گل پیچ GolPich
رئیس مدیریت بحران كشور:

رفع منشأ خارجی ریز گردها نیازمند دیپلماسی قوی منطقه ای است

رفع منشأ خارجی ریز گردها نیازمند دیپلماسی قوی منطقه ای است گل پیچ: شاهرود - رئیس سازمان مدیریت بحران كشور اظهار داشت: در مورد منشأ داخلی ریز گردها اقداماتی مانند آبگیری هورالعظیم انجام شده اما درباره منشأ خارجی باید منتظر دیپلماسی قوی منطقه ای باشیم.اسماعیل نجار در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره مشكلات ریز گردها و خشك سالی در آستانه فصل گرما، بیان كرد: به طوركلی بر مبنای مصوبه هیئت دولت، مقوله ریز گردها به سازمان حفاظت از محیط زیست محول شده كه با همكاری و همراهی دستگاه های اجرایی مانند سازمان جنگل ها و مراتع كشور، جهاد كشاورزی در حال انجام اقداماتی است كه ازجمله آن ها می توان به برنامه «عمل» اشاره نمود كه مطالعات آن در ۱۶ استان به اتمام رسیده است.
وی اضافه كرد: در خوزستان امروز برای حل مشكل ریز گردها، كانال آب رسانی به طول ۴۸ كیلومتر احداث و عملیات اجرایی آن به اتمام رسیده و درختچه های متناسب با محیط توسط آن آبیاری می گردد و ما هم امیدواریم با عنایت به این اقداماتی كه صورت گرفته و همینطور آبگیری هورالعظیم بخش زیادی از منشأ ریز گرد در داخل كشور كاهش پیدا كند.
گرم شدن هفت دهم درجه ای دمای زمین
معاون وزیر كشور بابیان اینكه بخش خارجی منشأ ریز گردها كماكان مشكلاتی را برای ایران اسلامی بوجود آورده است، تاكید كرد: امروز در عرصه بین المللی ما نیازمند دیپلماسی فعالی برای متقاعد كردن كشورهای منطقه در جهت راهكارهای كاهش ریز گردها هستیم كه بتواند كنسرسیومی را در مجامع بین المللی تولید كنند كه امیدواریم همه این اقدامات سبب كاهش آلام مردم باشد.
نجار اضافه كرد: تغییر اقلیم پدیده ای است كه واقعیت داشته و منشأ آن هم گرم شدن هفت دهم درجه ای دمای زمین است كه به دنبال آن كاهش بارش، زمان، پراكنش و نوع آن را شاهد می باشیم برای مثال بارش برف در ۲۰ سال قبل بسیار كاهش یافته و بنابراین كشور با خشك سالی گسترده ای روبرو است.
وی اظهار داشت: سال قبل مبحث خشك سالی مطرح شده كه به توجه به این تغییر اقلیم، مقوله خشك سالی و كم آبی باید مدیریت شود چراكه اگر عنوان بحران به این مقوله دهیم در چارچوب تعریف آن به مثابه یك پدیده آنی كه خساراتی را مانند زلزله، سرمازدگی و... دارد، نمی گنجد لیكن به علت گذرا نبودن خشك سالی نیازمند مدیریت آن هستیم.
خشكسالی پدیده ای ۲۰ ساله است
رئیس مدیریت بحران كشور اظهار داشت: ایران اسلامی۲۰ سال است كه با پدیده خشك سالی دست وپنجه نرم می كند و من معتقد هستم كه مدیریتی جدی برای مقابله با آن می بایست تولید شود این مقوله اما خوشبختانه از زمان روی كار آمدن وزیر جدید نیرو به طورجدی دنبال می گردد اما باید به جای مقابله با خشك سالی، سازگاری با واقعیتی به نام خشك سالی را باید در دستور كار قرار دهیم تا بتوانیم آن را مدیریت نماییم.
نجار در توضیح سازگاری با خشك سالی هم تاكید كرد: امروز درزمینهٔ خشك سالی مطالب بسیاری مطرح می گردد اما باید در نظر داشت كه وقتی بهره برداری می خواهد عنوان «كشاورز نمونه» را از آن خود كند حال آنكه می تواند برداشت محصول خودش را داشته باشد اساساً در مقابل ۵۰۰ كیلوگرم در هكتار می بایست بیش از ۳۰ هكتار كشاورزی داشته باشد تا به این لقب دست یابد پس درنتیجه این امر شدنی است اما چه كسی این مقوله را در نظر می گیرد كه ۳۰ هكتار آبیاری، كود دهی، كارگر، بازار، حمل ونقل و... چه مقدار هزینه را متحمل آن كشاورز و كشور می كند؟ پس باید گفت تفكر كشاورزی ما از اساس باید تغییر كرده و به سمت سازش با خشك سالی پیش برود.
وی اضافه كرد: وقتی گندم را می توان به میزان ۹تن در هكتار برداشت كرد اما میانگین كشور به دو تن هم نمی رسد باید چه كرد؟ چه میزان باید آب را در زمین رها كرد تا به این میزان تولید رسید حال آنكه در بخش گلخانه ای با میزان مصرف ده ها برابر كمتر، می توان محصولات بسیار زیادی را برداشت كرد كه هم كم آب بوده و هم محصول بیشتری می دهد كه این مقوله سازگاری با خشك سالی است و در این زمینه خوشبختانه اقدامات خوبی در دستور كار قرار دارد.
خسارات خشك سالی بسیار بالا تخمین زده می شود
رئیس مدیریت بحران كشور بابیان اینكه كنار آمدن با خشك سالی با استفاده از تغییر روش و نگاه در كشاورزی یك عامل مهم برای جلوگیری از خشك سالی است، تاكید كرد: در سال های گذشته متأسفانه خسارات خشك سالی بسیار بالا تخمین زده می گردد اما برآورد كلی در این زمینه صورت نگرفته است.
نجار بیان كرد: خشك سالی ابعاد خسارات گسترده ای دارد و این كار را برای تعیین خسارات سخت می كند چراكه این پدیده فقط آب شرب ولوله كشی را شامل نمی گردد بلكه كشاورزی، حیات وحش، عرصه های طبیعی، باران زایی، اقدامات كاهش تبعات و... هم مشمول این امر می شوند كه اساساً دولت در حال اقدامات لازم در حد وسع خود برای جبران خسارات است.

1397/02/20
21:15:58
5.0 / 5
4580
تگهای خبر: آب , بارش , دما
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل