گل پیچ GolPich
گزارش گل پیچ؛

آژیر هوای ناسالم در مازندران

آژیر هوای ناسالم در مازندران به گزارش گل پیچ، آژیر هوا و طبیعت ناسالم به علت ورود آلاینده ها و آلودگی ها در مازندران به صدا درآمده و نفس کشیدن را برای گروههای حساس سخت کرده است.خبرگزاری مهر، گروه استان ها: ثبت چند روز غبارآلود طی سال جاری در استان مازندران این فریضه را مطرح می کند که آسمان استان هم دیگر آبی نیست و پای غبارها و ریزگردها به استان رسیده است.
امسال ریزگردها خیلی زودتر از آن چه که تصور می شد به مازندران رسید، ورودش از مناطق غربی مازندران بود و در ادامه به گسترش به مرکز و شرق، آسمان استان را غبارآلود کرده است.
از سال قبل که سه ایستگاه پایش هوا در استان مازندران مستقر و راه اندازی شده و مبحث گرد و غبار، سالم یا ناسالم بودن هوا بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. در صورتیکه این استان از سالهای قبل هم درگیر آلودگی و غبارآلودگی هوا بوده است.
تمرکز متولیان و برنامه ریزان برای آلودگی های آب و خاک و مسائل زیست محیطی در روز زمین سبب شد تا پدیده های زیست محیطی در آسمان و هوا طی سال ها و دولت های قبل چندان مورد توجه در مازندران نباشد اما از دو سال گذشته، آسمان آبی هم در مازندران یک دغدغه شده است.
مسائل مرتبط به حوزه محیط زیست در استان مازندران گسترده و بی شمار است، از تخریب طبیعت و زیست بوم گرفته تا پسماند و آلاینده هایی که با ورود به منابع، آب و خاک استان مازندران را درگیر کرده است.
ریزگرد چالش جدید مازندران
مساله زباله و پسماند در استان مازندران به عنوان دغدغه دیرینه بوده که سال ها این استان را درگیر خود کرده است و پدیده ریزگرد طی سالهای اخیر به چالش های قدیمی در استان اضافه شده است.

یک شهروند آملی در گفتگو با خبرنگار مهر با اظهار این که منطقه عمارت آمل به دفنگاه زباله تبدیل گشته و سالهای سال زباله در آن به صورت غیربهداشتی دپو می شود، اضافه کرد: طی سالهای اخیر با معضل پدیده ریزگرد در منطقه هم روبرو شدیم که ناشی از فعالیت بی ضابطه معادن است. محمد غلامی با اعلان اینکه اهالی منطقه ساماندهی زباله را به عنوان یک مطالبه از مسؤولان پیگیری می کنند، اضافه کرد: به رغم پیگیری این مسئله همچنان به عنوان معضل وجود دارد و هم اکنون هم گرد وخاک ناشی از فعالیت معادن مشکل زا شده است.
شهروند دیگری با اظهار این که آسمان منطقه هم براثر کارهای معدنکاری غبارآلود است، اضافه کرد: فعالیت معادن در منطقه هراز سبب شده تا علاوه بر تخریب طبیعت، شاهد وقوع پدیده گرد و غبار باشیم و سلامت مردم به مخاطره افتاده است.
فعالیت معادن در منطقه هراز سبب شده تا علاوه بر تخریب طبیعت، شاهد وقوع پدیده گرد و غبار باشیم و سلامت مردم به مخاطره افتاده است
وی که خویش را نادری معرفی کرده است، در گفتگو با خبرنگار مهر با اعلان اینکه گرد و غبار و ریزگرد آسمان منطقه را درگیر کرده است، از مسؤولان خواست تا برای ساماندهی فعالیت معادن و جلوگیری از تخریب طبیعت برای حفظ سلامت برنامه ریزی و اقدامات قاطعی انجام دهند.
نفوذ شیرابه ها به رودخانه ها و دریا هم از دیگر چالش های قدیمی زیست محیطی استان مازندران بوده است و وقوع پدیده ریزگردها، سمفونی ناپاکی هوا و طبیعت را کوک کرده است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران از ورود ریزگردها یا گرد و غبار از صحرای قره قوم ترکمنستان طی ماه جاری به استان آگاهی داد و افزود: در گذشته در استان داده مناسب برای پایش ریزگردها و ایستگاه مورد نیاز را نداشتیم ولی در یک سال قبل ۳ ایستگاه پایش کیفی هوا در استان به راه افتاده است.
عطاء الله کاویان اظهار داشت: در ماه جاری ظرف یک روز دستگاه های سنجش آلودگی هوا در ایستگاه های محیط زیست شهر های نکا، آمل و چالوس داده های مربوط به ذرات معلق هوا را بیش از اندازه استاندارد نشان داده است.
مازندران میزبان گردوغبار شده است
وی اضافه کرد: این شاخص ها مربوط به ذرات معلق ریزگردها یا همان پدیده گرد و غبار است و از شاخص استاندارد در هر سه ایستگاه یاد شده بالاتر بوده است که این نشان دهنده آن است که هوای مازندران میزبان پدیده گرد و غبار یا ریزگردها شده است.

کاویان با اشاره به این که در این زمینه با دانشگاه علوم پزشکی و هواشناسی مکاتبه شده است، اظهار داشت: همکاران هواشناسی به صورت شفاهی گزارش دادند که بررسی داده های نشان میدهد که ریزگردها از سمت صحرای قره قوم در کشور ترکمنستان بلند شده و در جهت غرب حرکت کردند و از روی دریای خزر عبور کرده و به مازندران رسیده است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران با عنوان این که در اطراف ایران شش کانون ریزگردها وجود دارد، اضافه کرد: یکی از مهم ترین کانون ها صحرای قره قوم ترکمنستان است و باید با تقویت دیپلماسی بین المللی، مسائل حوزه محیط زیست و بین المللی پررنگ پیگیری شود.
وی اظهار داشت: سال قبل دو مورد تحت هجوم ریزگرد صحرای قره قوم قرار گرفتیم.
اگرچه در سالهای قبل ورود ریزگردها و گردوغبار به استان مازندران همواره تکذیب و رد می شد اما پایه و اساس این تکذیب، نبود ایستگاه های پایش و سنجش بود که داده های شاخص کیفیت هوا را در استان ثبت نمی کرد. اما حالا با استقرار ایستگاه های پایش هوا مشخص است که مازندران از سالهای قبل درگیر آلودگی هوا شده است و تداوم این وضعیت، آسمان آبی را از استان خواهد گرفت.


منبع:

1403/03/19
12:14:03
5.0 / 5
84
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل