظرفیت کارخانه های کود آلی و خرید دستگاه زباله سوز برای تکمیل چرخه بازیافت ضروریست.
احمدی سنگری با اشاره به این که حل معضل پسماند سراوان تبدیل به دغدغه اصلی تبدیل گشته است افزود: تسریع در انجام عملیات پسماند سراوان از ضروریاتی است که باید طی جلسات هفتگی و منظم بررسی و پیگیری شود.


تحمیل ضرر ۵ میلیارد تومانی به شهرداری
رئیس شورای شهر رشت هم با اشاره به اختصاص بودجه دولتی برای بهسازی دفنگاه زباله سراوان به خبرنگار مهر اظهار داشت: سال قبل با برآورد هزینه ۵۷ میلیارد تومانی بودجه ای برای دفنگاه سراوان مشخص و طرحی هم آماده و شرکتی با ۸۸ میلیارد تومان برنده مناقصه شد.
محمدحسین واثق کارگرنیا با اعلان اینکه شهردار وقت به دنبال جذب اعتبارات ملی برای سراوان بود، اضافه کرد: شهردار وقت از امضای تفاهم نامه با شرکت برنده مناقصه امتناع کرد و در دوران فعالیت سرپرست پیشین و شهردار سابق رشت هم این اقدام پیگیری نشد.
وی افزود: پس از مسائلی که در منطقه سراوان به وجود آمد با ورود وزارت کشور و برآورد هزینه مجدد بهسازی دفنگاه سراوان این دفعه با مبلغ ۵۹ میلیارد تومان به مناقصه گذاشته شد.
رئیس شورای شهر رشت با اعلان اینکه تخلف باعث ابطال مناقصه بهسازی دفنگاه سراوان شد، اظهار داشت: با اجرای مناقصه ۵۹ میلیارد تومانی برای بهسازی دفنگاه سراوان، شرکتی با ۱۱۶ درصد پلوس با پیشنهاد حدود ۱۳۵ میلیارد تومان برنده این مناقصه شد که این اقدام مورد ایراد کمیته فنی و دستگاه های نظارتی قرار گرفت و به سبب این که متصدیان امر به دنبال گرفتن تخفیف از شرکت برنده بودند حدود یک ماه این مورد بلاتکلیف ماند و به سبب دریافت تخفیف ۱۴ میلیارد تومانی، بعنوان تخلف در انجام مناقصه منجر به ابطال و تجدید آن شد.
وی با اشاره به واریز مبلغ ۲۱ میلیارد تومان اسناد خزانه در سال قبل برای تسریع در روند خرید تجهیزات راه اندازی زباله سوز سراوان به حساب شهرداری رشت اظهار نمود: این اعتبار هم به سبب بی توجهی و بخاطر وجود اختلاف در حساب شهرداری رشت حدود هشت ماه بلاتکلیف ماند و اگر این اسناد در همان زمان به دلار (حدود ۲۵ هزار تومان) تبدیل و به حساب شرکت تی تی اس که قرار داد راه اندازی زباله سوز با آن منعقد شده، واریز می شد تا کنون مراحل ثبت سفارش قطعات در ارتباط با زباله سوز انجام و این قطعات وارد کشور شده بود.
کارگرنیا به تحمیل ضرر ۵ میلیارد تومانی به شهرداری رشت اشاره و اشاره کرد: با این بی توجهی و توجه به افزایش نرخ ارز هم اکنون حدود ۵ میلیارد تومان ضرر به شهرداری تحمیل شده که اخیراً در دوران سرپرستی شهردار کنونی رشت، نسبت به تحویل این اسناد و دریافت تضامین لازم و قرار داد اقدام شد.
رئیس شورای شهر رشت به تعمیرات اساسی فاز اول و دوم و توسعه فاز سه و چهار کودالی اشاره نمود و اظهار داشت: برای توسعه این کارخانه حدود ۸ میلیارد تومان اعتبار از چند ماه گذشته به حساب شهرداری واریز شد که به سبب وجود اختلاف در نوع خرید یکی از دستگاه ها بلاتکلیف مانده بود که الان با واریز این اعتبار از حساب شهرداری رشت این پروژه در دست اقدام است.

مردم گیلان دیگر تاب و تحمل دفن زباله را ندارند
سرپرست شهرداری رشت با تاکید بر این که تعیین دفنگاهی جدید، اجرای پروژه های پسماند و راه اندازی زباله سوز تنها بخشی از کارهای ضروری برای مدیریت پسماند کلانشهر رشت است، اظهار نمود: مشکل زباله و پسماند برای شهرداری رشت در مدت زمان کوتاه و به سادگی قابل حل نیست.
سیدمجتبی خدمت بین دانا اضافه کرد: شهرداری رشت روزانه حدود ۱۱۰۰ تن زباله را جمع آوری می کند که از این مقدار حدود ۳۵۰ تن زباله تبدیل به کود آلی شده و حدود ۱۵۰ تن آن مجدد به سراوان ریجکت می شود.
وی با اعلان اینکه شهرداری رشت برای از میان برداشتن موانع پیش رو از هیچ تلاشی مضایقه نمی کند، افزود: فاز سوم و چهارم خطوط پردازش کارخانه کود آلی لاکان با ۴۰۰ تن ظرفیت پردازش درحال راه اندازی است.
سرپرست شهرداری رشت افزود: مردم گیلان سال ها است که با مشکلات پسماند درگیر بوده و دیگر تاب تحمل دفن زباله در سراوان را ندارند.
وی با اشاره به توریست پذیر بودن گیلان و افزایش جمعیت در روزهای سفر در شهرهای توریست پذیر گیلان اظهار داشت: شهر رشت همواره شاهد تولید حجم زیادی از زباله توسط مسافران و گردشگران است که شهرداری باید به تنهایی نسبت به مدیریت آن اقدام نماید.
خدمت بین دانا افزود: شهرداری رشت عزم جدی برای پیشبرد برنامه تفکیک زباله از مبدأ دارد و دست همه شهروندان و فعالان محیط زیست را برای مساعدت با حل معضل پسماند به گرمی می فشارد.
معضل پسماند در گیلان خصوصاً در منطقه سراوان رشت به قوت خود باقی است و بر مبنای اطلاعات به دست آمده با وجود مشخص بودن محل تأمین بودجه، محل هزینه کرد آن و میزان تخصیص بین دستگاه ها معلوم نیست و این گونه است که برآورد میزان هزینه کرد با مشکل مواجه می شود.
از سوی دیگر با وجود این که آگاهی بخشی به مردم و شفاف سازی هزینه کرد امری ضروریست اما مطالعه و توسعه طرح های بازیافت و تفکیک از مبدأ به منظور کاهش ضایعات تحویلی به سیستم جمع آوری، تدوین برنامه های آموزشی ویژه بازیافت و تفکیک از مبدأ برای مسؤلان، مردم و انجمن های مردم نهاد و قرار دادن برنامه تفکیک از مبدأ در رأس برنامه های مدیریت مواد زائد در شهرداری ها و تعیین اهداف کلی آن در سطوح محلی و استانی می تواند برای افزایش بهره وری در دستور کار متولیان امر قرار گیرد.


منبع:

1401/05/23
15:22:30
5.0 / 5
199
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل