گل پیچ GolPich

شهری كه نمی تواند یك باغ وحش اداره كند

شهری كه نمی تواند یك باغ وحش اداره كند گل پیچ: سر نخواستن باغ وحش غیر استاندارد «كاسیت» خرم آباد همواره بین دستگاه های اجرایی استان دعوا بوده و این مكان كه در بام لرستان قرار دارد خیلی خبرساز شده است.


این باغ وحش سال 88 احداث شد و متولی نگهداری آن در ابتدا دانشگاه لرستان بود و سپس اداره كل دامپزشكی استان و پس از آن محیط زیست و در ادامه باز هم دامپزشكی وظیفه نگهداری آن را به عهده گرفتند و با اینكه چندین بار خبر واگذاری این مكان به شهرداری خرم آباد رسانه ای شده اما هر بار شهرداری از این كار سر باز زده است.
فضای غیر استاندارد، نبود غذای مناسب برای حیوانات و مرگ دو گوزن زرد ایرانی، باغ وحش «كاسیت» خرم آباد را معروف كرد.
مرگ دو گوزن، صدای دوستداران حیوانات را درآورد و نحوه مردن آنها خیلی ها را ناراحت كرد؛ اولین گوزن سال ۹۴ بر اثر مار گزیدگی و دومی كه آبستن بود، فروردین سال پیش به همراه فرزندش جان دادند و دامپزشكی لرستان در مورد علت مرگ اعلام كرد، با عنایت به وجود جمعیت زیاد بازدیدكنندگان، گوزن مادر استرس گرفته و خویش را به فنس كوبیده است.
با اینكه مدت ها از اتفاقات ناخوشایند این باغ وحش می گذرد اما همچنان شرایط غیراستانداری بر آن حاكم است و اخیرا اعلام شده كه از 20 اسفند ماه جاری شهرداری خرم آباد متولی نگهداری آن می گردد و این در حالیست كه حدود یك ماه پیش وحید رشیدی شهردار خرم آباد در گفت وگو با ایسنا اعلام نمود كه "باغ وحش كاسیت در بدترین نقطه، احداث و هزینه های زیادی برای آن صرف شده و با شرایط فعلی مسئولیت آن را قبول نمی كنیم" اما ظاهراً نظر وی تغییر كرده است.
رشیدی حالا می گوید: اینكه ما بپذیریم به صورت كامل متولی باغ وحش كاسیت شویم باید سایر دستگاه ها هم پای كار بیایند و به وظایف شان عمل كنند. بعنوان مثال اداره دامپزشكی بحث درمان و امور بهداشتی را انجام دهد و محیط زیست یك مكان كاملاً تایید شده در اختیار شهرداری بگذارد.
نمی توانیم یك باغ وحش را اداره كنیم
سجاد بابایی عضو شورای شهر خرم آباد هم اظهار داشت: بعنوان نماینده و خدمت گزار مردم خیلی برایم سخت است كه بگویم نمی توانیم یك باغ وحش را اداره نماییم و به شهر دیگری برود.
مسئولیت نگهداری از باغ وحش ها برعهده شهرداری هاست
غلام رضا توكلی، مدیركل دامپزشكی لرستان هم با اشاره به اینگه نگهداری این باغ وحش به شهرداری خرم آباد واگذار شده است، اظهار داشت: مدت ها دنبال تعیین تكلیف این باغ وحش و واگذاری آن به شهرداری هستیم كه خوشبختانه در جلسه ای كه اخیرا در استانداری لرستان داشته ایم این كار مصوب شد.
وی با اشاره به اینكه از این كار استقبال می نماییم، اضافه كرد: با این كار علاوه بر بهبود وضعیت حیوانات، درآمدزایی مناسبی را برای شهرداری به دنبال دارد.
توكلی با اشاره به اینكه هر كاری در این راستا به ما مربوط شود كمك می نماییم، ادامه داد: دامپزشك در اختیار شهرداری قرار می دهیم و نباید نگرانی از این بابت داشته باشند.
مدیركل دامپزشكی لرستان خاطرنشان كرد: طبق قانون مسئولیت نگهداری از باغ وحش ها بر عهده شهرداری هاست و امیدواریم در خرم آباد هم این كار به سرانجام برسد.
رضا آریایی، سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان درباره این باغ وحش گفته است: مبحث انتقال باغ وحش به منطقه ای دیگر در خرم آباد امكان پذیر نیست، چون مكان و اعتبار مورد نیاز برای تحقق این هدف وجود ندارد در نتیجه باید در همان موقعیت جغرافیایی باشد.
وی با اشاره به اینكه در هر مقطعی یك دستگاه اجرایی متولی نگهداری این باغ وحش بوده است، اضافه كرد: با وجود اینكه برخی موارد به حیوانات این باغ وحش خوب رسیدگی شده اما مواقعی هم چندگانگی بین دستگاه های اجرایی سبب نبود متولی مشخص و ثابت رسیدگی به حیوانات آن شده است.
آریایی ادامه داد: این باغ وحش نیازمند رسیدگی جدی است و باید یك متولی مشخص برای آن تعریف شود كه بحث درآمدزایی و نگهداری و رسیدگی به حیوانات آن پیگیری شود.
وی با تاكید بر ضرورت تعیین تكلیف حیونات این باغ وحش اظهار نمود: در جهت اجرای این طرح هزینه هایی شده و با وجود امكان درآمدزایی و ظرفیت گردشگری، باید این مجموعه تحت مدیریت قرار گیرد.
سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان هم اظهار داشت: در جلسه ای كه با محوریت این باغ وحش داشتیم؛ شهرداری خرم آباد مسئولیت نگهداری آن را از 20 اسفند متقبل خواهد شد.
آریایی افزود: تمام بحث های پزشكی و درمان وحوش این باغ وحش هم برعهده دامپزشكی استان است و در سال آینده هم از محل منابع داخلی استان ردیفی برای این باغ وحش تعریف می گردد.
به گزارش گل پیچ به نقل از ایسنا، در بعضی اوقات زوزه حیوانات این باغ وحش به علت مشكلات و نقایص همچون گرسنگی بلند شده و تا دلتان بخواهد مشكل دارد و با اینكه بارها شهرداری روی كاغذ متولی نگهداری آن شد اما در عمل كاری انجام نشده، امید می رود این دفعه شهرداری و سایر دستگاه ها به تعهدات یك جلسه پای بند باشند و حیات خوبی برای باغ وحش كاسیت فراهم نمایند.
گزارش از مهران مریدی خبرنگار ایسنا منطقه لرستان

1396/12/16
18:34:58
5.0 / 5
4868
تگهای خبر: آب , استاندارد , باد , حیوانات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل