گل پیچ GolPich
در گزارش گل پیچ تاكید شد؛

تبعات خطرناک تداوم معدنکاوی در شاهوار

تبعات خطرناک تداوم معدنکاوی در شاهوار به گزارش گل پیچ، معاون رئیس جمهور ضمن بیان این که شاهوار مهم ترین منبع آب آشامیدنی مردم شاهرود است، اظهار داشت: معدنکاوی در شاهوار تبعات خطرناکی بوجود می آورد.علی سلاجقه در گفتگو با خبرنگار مهر، بابیان این که مجموعه بوکسیت تاش در زیر مجموعه منابع طبیعی قرار دارد، اظهار داشت: محیط زیست به لحاظ نظارتی از آنها شکایت نمود اما در دادگاه از همین جنبه شکایت محیط زیست عودت داده شد و بنابراین شورای تأمین شاهرود به مبحث ورود کرد و معدن تعطیل شد.
وی ضمن بیان این که شاهوار مهم ترین منبع آب آشامیدنی مردم این شهرستان است، خاطرنشان کرد: با عنایت به این که اولویت دولت تأمین آب آشامیدنی مردم قید شده در صورت تداوم کار معدن آب آشامیدنی با افت مواجه و تبعات بسیاری ایجاد خواهد شد.
شاهوار منطقه امن خواهد ماند
رئیس سازمان محیط زیست با اشاره به اینکه این سازمان می کوشد تا نظارت خویش را در فعالیت معدن بوکسیت شاهوار ادامه دهد، اضافه کرد: مردم خیالشان راحت باشد که این منطقه شاهوار همچون مناطق امن خواهد ماند.
سلاجقه در ادامه ضمن بیان این که جنگل ابر شاهرود جزو مناطق حفاظت شده ای است که گونه های نادر و ارزشمندی همچون سرخدار را در دل خود جای داده که به لحاظ صنعتی و دارویی گران قیمت و حائز اهمیت می باشد، اظهار داشت: باوجود ظرفیت های خوب خارج از شمارش منطقه با چند چالش اساسی مواجه می باشد.
وی ضمن بیان این که مبحث دامداری و وجود دام در منطقه حفاظت شده ابر شاهرود باید سامان دهی شود، اضافه کرد: حضور دام در این منطقه باید کاهش پیدا کند یا با برنامه ریزی مناسب اقدامات عملی در منطقه صورت گیرد.
آسیب خودرو های آفرودی در جنگل ابر
معاون رئیس جمهور همینطور در پاسخ به این پرسش که برنامه دولت برای محافظت از جنگل ابر در آینده چیست؟ اظهار داشت: طی سنوات اخیر خودرو های آفرودی صدمه به منطقه وارد می کردند که این موارد توسط خود مردم سامان دهی شد تاجایی که تورهای گردشگری کاملاً منظم در جاهای مشخص با تورگردان های داخل روستا درحال فعالیت هستند.
سلاجقه ضمن بیان این که با حفاظت توسط خود شهروندان جنگل ابر جزو مناطق الگویی کشور خواهد بود، خاطرنشان کرد: سازمان محیط زیست برای محافظت از منطقه در توانمندسازی جوامع، تسهیل گری و آموزش به صورت مستمر در چارچوب طرح جامع ورود خواهد نمود.
وی ضمن بیان این که سیاست محیط زیست بر این منوال که طبق اصل پنجاهم قانون اساسی حفاظت توسط خود مردم صورت گیرد، اضافه کرد: منطقه حفاظت شده جنگل ابر یکی از مناطق الگوی نمونه کشور است که در صورت انجام این مهم می توانیم شاهد دستاوردهای خوب برای کشور باشیم.
تقویت مشارکت مردم در مدیریت محافظت از محیط زیست
رئیس سازمان محیط زیست در رابطه با استفاده از ظرفیت های مردمی اظهار داشت: سازمان محیط زیست در مبحث محافظت از جمله ساز و کارهای اصلی بعنوان نهاد نظارتی و حاکمیتی عمل خواهد نمود.
سلاجقه بابیان این که اگر مردم در چارچوب طرح های جامع که سازمان عرضه می دهد همکاری کنند، تقابل مردم با محیط زیست به تعامل تبدیل خواهد شد، اظهار داشت: اگر لایحه حفاظت محیط زیست با مشارکت مردم در هیئت وزیران و دولت تصویب شود ظرفیت عالی خواهد بود که مردم بتوانند در مدیریت حفاظت محیط زیست مشارکت کنند.
وی بابیان این که یک چهارم استان سمنان جزو مناطق حفاظت شده است که این امر ظرفیت بالایی به حساب می آید، خاطرنشان کرد: به دنبال این هستیم که در مبحث محافظت از نظر تجهیزات و خودرو و پهبادی تلاش نماییم برای سالجاری وضعیت کمبودها جبران شود.
معاون رئیس جمهور در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار مهر که برنامه ای برای استخدام نیروهای تازه نفس به بدنه محیط زیست دارید؟ افزود: ۵۷۰ محیط بان و کارشناس برای سالجاری استخدام محیط زیست خواهند شد.


منبع:

1402/02/29
15:54:22
5.0 / 5
113
تگهای خبر: آب , آموزش , باد , جنگل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل