گل پیچ GolPich

ركورد جدید آلودگی های پلاستیكی در دریای شمالگان

ركورد جدید آلودگی های پلاستیكی در دریای شمالگان گل پیچ: نمونه هایی كه به تازگی از پنج نقطه از یخ های دریای شمالگان گرفته شده، غلظت بیش از ۱۲ هزار ذره میكروپلاستیك را در هر لیتر از یخ های این منطقه نشان داده است كه این حجم بالا سبب افزایش نگرانی ها در مورد تاثیرات آن روی حیات دریایی و سلامت انسان ها شده است.به گزارش گل پیچ به نقل از ایسنا، كارشناسان می گویند این سطح ذرات میكروپلاستیك در یخ های دریای شمالگان سه برابر بیشتر از مطالعات قبلی است.

مطالعات قبلی دست كم میزان یك تن ذرات پلاستیك را در یخ های دریای شمالگان طی دو دهه گذشته برآورد كرده بودند كه چندین برابر بیشتر از میزان زباله های تجمع یافته مشهور در اقیانوس بزرگ آرام است اما تحقیقات جدید نشان داده است كه این معضل حتی از میزان برآورد شده قبلی هم شدیدتر است.

در این مطالعه علاوه بر تعیین سطوح پلاستیك موجود در یخ های دریای شمالگان منابع بالقوه آن همچون تجهیزات ماهیگیری رها شده و آلودگی های پلاستیكی كه هزاران كیلومتر از جریان های اقیانوسی را پیموده اند، شناسایی شده اند.

به گفته كارشناسان غلظت بالای ذرات میكروپلاست در یخ های این دریا نمی تواند تنها به منابع خارجی اقیانوس اطلس وابسته باشد و آلودگی های محلی در ناحیه شمالگان هم در آن تاثیر داشته است.

دانشمندان هنوز از تاثیرات منفی این آلودگی های پلاستیكی روی حیات دریایی و سلامت انسان ها به صورت دقیق آگاهی ندارند.

حجم آلودگی های پلاستیكی آب ها كه هم اكنون یكی از معضلات بزرگ جهان است، حدود پنج تن در اقیانوس های سراسر جهان برآورد شده است. این زباله های پلاستیكی اغلب توسط ماهی ها و پرندگان بلعیده شده و سبب صدمه رسیدن به حیات دریایی و ورود به زنجیره غذایی انسان ها می گردد. این مطالعه همینطور نشان داده كه پلاستیك های ذخیره شده در یخ های دریای شمالگان با ذوب و حركت این یخ ها آزاد شده و به یك سیستم مهم برای حمل ذرات پلاستیكی در سراسر منطقه تبدیل می گردد.

به گزارش گاردین، در تمامی نمونه های مورد آزمایش ذرات پلاستیكی یافت شده اند و این بدان مفهوم است كه میكروپلاست ها هم اكنون در سطح آب های تمامی اقیانوس های جهان وجود دارند و هیچ نقطه ایمنی در آب های جهان وجود ندارد.
1397/02/08
13:14:20
5.0 / 5
5054
تگهای خبر: آب , آلودگی , منابع
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل