گل پیچ GolPich

كاهش سه برابری جنگل های شمال در 2 دهه

كاهش سه برابری جنگل های شمال در 2 دهه گل پیچ: دكتری منابع طبیعی اظهار داشت: مطابق برآورد سازمان جنگل ها و مراتع از سال 75 تابحال با صدور 500 هزار مجوز برداشت چوب، جنگل های شمال دچار یك كاهش سه برابری شده است.


محمد رضا جوادی در گفت وگو با ایسنا با اشاره به این كه اكوسیستم جنگلی مجموعه ای زنده است كه می توان با استفاده از مدیریت درست و اصولی تحت بهره برداری در قالب طرح های جنگلداری به انجام برسد، اظهار نمود: جنگل های موجود در شمال كشور نوار باقی مانده از جنگل های دوران گذشته با قدمت میلیون ساله است.
*قدمت 500 ساله غنی گونه ای جنگل های شمال
وی با اشاره به این كه تنوع بومی دراین باریكه حدودا چند برابر تنوع گونه ای با جنگل های مشابه خود در اروپا است، خاطرنشان كرد: غنای گونه ای در جنگل های شمال با قدمت 500 سال و حتی بیشتر نشان از اهمیت این مورد دارد.
*چشم طمع استفاده از جنگل های شمال از سالیان دور
جوادی با بیان این كه با مرور اجمالی به سیر تكاملی جنگلها، بهره برداری از زمرد سبز شمال كشور این حقیقت را برای ما ثابت می كند كه چشم طمع استفاده از این منابع غنی به سالیان بسیار دوری باز می گردد خاطرنشان كرد: به صورت رسمی طبق منابع موجود در سال 1251 شمسی در دوران سلطنت ناصرالدین شاه یك یهودی به نام بارون جولیوس رویتر قراردادی را با دولت آن زمان تحت عنوان بهره برداری از جنگل های شمال كشور منعقد كرده و این روند بهره برداری توسط خارجی ها ادامه پیدا كرد تا در سال 1303 شمسی و بعد از آن پای بهره بردارن داخلی هم به این قراردادها باز و به صورت رسمی از سال 1251 تا كنون این جنگل ها مورد بهره برداری قرارگرفته است.
این كارشناس منابع طبیعی با اشاره به این كه بهره برداری از عرصه های طبیعی از گذشته تابحال وجود داشته است، اضافه كرد: وضعیت قابل مشاهده موجود در جنگل های شمال كشور در واقع تن رنجور و خسته عرصه های جنگلی گذشته است كه ملامت ها و ناملایمات بسیاری را دیده و عموما با تاكید بر خودسازی و با درصد بسیار كمی مدیریت دلسوزانه در بعضی از مقاطع زمانی به اینجا رسیده است.
*كاهش سه برابری جنگل های شمال
وی با اشاره به اینكه از سال 75 تابحال حدود 1.5 میلیون مكعب چوب از جنگل ها بهره بردای شده است خاطرنشان كرد: مطابق برآورد سازمان جنگل ها و مراتع با صدور 500 هزار مجوز برداشت چوب تابحال جنگل های شمال دچار یك كاهش سه برابری شده است و این نشان از برداشت های بی رویه، غیر اصولی و مدیریت نادرست هرچند در قالب طرح های جنگلداری است.
عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد نور با بیان این كه مدیریت نابخردانه و بهره بردای غیر مسئولانه سبب افزایش خسارات بلایای طبیعی و تغییرات كاربری اراضی جنگلی شده است، اظهار نمود: بلایای طبیعی چون سیل با كاهش سطح اراضی جنگلی كه نتیجه بهره برداری غیر اصولی و تغییرات كاربری از اراضی جنگلی به اراضی مسكونی و ویلانشینی همراه می باشد، خسارت قابل توجهی هم از نظر اقتصادی و اجتماعی در یك آبخیز دارد.
وی با اشاره به این كه كاهش سطح جنگ، افزایش فرسایش خاك و كاهش حفظ منابع آب را به دنبال دارد اضافه كرد: كاهش سطح جنگل به صورت مستقیم و غیر مستقیم سبب فشار به جنگل نشین و همینطور كاهش تولید چوب است.
جوادی با اشاره به اینكه جنگل ها زیربنای توسعه و حیات بشر محسوب می شوند خاطرنشان كرد: حفظ منابع زیست محیطی و جنگل ها بعنوان یك سرمایه پرارزش نه تنها متعلق به جوامع و نسل امروزی بلكه به نسل آینده هم مرتبط می باشد.
دكترای منابع طبیعی خاطرنشان كرد: برپایه پژوهش های كارشناسان و متخصصان، جنگل های موجود در شمال كشور تحت تاثیر فشارهای چندجانبه قرارگرفته اند كه همچون آن اجرای طرح های عمرانی ناسازگار با اكوسیستم های جنگلی، فعالیت های معدن كاوی، حضور دام و مصارف روستایی جنگل نشین ها و همینطور روند افزایشی بهره برداری های قانونی خارج از توان اكولوژیكی جنگل ها است.
*طرح تنفس چاره ای برای كاهش تخریب جنگل ها
وی با اشاره به این كه متولیان امر برای خارج شدن از وضعیت كنونی طرح تنفس جنگل ها در مناطق شمال را تعریف كرده اند خاطرنشان كرد: طول این دوره در ابتدا 3 ساله و با بررسی های انجام شده به 5 تا 10 سال با هدف حفاظت فیزیكی از جنگل ها و مباحث پرورشی و عدم بهره برداری از جنگل ها مگر در مواقع ضروری می باشد.
جوادی، عدم حضور بهره بردار در جنگل را یكی از دلایل آتش سوزی چند سال اخیر دانست و اضافه كرد: افرادی كه طرح بهره برداری از جنگل را برعهده می گیرند، علاوه بر بهره برداری بر مبنای طرح جنگل به حفاظت آن هم می پردازند.
وی پیش بینی نكردن جبران كمبودهای استفاده از چوب را از معایب طرح تنفس جنگل دانست و اظهار نمود: سطح اراضی تحت كشت زراعت چوب باید پیش از اجرای طرح تنفس به حد مورد نیاز می رسید كه با اجرای این طرح دچار كمبود نباشیم.
عضو هیئت علمی دانشگاه تصریح كرد: اجرای طرح جنگلداری با همه نواقص، شاخص هایی چون حفاظت از جنگلداری، احیای مناطق صدمه دیده، توسعه جنگل، مبارزه با قاچاق چوب، مبارزه با آفات و امراض، تاثیرات اقتصادی و اجتماعی را به دنبال داشته است اما اكنون با طرح تنفس جنگل قاعدتا خیلی از شاخص ها وجود نخواهد داشت.
*طرح های جنگلداری در اجرا با نواقصی همراه است
وی با اشاره به اینكه طرح های جنگلداری در اجرا با نواقصی همراه می باشد خاطرنشان كرد: برای داشتن عرصه جنگلی خوب و با كیفیت و كمیت مناسب باید نقصها رفع گردد.
جوادی فرصت مناسب جهت بازپروری عرصه های جنگلی را از مزایای طرح تنفس دانست یاد آورشد: با اجرای صحیح این طرح خاك دچار فرسایش كمتر می گردد بعلاوه تخریب و ورود دام به عرصه های جنگلی كاهش و افزایش زاد آوری مناطق جنگلی افزایش می یابد.1397/04/23
23:55:36
5.0 / 5
5225
تگهای خبر: آب , جنگل , خاك , منابع
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل