گل پیچ GolPich
در گفتگو با مهر عنوان شد:

فیتیله نارنجی بلای جان درختان گلستان شد، رهایی قرناق از كوچ

فیتیله نارنجی بلای جان درختان گلستان شد، رهایی قرناق از كوچ گل پیچ: گرگان- مدیركل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان بابیان این كه آفات و بیماری ها جنگل های استان را تهدید می كند، اظهار داشت: پوسیدگی ذغالی بلوط و فیتیله نارنجی از دو سال قبل طغیانی شده است.


خبرگزاری مهر، گروه استان ها- زهرا بهرامی: همانطور كه اجرای طرح های بهره برداری از جنگل موافقان و مخالفان بسیاری داشت توقف اجرای این طرح ها در جنگل های شمال در جهت اجرای برنامه ششم توسعه هم موافقان و مخالفان بسیاری داشت. وضعیت جنگل های استان بعد از اجرای توقف طرح های بهره برداری از جنگل را از مدیركل منابع طبیعی استان جویا شدیم و این مورد بهانه ای شد تا با ابوطالب قزلسفلو به گفتگو بنشینیم. گفتگویی كه حول محور وضعیت فعلی جنگل های استان شروع شد و به سایر موضوعات در رابطه با منابع طبیعی و آبخیزداری استان كشیده شد. مدیركل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان در گفتگو با خبرنگار مهر با تاكید بر این كه تمام ۳۱ طرح بهره برداری از جنگل در استان به صورت كامل متوقف شده است، اظهار نمود: امسال علامت گذاری و قطع درخت در جهت اجرای این طرح ها در گلستان انجام نشده است و هیچ برداشتی از ۱۹۸ هزار هكتار از جنگل های استان كه طرح بهره برداری در آن اجرا می شد، صورت نمی گیرد. ابوطالب قزلسفلو با بیان این كه هم اكنون فقط چوب درختانی كه در نقاط صعب العبور در گذشته قطع شده بود از جنگل ها خارج می شود، اظهار داشت: در جهت اجرای این طرح در استان ۳۷۰ نفر به صورت مستقیم در این حوزه مشغول بوده و بیمه شده و حقوق بگیر بودند كه با تعطیلی ۱۰۰ درصد طرح های بهره برداری با تامین اعتبارات دولتی، حفاظت از عرصه های جنگلی گلستان را عهده دار شده اند. وی با یادآوری این كه دغدغه در مورد جنگل ها فقط در طرح های بهره برداری و قاچاق نیست بلكه آفات و بیماری ها جنگل های استان را تهدید می كنند، اضافه كرد: هم اكنون دو بیماری پوسیدگی ذغالی بلوط و فیتیله نارنجی بلای جان درخت های استان شده اند.

وی ادامه داد: خشكسالی، فشار جمعیت، كوبیدگی و فشردگی خاك و تنش های محیطی در استان سبب شده درخت ها دچار ضعف فیزیولوژیك شوند و بیماری ها بعنوان عامل ثانویه به جنگل ها فشار وارد كرده اند.
جنگل های شرق استان و پارك ها درگیر فیتیله نارنجی است
مدیركل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان با بیان این كه از دو سال قبل جنگل های استان درگیر بیماری و آفت است و هم اكنون بیشتر درختان ممرز به فیتیله نارنجی مبتلا شده، اظهار داشت: اگر این بیماری مهار نشود به سایر درختان هم سرایت می كند. هم اكنون این بیماری در استان به صورت لكه ای است و پیوستگی ندارد اما پارك ها و درختان شرق استان بیشتر به این آفت مبتلا شده اند.
وی به اقدامات انجام شده در مبارزه با آفات و بیماری ها در استان اشاره و خاطرنشان كرد: هرساله در فصل بهار ملخ مهاجر به مزارع و مراتع شمال استان خسارت وارد می نماید و اگر با مبارزه، جمعیت آن ها را تعدیل نكنیم تخم گذاری كرده و حالت طغیانی پیدا می كنند و خسارت سنگینی به استان وارد می كنند.
خشكسالی، فشار جمعیت، كوبیدگی و فشردگی خاك و تنش های محیطی در استان سبب شده درخت ها دچار ضعف فیزیولوژیك شوندقزلسفلو با بیان این كه امسال مبارزه با ملخ مهاجر (ملخ مراكشی) در ۶ هزار هكتار از اراضی مرتعی شمال استان انجام شد، از آفت جوانه خوار بلوط بعنوان دیگر تهدید جنگل های استان نام برد و اظهار داشت: هم اكنون این آفت در ۸۰۰ هكتار از جنگل های شرق استان، آزادشهر، رامیان و توسكستان مشاهده شده و مبارزه با آن ها شروع شده است.
وی با بیان این كه آفت شب پره شمشاد به صورت لكه ای در بندرگز مشاهده شده است از انجام مبارزه بیولوژیكی و كنترل غیرشیمیایی در ۲۰۰ هكتار برای تعدیل جمعیت این آفت در استان اطلاع داد.
مدیركل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان همینطور به خسارت ناشی از حریق در جنگل ها و مراتع استان اشاره و بیان كرد: در سال قبل تا بهمن ماه ۱۹۴ فقره آتش سوزی به ۵۸۵ هكتار از اراضی جنگلی و مرتعی استان خسارت وارد كرد اما امسال با افزایش چند برابری تعداد آتش سوزی ها ۴۸۲ هكتار از اراضی مرتعی و جنگلی استان در آتش سوخت.
وی با بیان این كه امسال ۴۶۲ فقره آتش سوزی در جنگل ها و مراتع استان اتفاق افتاده است عامل انسانی را دلیل اصلی آتش سوزی ها اعلام و اظهار نمود: شرایط استان به گونه ای نیست كه بگوییم عوامل طبیعی عامل اصلی آتش سوزی ها بوده اما به جرات می توان گفت گرمای غیرعادی و سهل انگاری كه بخش عمده آن مربوط به آتش زدن بقایای گندم بوده دلیل اصلی آتش سوزی های جنگل ها و مراتع استان بوده است.
احداث ۶۳۰ كیلومتر آتش بُر
وی با یادآوری این كه هر ساله بعد از برداشت محصول گندم در استان درگیر آتش سوزی می شویم، اظهار داشت: ۶ هزار و ۸۰۰ كیلومتر از اراضی كشاورزی استان با جنگل ها مرز مشترك دارند كه امسال با اعتبارات تخصیصی ۶۳۰ كیلومتر از نقاط بحرانی را با احداث آتش بُر در برابر حریق ایمن كردیم.

قزلسفلو همینطور از پیگیری برای صدور رای دو هزار و ۴۶۷ پرونده در استان در سالجاری اطلاع داد و افزود: امسال ۷۳۳.۸ هكتار از عرصه های ملی استان خلع ید شد.
وی به جزئیات آن هم اشاره و خاطرنشان كرد: در سال های اخیر بیشترین تصرفات در اراضی مرتعی شمال استان اتفاق افتاده كه امسال با صدور رای در این دو هزار و ۴۶۷ پرونده ۷۹ هكتار اراضی جنگلی و ۶۵۵ هكتار از اراضی مرتعی از متصرفان باز پس گرفته شد.
وی سیل و خسارات های ناشی از آن را یكی از مشكلات استان دانست و ادامه داد: به اذعان اساتید دانشگاهی، كارشناسان و مسئولان ملی مشكل سیل گلستان را با عملیات آبخیزداری می توان مدیریت كرد و جلوی خسارت های بیشتر را گرفت.
امسال با صدور رای در دو هزار و ۴۶۷ پرونده ۷۹ هكتار اراضی جنگلی و ۶۵۵ هكتار از اراضی مرتعی از متصرفان باز پس گرفته شدمدیركل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان با تاكید بر این كه با اجرای پروژه های آبخیزداری هم می توان خسارت سیل را تعدیل كرده و هم سفره های زیرزمینی تغذیه شده و از افت سفره های زیرزمینی جلوگیری می شود، اظهار داشت: حجم بالای رسوبات وارده به سدهای استان یكی دیگر از چالش هاست كه با اجرای پروژه های آبخیزداری می توان حجم رسوبات وارده را كاهش داده و عمر مفید سدهای استان افزایش یابد.
وی با یادآوری این كه فعالیت های آبخیزداری استان در دو حوزه بیولوژیك و سازه ای دنبال می شود، از احداث هفت بندخاكی و اجرای هفت سازه سنگی و ملاتی از محل اعتبارات آبخیزداری در استان اطلاع داد و اضافه كرد: روستای «قرناق» مراوه تپه به علت خسارت ناشی از سیل در طرح كوچ و جا به جایی قرار داشت كه با اجرای پروژه های آبخیزداری از كوچ رهایی یافت.
انجام ۳۰۰ هكتار جنگلكاری در گلستان قزلسفلو به فعالیت های بیولوژیك (جنگل كاری و نهال كاری) انجام شده در استان هم اشاره و بیان كرد: ۳۰۰ هكتار جنگلكاری در شهرستان های گالیكش، كلاله، مراوه تپه، رامیان از محل اعتبارات امسال انجام شده است. وی با یادآوری این كه تغییر اقلیم و كاهش بارندگی سبب شده شرایط سخت تری در شمال استان حاكم شود از اجرای طرح های اصلاحی و احیایی و مقابله با بیابانزایی در شمال استان اطلاع داد و خاطرنشان كرد: در سطح دو هزار و ۱۰۰ هكتار از عرصه های در معرض بیابانی شدن شمال استان عملیات بوته كاری با گیاهان مقاوم با شوری انجام شد كه هم از افزایش آلودگی ها و گرد و غبار در منطقه جلوگیری كرده و هم با تولید علوفه به درآمد و اشتغال ساكنان محلی كمك می نماید. مدیركل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان همینطور از اجرای هلالی های آبگیری برای مهار بارش های رگباری در ۸۰۰ هكتار از عرصه های مرتعی و انجام عملیات ذخیره نزولات و بذرپاشی در سه هزار و ۶۰۰ هكتار از اراضی مرتعی استان اطلاع داد و تصریح كرد: اقدامات انجام شده در این حوزه از تولید گرد و غبار جلوگیری كرده و سبب شده تولید علوفه مراتع استان نسبت به سال قبل پنج برابر افزایش یابد.

1396/12/25
17:45:03
5.0 / 5
4621
تگهای خبر: آب , بیماری , جنگل , خاك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل