گل پیچ GolPich
رئیس سازمان محیط زیست در نشست با سمن های استان خراسان رضوی:

سمن ها بازیچه قرار نگیرند، مسئولان دست از رفتارهای غیرمتوازن بردارند

سمن ها بازیچه قرار نگیرند، مسئولان دست از رفتارهای غیرمتوازن بردارند گل پیچ: رئیس سازمان حفاظت محیط زیست بهره مندی از پتانسیل سازمان های مردم نهاد برای اجرایی شدن سیاست های زیست محیطی در بطن جامعه و ترویج آن را یك روزنه امید دانست و اظهار داشت: سمن ها باید هوشیار باشند كه بازیچه اغراض سیاسی قرار نگیرند.به گزارش گل پیچ به نقل از ایسنا عیسی كلانتری در نشست با برخی اعضای سازمان های مردم نهاد و مدیران دستگاه های اجرایی استان خراسان رضوی اضافه كرد: مسئولان را باید توجیه نماییم كه دست از رفتارهای غیرمتوازن و غیر پایدار بردارند همینطور مردم را توجیه به حفظ محیط زیست نماییم. در همین جهت دستور داده ایم از اول امسال هیچ صنعت آب بری در كشور تولید نشود.

وی در ادامه اظهار داشت: در دنیا تلاش می گردد محیط زیست در چارچوب توسعه پایدار حفظ شود اما در كشور ما متاسفانه توسعه صنعتی و زیربنایی باعث صدمه دیدن به محیط زیست می گردد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در پاسخ به سوالی در خصوص بروز پدیده ریزگردها و آلودگی هوا دراستان خراسان رضوی تصریح كرد: برخی اقدامات در انتقال آب به منظور افزایش تولید باعث تولید مشكلاتی همچون خشك شدن تالاب ها شده كه نتیجه آن وجود ریزگردها با منشاء داخلی است. مشكل آلودگی مربوط به همه كلان شهرهای جهان است و خوشبختانه وزارت نفت در این زمینه اقدامات بسیار خوبی انجام داده و امید است با راه اندازی شركت ستاره خلیج فارس، سوخت های فسیلی كشور استاندارهای لازم بین المللی را داشته باشد و آلودگی هوای كلان شهرها كاهش پیدا كند.

وی ادامه داد: ریزگردهای استان خراسان رضوی منشأ داخلی و خارجی دارد. سازمان جنگل ها در جهت بهبود خیلی از ریزگردهای داخلی، اقداماتی را شروع كرده است اما متاسفانه در مورد ریزگردهایی كه منشأ خارجی از تركمنستان و افغانستان دارد، نمی توانیم در كوتاه مدت كار خاصی انجام دهیم.

كلانتری اضافه كرد: توسعه فضای سبز، نیازمند آب است و در خراسان رضوی بیش از سه برابر استانداردهای بین المللی از آب استفاده می گردد ازاین رو توسعه فضای سبز در بلندمدت منجر به تخریب محیط زیست می گردد.

معاون رئیس جمهور در پاسخ به پرسشی درباره صدور مجوز شكار در چند استان اظهار داشت: متعادل كردن جمعیت حیوانات یكی از اهداف محیط زیست است. زمانی كه در یك زیست بوم، تعداد وحوش بیش از ظرفیت مرتع باشد، علاوه بر تخریب هایی كه به همراه دارد، به علت عدم تناسب جمعیت حیوانات نر با ماده، تعادل گله های وحوش بهم می خورد.

وی اضافه كرد: به علت رعایت نشدن سیاست درست شكار در زیست گاه ها، جمعیت حیوانات نر افزایش پیدا كرده است ازاین رو بایستی تعداد نرها كاهش پیدا كند و باید توجه داشت كه شكارهای صورت گرفته در زیست گاه ها تفریحی نیست و كارشناسان متخصص درمورد صدور مجوز شكار اعلام نظركرده اند و بر این اساس است كه این مورد با رعایت قوانین و چارچوب های تخصصی آن هم به تعداد محدود، عملیاتی شده است.

كلانتری در ادامه اظهار داشت: وجود پسماندها خصوصا دركلانشهرها بسیار حائز اهمیت است، بخصوص در شهر مشهد كه شهری زیارتی است و بایستی محیط زیست، شهرداری و دیگر سازمان ها تلاش بیشتری در این زمینه داشته باشند.

وی درپاسخ به سوالی در خصوص وضعیت اعتبارات محیط زیست اظهاركرد: بیشتر اعتبارات محیط زیست استانی است و در مجموع اعتبارات محیط زیست امسال ۲۵ درصد افزایش داشته است.

معاون رئیس جمهور با اشاره به كمبود نیروی لازم سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: با ۳۰۰۰ نیروی محیط بان و كمتر از ۴۰۰۰ نیروی اداری امكان حفاظت از همه عرصه های محیط زیستی كشور وجود ندارد و در كنار استفاده از كمك های مردمی باید نیروی لازم را هم تامین نماییم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست كلانتری در انتها اظهاركرد: تلاش بر تمركز زدایی تصمیم گیری درحوزه حفاظت محیط زیست استان ها است و این مورد به مدیران كل تفویض شده است.
1397/03/27
15:20:51
5.0 / 5
4897
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل