گل پیچ GolPich

هفت تاثیر حیاتی جنگل ها بر زندگی انسان

هفت تاثیر حیاتی جنگل ها بر زندگی انسان گل پیچ: جنگل از دید عموم مردم فضایی با نشاط برای گردشگری و از نظر خیلی از ساكنان درون و حاشیه آن جنگل محلی برای كسب درآمد و امرار معاش است، اما ارزش های علمی، اقتصادی و گردشگری تنها بخشی از كاركردهای مهم جنگل است. كشورهای توسعه یافته بر مبنای تجارب شان به اهمیت آن پی برده اند و همواره به دنبال بهبود كمی و كیفی آن هستند.به گزارش گل پیچ به نقل از ایسنا تولید اكسیژن و كاهش آلاینده ها یكی از موثرترین ارزش جنگل ها در زندگی انسان است. در مجموع ۶۰ درصد از اكسیژن مصرفی جهان توسط پوشش گیاهی تولید می گردد. بر مبنای برخی برآوردها هر هكتار جنگل قادر است ضمن جذب گاز كربنیك سالانه ۲.۵ تن اكسیژن (نیاز ۱۰ نفر در سال) را آزاد كند. كاهش آلودگی صوتی، جذب گرد و غبار، جذب برخی گازهای شیمیایی و از بین بردن خیلی از باكتری ها، قارچ های تك سلولی و حشرات مضر از فواید دیگر درختان مناطق جنگلی به حساب می آید.

تعدیل آب و هوا

پوشش جنگلی سبب كاهش ماكسیمم دما و افزایش مینیمم دما و در مقایسه با مناطق عاری از درخت سبب اعتدال در وضعیت آب و هوا می گردد.

كنترل آب های سطحی و تغذیه سفره های آب زیرزمینی

برای نفوذ یك لیتر آب در اراضی جنگلی پهن برگ هفت دقیقه و ۴۰ ثانیه، در اراضی كشاورزی ۴۶ دقیقه و ۴۶ ثانیه و در محیط خارج از جنگل چهار ساعت و ۲۶ دقیقه و ۴۰ ثانیه وقت لازم است. به عبارتی در عرض یك ساعت در زمین جنگلی پهن برگ ۸.۴ لیتر، در زمین كشاورزی ۱.۲۹ لیتر و در محیط خارج از جنگل ۰.۲۲ لیتر آب وارد خاك می گردد. این نتایج نشان دهنده اهمیت پوشش گیاهی بخصوص جنگل ها در جلوگیری از بروز سیل همینطور جلوگیری از تبخیر و تغذیه بهتر سفره آب زیرزمینی است همینطور جنگل منشاء خیلی از رودخانه ها و چشمه هاست.

حفظ و تولید خاك

صدها سال طول می كشد تا یك سانتی متر خاك حاصلخیز شود. با وجود پوشش گیاهی بخصوص از نوع جنگلی علاوه بر اینكه خاك دچار فرسایش آبی و بادی نمی گردد، كیفیت آن هم تقویت می گردد. نتایج یك آزمایش ۱۰ ساله نشان داده است كه میزان خاك از دست رفته (فرسایش یافته) در مناطق عاری از پوشش گیاهی بیش از ۱۰۰ برابر مناطق دارای پوشش گیاهی است.

تولید دارو

بر اساس گزارش سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری بیش از ۲۵ درصد از موارد مورد نیاز صنعت داروسازی مستقیما از درختان به دست می آید.

تولیدات صنعتی

هزاران فرآورده چوبی و سلولزی، صنعتی، شیمیایی و ساختمانی از جنگل ها به دست می آید. از چوب جنگل ها در تولید كاغذ، ابریشم و الیاف مصنوعی، فیلم عكاسی، مقوای فشرده، مصارف خانگی، راه آهن، روغن كشی، عایق سازی و تولید رنگ و موارد مختلف دیگر استفاده می گردد.

اكوتوریسم

امروزه درآمد كشورهای توسعه یافته با استفاده از گردشگری در مناطق جنگلی چندین برابر برداشت چوب از آن است. حفظ ذخایر ژنتیك گیاهی و جانوری و تنوع زیستی از كاركردهای دیگر جنگل هاست.
1397/02/14
20:49:27
5.0 / 5
4752
تگهای خبر: آب , جنگل , خاك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل