گل پیچ GolPich
در گفت وگو با گل پیچ تاكید شد؛

صیانت از یوزپلنگ با مشارکت مردم

صیانت از یوزپلنگ با مشارکت مردم به گزارش گل پیچ، مدیرکل روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: مردمی سازی صیانت از گونه های نادر جانوری مانند یوز آسیایی یکی از سیاست های سازمان محیط زیست شمرده می شود.میثم سعیدی در گفت و گو با خبرنگار مهر، در حاشیه سفر به شاهرود برای بازدید از تلاش محیط بانان و دوستداران حیات وحش برای صیانت از یوز آسیایی در محور میامی-عباس آباد بیان کرد: یکی از کریدورهای اصلی تردد کشور و همزمان یوزپلنگ ایرانی، محورهای مواصلاتی شاهرود و میامی به ویژه محدوده میاندشت شمرده می شود پس نیاز است در روزهای پیک ترددهای نوروزی، مردم از این ترددها آگاهی پیدا کنند.
وی با اشاره به اینکه تشکل های مردمی و محیط بانان از شروع تعطیلات نوروزی در محل میاندشت حضور دارند، اضافه کرد: رصد و پایش مسیرهای تردد یوز پلنگ با وجود کمبود امکانات بصورت جهادی و در طول تعطیلات نوروزی در حال انجام می باشد که باید از این افراد تقدیر کرد که این چنین در امتداد صیانت از یوزپلنگ ایرانی تلاش دارند.

«حفاظت مشارکتی» همچون سیاست های سازمان محیط زیست
مدیرکل روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه تلاش خواهیم داشت که بتوانیم امکانات بهتری برای محیط بانان و تشکل های مردمی که شب ها به ویژه در جاده ها حضور داشته و رانندگان را از محل تردد یوزپلنگ ها آگاه می سازند، فراهم نماییم، اشاره کرد: در این ارتباط از اسپانسرهای یوزپلنگ ایرانی نیز بهره گیری خواهیم کرد.
سعیدی با اشاره به اینکه حفاظت مشارکتی سیاستی است که سازمان محیط زیست نیز در قبال یوزپلنگ ایرانی در دستور کار قرار داده است، اظهار داشت: در هیچ جای دنیا صیانت از محیط زیست فقط بر عهده دولت ها نیست و مردم و بخش های خصوصی نیز در آن مشارکت دارند در حوزه یوزپلنگ نیز سازمان محیط زیست باید راهبری و تسهیلگری را صورت دهد تا مردم هم مشارکت داشته باشند.
وی با اشاره به اینکه ۹۰ درصد فرآیندهای صیانت از محیط زیست در کشور ما دولتی تعریف شده است، اضافه کرد: درحال حرکت به این سمت هستیم که مردم در صیانت از گونه هایی مانند یوز، همراهی و مشارکت داشته باشند که نمونه آنرا با کار جهادی مردم و محیط بانان در شاهرود و میامی شاهد می باشیم.
نقش قابل تحسین مردم در صیانت از یوز
مدیر کل روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست بیان کرد: در حوزه صیانت از گونه نادر یوز حتی از شهرستان های اصفهان و یزد هم داوطلبانی را داریم که حضور پیدا کرده و داوطلب شده اند.
سعیدی با اشاره به اینکه محیط بانان و همین طور مردم و داوطلبان در کنار جاده مسیر اصلی تردد یوزپلنگ ها شبانه ایستاده و با علایم و آتش تلاش می کنند که مردم را از محل تردد یوزها آگاه سازند، اشاره کرد: جلوگیری از تصادف و تلف شدن یوزها هدف اصلی این مردم است.
وی تأثیر این اقدامات را در معرفی یوز و همین طور مراقبت های مردم و مسافران نوروزی در هنگام عبور از میاندشت و دیگر مناطق، بسیار مؤثر و خوب بوده است اشاره کرد: کریدور اصلی تهران - مشهد در منطقه میاندشت حتی یک تصادف را نیز تا حالا شاهد نبوده و این نشان میدهد که کارهایی از این دست به خوبی جواب داده است.

وزارت راه به تعهد خود در قبال فنس کشی کریدور میاندشت عمل کند
مدیرکل روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست اشاره کرد: در کنار تلاشی که مردم و سازمان محیط زیست انجام می دهد انتظار داریم که وزارت راه هم به تعهد ۲۰ میلیارد تومانی خود در قبال فنس کشی کریدور میاندشت عمل کند.
سعیدی بیان کرد: با همکاری یک شرکت هواپیمایی البته اقداماتی در حوزه فنس کشی انجام شده اما نیاز است که وزارت راه به تعهدات خود دراین زمینه عمل کند تا بتوانیم در عرصه صیانت از یوزپلنگ اقدامات اساسی تری را صورت دهیم.
وی با اشاره به اینکه هر چند اعتقاد داریم که فنس کشی به تنهایی کافی نیست و در حوزه حفظ سرمایه های ملی بیشتر کوشا باشیم، اشاره کرد: سال قبل یک یوز حامله با سه توله تلف شدند و پس باید بیشتر در حفظ اینگونه ها تلاش داشت برای اینکه خسران از دست دادن یوزها، قابل جبران نیست.


منبع:

1403/01/09
17:17:09
5.0 / 5
100
تگهای خبر: آب , باد , تردد , حفاظ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل