گل پیچ GolPich

حذف آلاینده های آلی آب با صدف های آب شیرین

حذف آلاینده های آلی آب با صدف های آب شیرین گل پیچ: محققان واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی با استفاده از صدف های آب شیرین روشی را برای حذف آلاینده های آلی آب عرضه كردند.به گزارش گل پیچ به نقل از ایسنا رضا رنجبر، مجری طرح با اشاره به چالش های تامین آب شیرین در ایران، اظهار داشت: ایران برای تأمین نیاز آبی كشور و كاهش آلودگی آب های سطحی خود نیازمند روش های جدید برای تصفیه آب بوده و بزرگترین مشكل برای تصفیه آب فاضلاب در ایران، جنبه اقتصادی و هزینه بالای آن است.

وی از اجرای تحقیقاتی در این زمینه اطلاع داد و خاطرنشان كرد: در این تحقیق از مزایای صدف های آب شیرین برای تصفیه آب استفاده كردیم. صدف ها در آب تولید مثل می كنند و تكثیر می شوند، همینطور منبع پروتئین ارگانیك خوبی برای دام و طیور هم هستند.

این محقق تصفیه آب را همچون كاركردهای صدف های آب شیرین نام برد و اظهار نمود: این صدف ها Filter Feeder هستند و قابلیت چشمگیری در حذف میكرو ارگانیسم ها دارند، علاوه بر آن حسگرهای زیستی و نشانگرهای زیستی (Biomonitor) بسیار خوبی برای شناسایی انواع و اقسام مواد سمی در آب به شمار می روند.

مجری طرح، حذف فلزات سنگین نظیر نیكل و استرانسیوم را از دیگر قابلیت های این موجودات آبزی دانست.

رنجبر با اشاره به اینكه در این مطالعات صدف های آب شیرین به صورت همزمان در معرض چندین نوع آلاینده مختلف قرار گرفتند، اضافه كرد: در این مطالعات به نتایج امیدبخشی دست یافتیم؛ از این رو تصفیه آب به وسیله صدف های آب شیرین می تواند ضمن كاهش مصرف انرژی، از هزینه های فرایند تصفیه فاضلاب هم بكاهد.

این دانشجوی واحد علوم و تحقیقات، طراحی فرایند و ساخت راكتور در رابطه با مبحث را از دیگر دستاوردهای این تحقیق نام برد و خاطرنشان كرد: این طرح هم اكنون مراحل ثبت در سازمان ثبت مالكیت های معنوی بعنوان اختراع را می گذراند.

بر اساس اعلام واحد علوم و تحقیقات، این تحقیق در قالب رساله ای با عنوان "بررسی حذف آلاینده های آلی آب به وسیله صدف های آب شیرین" در دانشكده نفت و مهندسی شیمی واحد علوم و تحقیقات به راهنمایی دكتر فرشید پژوم شریعتی و دكتر فریبرز احتشامی اجرایی شده است.
1397/07/01
00:05:20
5.0 / 5
4521
تگهای خبر: آب , آلودگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل