گل پیچ GolPich
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست:

اجازه تکرار گتوند دیگری در کشور را نمی دهم

اجازه تکرار گتوند دیگری در کشور را نمی دهم به گزارش گل پیچ، کهگیلویه و بویراحمد رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: هیچ گاه دنبال تکرار «گتوند» دیگری در کشور نیستم و اجازه نخواهم داد.


«علی سلاجقه» در حاشیه بازدید از موزه حیات وحش و طبیعی یاسوج، مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد به خبرنگاران اضافه کرد: استان کهکیلویه و بویراحمد را از لحاظ تنوع زیستی، توپوگرافی، شرایط اقلیمی و داشتن مدار شریف دوستدار منابع طبیعی و محیط زیست به عنوان قلب زاگرس می شناسم.
وی اظهار نمود: مردم استان کهگیلویه و بویراحمد نسبت به حفظ محیط زیست، منابع آب، حیات وحش و مراتع عرق ملی و منطقه ای دارند که برای ما یک دستاورد است بخصوص در مواقع آتشسوزی جنگلها همیشه در کنار مسؤلان و حتی جلوتر از آنها بودند.
رئیس سازمان محیط زیست در مورد آلودگی های نفت و گاز گچساران در استان کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: در این خصوص قانون هوای پاک بسیاری از تکالیف را مشخص کرده است، این قانون ۱۶۷ تکلیف برای ۲۳ دسته دارد که یکی از ۱۱ دستگاه اصلی این قانون وزارت نفت می باشد و این وزارت خانه در زمینه بهینه سازی سوخت و کیفی سازی سیستم ها در شهرستان گچساران باید گام بردارد و خوشبختانه با رویکرد دولت سیزدهم در بحث سوخت مازوت، مازوت سوزی تا هفته قبل ۳۰ درصد کاهش داشته است.
زمان آلوده کردن محیط زیست و در رفتن تمام شد
سلاجقه خاطرنشان کرد: در زمینه مسائل زیست محیطی کشور، زمان آلوده کردن محیط و در رفتن تمام شده است، محیط زیست یک سرمایه کلان کشور است البته کشور احتیاج به توسعه زیرساخت ها دارد که باید صورت گیرد اما وقتی صورت می گیرد باید خسارات وارده به منابع، تنوع زیستی و منظر از دست داده شده جبران شود. از این به بعد قبل، حین و پس از اجرای پروژه پایش را انجام می دهیم.
وی افزود: یکی از سوخت های اصلی کشور ما سوخت فسیلی است که باید استفاده نماییم، در زمینه گاز، نیروگاه های گاز سوز چون زیرساخت ها توسعه پیدا نکرده ناچاریم بعضی اوقات از سوخت مازوت استفاده نماییم.
معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست اظهار داشت: شهرستان گچساران منطقه نفت و گاز خیز است و سازنده های زمین شناسی این منطقه بسیار حساس است که دست کاری کردن این سازنده ها حساس هستند و منابع آب و خاک ما را از بین می برد.
سلاجقه افزود: در شهرستان گچساران وزارت نفت مکلف است که از دستگاههای فیلتراسیون به نحوه مطلوب استفاده نماید و پایش را انجام دهد و از رها کردن پساب به منابع آب و خاک جلوگیری نماید که ایجاد تصفیه خانه ها در دست پیگیری است و اجازه نمی دهیم.
آفت جنگل های زاگرس در دستور کار محیط زیست و وزارت جهاد کشاورزی
وی در مورد آفت جنگل های بلوط زاگرس و بویژه استان کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: یکی از تنش های اصلی که برای درخت و پوشش جنگلی که اتفاق می افتاد، کمبود آب است، وقتی منابع آب و تغذیه آبی گیاه با مشکل مواجه شود این تنش رخ می دهد.
رئیس سازمان محیط زیست خاطرنشان کرد: بلوط غرب و زاگرس یکی از شاخصهای کشور است، زاگرس سینه ستبری است که مردمان دلیری را در دامن خود پرورش داده است اما الان نماد اصلی زاگرس که همان بلوط است با مشکل روبرو شده که مشکل اصلی آن تنش آبی است.
سلاجقه اظهار نمود: وزیر نفت در این حوزه طی دو مرحله ۱۰ میلیارد تومان در چارچوب مسئولیت های اجتماعی مختص کرده است که از وزیر نفت می خواهم این میزان اعتبار را بیشتر کند و مسؤلان استان پیگیری باشند تا این اعتبار جذب شود البته محیط زیست، وزارت جهاد کشاورزی و سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور بعنوان متولیان جنگلها این مساله را پیگیری می کنند و در دستور کار قرار دارند.
وی در مورد پرداخت خسارت به دامداران و افرادی که از روی حیات وحش متضرر می شوند، اظهار داشت: هیچ گونه مشکلی در این حوزه نداریم و بحث بیمه توسط صندوق ملی محیط زیست کاملا انجام شده است و هر گونه خسارتی که همکاران ما احصا کنند که توسط حیات وحش اتفاق افتاده و خسارت دیدگان هم وظایف خویش را انجام داده اند، برای پرداخت خسارت وارده از جانب حیات وحش مشکلی نداریم.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در ارتباط با واگذاری قرقبانی به بخش خصوصی اظهار نمود: بحث مدیریت مناطق کشور را در دستور کار داریم و سال جاری شعار محیط زیست به نام محیط مردم پایه، هوشمند و فناورانه نامگذاری شده که در همین راستا حضور مردم در مناطق را سازگار طراحی می نماییم تا مردم بتوانند از مناطق به نحو مطلوب استفاده نمایند و مشارکت مردم را داشته باشیم. البته چند کار موفق در زمینه قرق های اختصاصی داشته ایم، یکسری بحث ها در این حوزه همچون شکار است که درحال انجام استفتائات هستیم و در صورتیکه رفع گردد می تواند در زمینه اشتغالزایی، تکثیر حیات وحش و پایداری منطقه موفق باشد.
جذب ۳۵۰ نیرو طی امسال
سلاجقه در مورد کمبود نیرو در اداره کل محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت: در کشور محیط زیست بسیار ضعیف است اما سال جاری با همه محدودیت هایی که دولت داشت ۳۵۰ نفر نیرو که ۲۵۰ نفر از این تعداد محیطبان هستند، جذب خواهیم کرد و تلاش می نماییم به استان کهگیلویه و بویراحمد که از ظرفیت عالی محیط زیست برخوردار می باشد توجه ویژه داشته باشیم.
وی در مورد کمبود امکانات در مواقع آتشسوزی جنگل ها بخصوص در استان کهگیلویه و بویراحمد، اضافه کرد: تجهیزات فناورانه و پک های کاملی و خوبی برای نیروها و محیطبانان کشور دیده شده است که استان کهگیلویه و بویراحمد در زمینه خاموش کردن آتشسوزی جنگل ها پیش قراول بوده و دیده می شود و این تجهیزات از روز شنبه پنجم آذر ماه ۱۴۰۱ بین استان ها توزیع می شود.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار نمود: برای همیاران محیط بان تدابیری اندیشیده شده که سازمان محیط زیست با استانداری کهگیلویه و بویراحمد کارهایی در این خصوص انجام می دهند.
در صورت نداشتن مشکل زیست محیطی برای راه اندازی سد تنگ سرخ مشکلی نداریم
سلاجقه در پاسخ به این سؤال که چرا مجوز زیست محیطی سد تنگ سرخ بویراحمد در ۱۰ سال قبل صادر نشد و در سال ۱۴۰۰ صادر شد؟ اظهار داشت: مجوز سد تنگ سرخ صادر گردیده است، وقتی دستگاه یا مشتری می خواهد سدی ایجاد نماید یا کار توسعه انجام دهد تعهداتی باید انجام دهد که شاید مجوز داده شود اما اگر این موارد رعایت شده باشد و مشکل خاصی از لحاظ زیست محیطی نداشته باشد برای راه اندازی آن مشکل خاصی نداریم و تأمین آب آشامیدنی همیشه اولویت ماست و بعد از آن حق آبه محیط زیست است.
وی در این رابطه که گفته می شود با راه اندازی سد تنگ سرخ بویراحمد رودخانه بشار خشک می شود، تصریح کرد: منابع و مصارف بر عهده وزارت نیرو است و ما بر اساس آن مجوز می دهیم.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در مورد برداشت شن و ماسه از رودخانه های استان کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: برای برداشت از رودخانه ها منابع قرضی حد مجاز طراحی می نماییم که وزارت نیرو باید توجه داشته باشد و اگر مواردی در این حوزه در این استان باشد اداره کل محیط زیست استان حتما پیگیری می کند.
آبگیری سد چمشیر در صورت مشکل نداشتن نمونه برداری ها
به گزارش گل پیچ به نقل از ایسنا، سلاجقه در پاسخ با سوالی در مورد سد چم شیر گچساران بیان نمود: در زمینه سد چمشیر سمن ها و مراکز دانشگاهی اظهار نظرهایی کردند، این سد الان به مرحله آبگیری رسیده است، حساس ترین سازنده های زمین شناسی را بویژه از لحاظ املا در استان کهگیلویه و بویراحمد داریم و هیچ گاه دنبال تکرار «گتوند» دیگری در کشور نیستم و اجازه نخواهم داد اما با وزارت نیرو بحث شد و ما گفته ایم که گمانه زنی صورت گیرد و نمونه برداری صورت گیرد و نتایج نهایی را اعلام کنند در صورتیکه مشکل نداشته باشند مجوز آبگیری سد چمشیر گچساران داده می شود.
منبع:

1401/09/04
13:09:16
5.0 / 5
213
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل