گل پیچ GolPich
مشاور علمی انجمن حفاظت حیات وحش

عملكرد پروژه یوز مثبت است

عملكرد پروژه یوز مثبت است گل پیچ: استفان استروسكی مشاورعلمی انجمن حفاظت از حیات وحش اظهار داشت: علیرغم موفقیت قابل ملاحظه و سطح بالای عملكرد پروژه حفاظت یوزپلنگ آسیایی، این گونه كماكان در رده به شدت در معرض خطر انقراض باقی می ماند.


به گزارش گل پیچ به نقل از مهر، استفان استروسكی مشاور علمی انجمن شناخته شده حفاظت از حیات وحش (WCS) كه مسئولیت ارزیابی عملكرد پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی را در حدفاصل سال های ۲۰۱۰ الی ۲۰۱۶ برعهده داشته، نتایج ارزیابی خویش را از این پروژه به این شرح اعلام نمود: من مسئولیت بررسی عملكرد و دستاوردهای پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی را در حدفاصل سال های ۲۰۱۰ الی ۲۰۱۶ برعهده داشته ام. نتایج این ارزیابی به زودی منتشر خواهد شد اما اگر بخواهم به صورت خلاصه بگویم، این پروژه توانسته در حدود ۶۳ درصد از فعالیت های پیشنهادی را كه در برنامه عملكرد سال ۲۰۱۰ برای آن تعیین شده، با كمك كارشناسان شناخته شده ملی و بین المللی فعال در زمینه حفاظت از یوزپلنگ، به سرانجام برساند.
استروسكی اضافه كرد: علیرغم این موفقیت قابل ملاحظه و سطح بالای عملكرد، یوزپلنگ آسیایی كماكان در رده به شدت در معرض خطر انقراض باقی می ماند.
وی تصریح كرد: قابل ذكر است كه عملكرد پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی از مواردی نظیر سرمایه گذاری پایین و ناپایدار، تغییرات مكرر مدیریتی در سطح سازمان حفاظت از محیط زیست و فقدان همكاری بین شركای ملی دست اندركار حفاظتی متضرر شده است.
این كارشناس شناخته شده حفاظت از حیات وحش كه از سال ۱۹۹۳ تابحال سابقه فعالیت های مختلف در این زمینه داشته، درباره انتقاداتی نظیر عرضه آمارهای متورم اظهار داشت: هم اكنون هیچ كس در ایران این توانایی را ندارد كه ابعاد جمعیت زنده یوزپلنگ ها را به شكل صحیح و مستند برآورد كند ازاین رو هرگونه دعوی و اختلاف در این زمینه عملا بیهوده و ناصواب است.
استروسكی توضیح داد: دلایل متعددی برای این عدم توانایی می توان ذكر كرد اما یك دلیل مهم آن این است كه هیچ كدام از روش های موجود را نمی توان به راحتی با شرایط حیوانی تطبیق داد كه تراكم جمعیتی خیلی پایینی دارد و وسعت زیستگاه های مناسب برای آن هم چیزی بیش از وسعت كشور ایتالیاست. در عین حال منابعی كه پروژه حفاظت از یوز برای دستیابی به این امر مهم آن هم در این مقیاس نیاز داشته، تابحال مهیا نشده و در دسترس این پروژه یا هیچ كدام از شركای آن قرار نگرفته است.
وی تصریح كرد: فارغ از محدودیت های مرتبط با روش های مطالعاتی، این فرضیه كه جمعیت یوزها در ایران رو به كاهش است، بر مبنای شواهد مستندی نظیر كاهش جمعیت گونه های طعمه و كاهش تعداد ركوردها منطقی است علیرغم این كه تلاش ها در جهت بررسی روندی افزایشی داشته است.
 

1396/09/05
01:52:31
5.0 / 5
5030
تگهای خبر: محیط زیست , محیط بان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل