گل پیچ GolPich
در گفت وگو با مهر تشریح شد؛

مارهای ایران از انسان فرار می كنند، تهران زیستگاه مهم افعی ها است

مارهای ایران از انسان فرار می كنند، تهران زیستگاه مهم افعی ها است گل پیچ: تهران زیستگاه مهم مارهای ارزشمندی همچون افعی دماوندی است و حضور مارها در سطح شهر تهران هم طبیعی است اما هیچ یك از مارهای سمی ایران انسان را دنبال نمی كنند و كافی است از آن ها فاصله گرفت.كارشناس بخش خزندگان دفتر حفاظت سازمان محیط زیست به خبرنگار مهر اظهار داشت: با عنایت به وضعیت زمین شناختی و اقلیمی و زیستگاهی كه تهران دارد، حوزه استان تهران و محدوده اطراف شهر تهران زیستگاه گونه های مهمی از مارهای ایران به حساب می آید كه هم شامل مارهای سمی و هم مارهای غیر سمی می گردد.
اصغر مباركی اضافه كرد: برای نمونه زیستگاه های خیلی مهمی مثل پارك ملی لار را داریم كه مهم ترین زیستگاه گزارش شده برای گونه بوم زاد افعی دماوندی است. یعنی علاوه بر اینكه گونه های مهمی داریم كه در استان های همجوار هم دیده می شوند، گونه اندمیك افعی دماوندی را هم در تهران داریم.
وی در پاسخ به اینكه آیا در سطح شهر تهران هم شاهد حضور مارها هستیم یا نه اظهار داشت: همواره بعنوان یكی از عوامل تهدید گونه ها، از تخریب زیستگاه ها صحبت می نماییم. طبیعی است كه فضای شهری ما از بافت طبیعی خارج شده ولی در گوشه كنار شهر جاهایی هستند كه بافت طبیعی قدیمی حفظ شده دارند یا ساخت و سازی در آن انجام نشده است. مثلاً پادگان ها را در نظر بگیرید، یا پارك پردیسان، یا فرودگاه و یا ادارات آب و فاضلاب كه عرصه وسیعی در مراكز شهر دارند و فضاهایی مثل این ها كه تا حدی دست نخورده هستند، این ها اساساً زیستگاه های مناسبی برای خزندگان هستند و طبیعی است كه به دلایلی مثل كم غذایی، بی غذایی، بارندگی یا افزایش رطوبت یا هر دلیل دیگری این ها وارد مناطق شهری بشوند. ولی از حوزه شهری كه خارج می شویم و تغییر و تبدیل زیستگاه ها كنار می رود یا ساخت و ساز و تخریب كلان در عرصه طبیعت نمی بینیم اساساً می توانیم توقع داشته باشیم گونه های خاص خزندگان و مارها را ببینیم.
كارشناس بخش خزندگان دفتر حفاظت سازمان محیط زیست در پاسخ به اینكه چه گونه هایی از مارها را در تهران می توان دید اظهار داشت: حضور گونه های مارها در تهران تنوع بالایی دارد به علت اینكه تنوع زیستگاهی بالایی در حوزه تهران داریم. به سمت البرز و كوه های شمال تهران كه می رویم زیستگاه كوهستانی داریم و به سمت ورامین و جاده مشهد كه می رویم عرصه كویری و بیابانی داریم. بدین سان تفاوت گونه ها را هم می توانیم در شمال و جنوب و شرق و غرب در فاصله خیلی نزدیك به هم مشاهده نماییم.
مباركی در پاسخ به اینكه كدام گونه ها را می توانیم در اطراف تهران مشاهده نماییم اظهار داشت: مثلاً در منطقه شهریار كه منطقه خاصی است و اراضی باغی زیاد است و به نسبت خیلی دست نخورده یا عرصه جنوب كرج كه به صورت مزارع و حتی به صورت اراضی دست نخورده باقی مانده، توقع این هست كه گونه های خاصی از مارها را مشاهده نماییم. در آن قسمت حتی امكان دارد افعی گرزه را هم بتوانیم به راحتی ببینیم. احتمال دیدن افعانی زنجانی به میزان كم هست ولی افعی قفقازی، افعی البرزی و افعی دماوندی گونه های مهم سمی هستند كه اساساً در زیستگاه های حوزه شهر تهران وجود دارد.
وی در پاسخ به اینكه مردم در صورت مشاهده مارها در مناطق مسكونی باید چه برخوردی داشته باشند اظهار داشت: اساساً وقتی ماری به خانه یا منطقه مسكونی می آید نمی توان از مردمی كه با آن ارتباط ندارند توقع داشت تشخیص بدهند كه این مار سمی است یا نه و توقع داشت كه نترسند، ولی هیچ كدام از مارهای ایران به این شكل نیستند كه بخواهند دنبال انسان راه بیافتند و به انسان حمله كنند. حتی مهاجم ترین مارهای ما هم این رفتار را ندارند. بزرگترین و خطرناك ترین مار سمی ما گرزه است كه اندازه بزرگ آن امكان دارد به ۲ متر هم برسد یا در بعضی مناطق دیگر كفچه مار را هم داریم ولی به هیچ عنوان امكان ندارد حتی در عرصه طبیعی شما با مار مواجه شوید و این مار به دنبال انسان بیاید كه بخواهد حمله كند. عموما همه این ها با دیدن نخستین نشانه های حضور انسان فرار می كنند.
كارشناس بخش خزندگان دفتر حفاظت سازمان محیط زیست تاكید كرد: عموما وقتی در شرایط ناخواسته قرار می گیریم كه مار استتار كرده باشد یا زیر بوته ای جایی پنهان شده باشد. اگر شما به چشم مار را ببینید بهتر است مسیر را كج كنید و از آن دور شوید. كار دیگری هم لازم نیست. معمولاً هم مارها نزدیك بوته ها یا سوراخ لانه یا هر جایی كه بتوانند استتار كنند حضور دارند و در واقع شما اصلاً مارها را نمی توانید به صورت عادی ببینید كه در راه گذر شما یا یك عرصه خالی و بدون پوشش بیرون ببینید مگر اینكه سر چشمه ای یا جایی باشد كه در آن استراحت می كند. ازاین رو بهترین راه همان است كه به محض دیدن مار كمی راه خویش را كج كنید و از آن گذر كنید.
مباركی خاطرنشان كرد: مارها كاری با ما ندارند و تنها كافی است كه از آن ها فاصله بگیریم و می توانیم به آتش نشانی خبر بدهیم و آن ها بلدند و با ابزار مارها را می گیرند و در طبیعت رها می كنند.
وی در پاسخ به اینكه در صورت مشاهده رفتار تهاجمی از مار چه باید كرد هم اظهار داشت: حتی مارهای غیرسمی ما رفتاری دارند كه چون ذاتاً خودشان می دانند سمی نیستند رفتار تهاجمی خیلی شدیدی از خود نشان می دهند و چنین ماری امكان دارد بخواهد كسی كه با او مواجه می گردد را بترساند؛ در حالیكه این تنها تقلیدی از رفتار مارهای سمی است و دلیلی بر سمی بودن مار نیست. حتی برخی مارهای غیرسمی رفتار تهاجمی شان خیلی شدیدتر از مارهای سمی است تا ترس را در دشمن القاء كنند.
كارشناس بخش خزندگان دفتر حفاظت سازمان محیط زیست تاكید كرد: الزاماً كشتار مار تنها راه فرار از آن نیست و بهتر است مار را تحریك نكنند تا همان جایی كه هست بماند و جا به جا نشود چون اگر جا به جا شود دنبال پناهگاهی خواهد گشت كه مخفی شود.
مباركی در انتها بر نقش مهم مارها در محیط زیست تاكید كرد و اظهار داشت: مهم ترین نقشی كه از مارها سراغ داریم، چه مارهای سمی و چه مارهای غیرسمی، كنترل جمعیت حشرات و جوندگان است و حتی برخی از گونه های خزندگان؛ چون كه مارها از برخی مارمولك ها و … هم تغذیه می كنند. موضوعی كه كنترل برخی بیماری ها و آفت ها را به دنبال دارد. مارها كاركرد اكولوژیك مهمی دارند و علاوه بر این امروز استفاده های اقتصادی مثلاً در باغ وحش ها و كارهای تحقیقاتی كه روی سم آن ها انجام می گردد هم نقش های فرعی و كاركردهای جانبی آنهاست.

1397/06/16
01:13:51
5.0 / 5
4979
تگهای خبر: آب , بارندگی , بیماری , دما
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل