گل پیچ GolPich
مدیر كل شبكه پایش سازمان هواشناسی تأكید كرد

لزوم تأمین اعتبارات برای تولید ایستگاه های هواشناسی

لزوم تأمین اعتبارات برای تولید ایستگاه های هواشناسی گل پیچ: مدیر كل شبكه پایش سازمان هواشناسی با اشاره به لزوم تامین اعتبارات هواشناسی به منظور تولید ایستگاه های هواشناسی اظهار نمود: هم اكنون ۴۰۱ ایستگاه سینوپتیك، ۲۵۹ ایستگاه اقلیم شناسی، ۲۴۸۳ ایستگاه باران سنجی، نه رادار هواشناسی، ۴۷ ایستگاه هواشناسی كشاورزی و ۶۶ ایستگاه هواشناسی جاده ای در كل كشور وجود دارد.مسعود حقیقت در گفت وگو با ایسنا، اظهار كرد: هم اكنون سازمان هواشناسی حدود ۴۰۱ ایستگاه فعال برخط یا همان سینوپتیك در كشور وجود دارد كه به صورت ۲۴ ساعته داده های هواشناسی را ارسال می كنند.

وی ادامه داد: ۲۵۹ ایستگاه اقلیم شناسی كه ایستگاه های كوچك مقیاس تری به نسبت ایستگاه های سینوپتیك هستند در كشور مستقر است. برخی ایستگاه ها هم كار سنجش باران و برف را انجام می دهند كه تعداد آن ها ۲۴۸۳ ایستگاه است.

مدیركل شبكه پایش سازمان هواشناسی با اشاره به استقرار ۹ رادار هواشناسی در كل كشور اظهار داشت: این رادارها از باندهای مختلف وضعیت جوی اطراف خویش را پایش می كنند. افزون بر این ۴۷ ایستگاه هواشناسی كشاورزی در كشور داریم كه وضعیت مزرعه و هواشناسی را پایش می كنند و با استفاده از این اطلاعات، سفارش های هواشناسی در اختیار كاربران مختلف اعم از باغداران، دامداران، مزرعه داران، زنبورداران و سایر گروه های حوزه كشاورزی قرار می گیرد.

حقیقت در ادامه اظهار نمود: ۶۶ ایستگاه جاده ای در نقاط مختلف كشور به منظور جمع آوری، پردازش و عرضه سفارش به رانندگان در مورد وضعیت جوی جاده ها مستقر هستند.

وی در مورد برنامه ریزی های سازمان هواشناسی برای تجهیز ایستگاه ها و رادارهای هواشناسی اظهار داشت: یك برنامه پنج ساله در جهت برنامه ششم توسعه برای تهیه تجهیزات وجود دارد كه بر مبنای آن به جزئیات مشخص شده كه تا پنج سال آینده باید تعداد ایستگاه های سینوپتیك، باران سنجی، هواشناسی كشاورزی و جاده ای و رادار به چه تعدادی برسد البته اجرای این برنامه پنج ساله مستلزم تامین اعتبارات است و تلاش داریم ضمن پیگیری منابع مالی سازمان هواشناسی ایستگاه ها را تجهیز نماییم.

به گزارش گل پیچ به نقل از ایسنا، داود پرهیزكار- رئیس سازمان هواشناسی و معاون وزیر راه - چندی قبل در گفت وگو با ایسنا، از وضعیت بودجه این سازمان انتقاد نمود و اظهار داشت: مسلما با اعتبارات قطره چكانی مسیر بهبود وضعیت هواشناسی كشور سرعت بالایی نخواهد داشت. متاسفانه پایه اعتبارات سازمان هواشناسی از گذشته بسیار ناچیز بود و با اینكه در سال های اخیر تلاش هایی برای افزایش اعتبارات هواشناسی انجام شده است و موفقیت های محدودی در این زمینه به دست آمده اما هنوز هم با بودجه های محدود هواشناسی امكان انجام خیلی از پروژه ها وجود ندارد.

وی تصریح كرد: تمام امكانات سخت افزاری هواشناسی تولید خارج است ازاین رو باید این دستگاه ها و تجهیزات را با ارز خریداری نماییم و طبیعی است كه با نوسان قیمت ارز مشكلاتی برای توان مالی سازمان تولید می گردد چون اعتبارات سازمان هواشناسی ثابت است و با افزایش قیمت ارز بودجه سازمان بیشتر نمی گردد.
1397/02/18
12:47:06
5.0 / 5
5029
تگهای خبر: هوا , هواشناسی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل