گل پیچ GolPich
نماینده شادگان هشدار داد:

احتمال وقوع طوفان نمك در تالاب بین المللی شادگان

احتمال وقوع طوفان نمك در تالاب بین المللی شادگان گل پیچ: نماینده شادگان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تبدیل شدن قسمتی از تالاب بین المللی شادگان به دریاچه نمك از احتمال وقوع طوفان نمك اطلاع داد.به گزارش گل پیچ به نقل از ایسنا – منطقه خوزستان، مجید ناصری نژاد در جلسه ستاد مقابله با خشكسالی كه امروز (۱۵ فروردین ماه) در استانداری خوزستان برگزار شد، اظهار نمود: خوزستان دچار خشكسالی است و مسئولین كشور باید این مورد را بپذیرند. متأسفانه مسئولین در سطح كشور این باور را ندارند كه خوزستان دچار خشكسالی است و باید این مورد منتقل شود.

وی اضافه كرد: هنوز در بعضی مناطق در كشاورزی از شیوه از غرقآبی استفاده می گردد و افرادی هستند كه به آب دسترسی دارند و بدون توجه آب را مصرف می كنند و این مورد مشخص می كند كه مدیریت جدی بر منابع آب وجود ندارد.

نماینده شادگان با اشاره به بحث معوقه كشت اظهار داشت: دولت باید معوقه كشت را پرداخت كند. رئیس جمهور در این زمینه قول داده اند اما تابحال عملی نشده است.

ناصری نژاد بیان كرد: در یك سال قبل آب به شادگان نرسید و نخیلات و تالاب شادگان مشكل دارند. چند بار مصوب شد كه آب به شهرستان شادگان برسد اما تابحال آبی به ما نرسیده است.

وی عنوان كرد: علاوه بر خشكسالی یكی از مشكلات شهرستان شادگان آتش سوزی در نخیلات است و برای مواجهه با این حوادث باید شهرداری ها و مراكز امدادرسانی شادگان به تجهیزات و امكانات مجهز شوند.

نماینده شادگان بیان كرد: شركت توسعه نیشكر باید در خشكسالی، در مصرف و هدایت آب و مسائل اجتماعی كمك نماید اما تابحال تحولی در این زمینه صورت نگرفته است. همینطور باید از سوزاندن نیشكر جلوگیری شود اما می بینیم كه بحث سوزاندن برگ نیشكر همچنان ادامه دارد و تمام منازل ما پر از خاكسترهای حاصل از سوزاندن برگ نیشكر است.

ناصری نژاد اظهار داشت: به بالادست های ما اعلام شده كه كشت تابستانه انجام نشود اما می دانم كه مردم جهت كشت بهاره و تابستانه آماده هستند و در حال كشت هستند. بعد از یك سال به ما گفتند كه اردیبهشت ماه به ما آب می دهند و اگر امسال آب از مارون رها نشود و به نخیلات شادگان نرسد دیگر نمی توانیم جلوی بحران را بگیریم.

وی اضافه كرد: وضعیت تالاب شادگان هم نگران كننده است و تالاب با خشكسالی مواجه می باشد. قسمت انتهایی تالاب شادگان به یك دریاچه نمك تبدیل گشته و حتما با طوفان نمك مواجه خواهیم شد. اگر این مسأله ادامه پیدا كند كل منطقه را متأثر خواهد نمود.

وی ادامه داد: هم اكنون كشاورزانی كه از آب انتهای تالاب استفاده می نمایند آب را با ای سی ۴۰ یا ۵۰ هزار استفاده می نمایند و این مشكل باعث می گردد نخلستانها و دام آن ها از بین برود ازاین رو باید جهت احداث كانال محیط زیست اقدام گردد.

نماینده شادگان عنوان كرد: بحث دیگر مربوط به كمبود امكانات شركت های مرتبط مثل آب و فاضلاب روستایی و آب و فاضلاب شهری است. امروز آب و فاضلاب روستایی شادگان به علت كمبود اعتبارات ۶ دستگاه خودرو استیجاری خویش را اخراج كرده است.

ناصری نژاد بیان كرد: در بحث فاضلاب هم تابحال كاری انجام نشده است و تصفیه خانه فاضلاب پیشرفت خوبی نداشته است. وضعیت آب شرب شادگان علاوه بر شوری، بوی بد و نامطبوعی دارد كه این مسأله مشهود است.

وی اظهار داشت: در شادگان مشكل توزیع آب هم وجود دارد به صورتی كه قطع مكرر آب را داریم. همینطور قرار بود حداقل ۵۰ درصد از طرح آب رسانی غدیر استفاده نماییم اما به میزان خیلی كمی از طرح آب رسانی غدیر برداشت می نماییم.

نماینده شادگان بیان كرد: مقدار زیادی از آب فاضلاب به كارون وارد می گردد و در روستاهای شهرستانهای اهواز، كارون و شادگان رها می گردد و خیلی از روستاییان از این آب استفاده می نمایند كه باید در این زمینه اقدام نماییم.


1397/01/16
21:17:15
5.0 / 5
4530
تگهای خبر: آب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل