گل پیچ GolPich
وجود رادیوم در رسوبات كارخانه ید؛

پرونده كانسارخزر پیچیده تر شد، نگرانی كارشناسان ازچشم پوشی مسئولان

پرونده كانسارخزر پیچیده تر شد، نگرانی كارشناسان ازچشم پوشی مسئولان گل پیچ: گرگان- مسئولان وجود مواد رادیوم (دارای یون های رادیواكتیو) در رسوبات كارخانه ید گلستان را تایید می كنند اما معتقدند بر خلاف اخطار كارشناسان فاضلاب كانسار خزر خطرزا نیست.خبرگزاری مهر، گروه استان ها- زهرا بهرامی: مسئولان محیط زیست گلستان وجود رادیوم (كه به قول كارشناسان ماده ای رادیواكتیو است) در رسوبات كانسار خزر را تایید می كنند اما بر بی خطر بودن فاضلاب و پساب این كارخانه تاكید دارند؛ موضوعی كه كارشناسان محیط زیست خلاف آنرا بیان می كنند و نسبت به اثرات نامطلوب ورود این مواد به تالاب اینچه اخطار می دهند.
بیش از یك دهه از آغاز فعالیت اولین كارخانه استحصال ید كشور در اراضی شمالی استان گلستان می گذرد، فعالیتی كه از همان ابتدا با هشدارهای كارشناسان و فعالان محیط زیست در خصوص وجود آلودگی های شدید پسالاب و فجایعی كه اكوسیستم تالابی «تالاب اینچه» را تهدید می كند، همراه بود.
ماه گذشته یك بار دیگر وجود مواد شیمیایی و رادیواكتیو در پساب كارخانه كانسار خزر و خطرزا بودن این مواد، در رسانه ها و فضای مجازی قوت گرفت.
البته این مورد بازتاب های حاشیه ای هم به همراه داشت و شكایت مدیركل محیط زیست گلستان از الهه موسوی، روزنامه نگار حوزه محیط زیست اولین حاشیه های انتشار گزارش در مورد كارخانه ید در گلستان بود.
ممكن است ایراداتی وجود داشته باشد
مدیرعامل شركت كانسار خزر درباره حواشی این شركت در فضای مجازی و مسائلی كه پیرامون رادیواكتیو داشتن فاضلاب این كارخانه مطرح می شود، اظهار داشت: در حق این شركت كم اجحاف نشده است و در این مدت (بیش از ۱۰ سال فعالیت) با تعویض مدیر كل محیط زیست پارامترهای اندازه گیری پساب كارخانه ید هم تغییر كرده است.
منصور خواجه اضافه كرد: به صورت قطع و یقین صنعتگر بر اساس پارامترهای اعلام شده، پساب و تصفیه خانه را تنظیم می كند و با تغییر در پارامترها و كمبود زمین، گزینه های كنترل كم است و امكان دارد ایراداتی وجود داشته باشد.

وی افزود: از سال ۱۳۸۳ كه فعالیت این كارخانه شروع شده تمام دغدغه های محیط زیست، منابع طبیعی و آب منطقه ای را رفع كردیم تا خیال همه راحت باشد.
مدیرعامل كانسار خزر با اشاره به این كه با هزینه شركت پساب را به تالاب اینچه هدایت كردیم، خاطرنشان كرد: كانسار خزر تنها واحد تولید كننده ید در كشور است و صنعت استراتژیك محسوب شده و هم اكنون مواد اولیه كارخانه های تولید نمك یددار و سه تا چهار كارخانه پتروشیمی از كانسار خزر تامین می گردد. هیچ معدن سبزی در كشور وجود ندارد و بهتر است در این شرایط اقتصادی، اثرات مثبت و منفی تولید ید در كشور در كنارهم دیده شود
خواجه تصریح كرد: هم اكنون هیچ معدن سبزی در كشور وجود ندارد و بهتر است در این شرایط اقتصادی، اثرات مثبت و منفی تولید ید در كشور در كنارهم دیده شود.
خواجه هرچند با انتقاد از اداره كل حفاظت محیط زیست گلستان توپ مشكلات موجود در مورد فاضلاب و پساب كارخانه را در زمین این اداره كل انداخت اما امیر عبدوس تلاش دارد تا به همگان بقبولاند كه پساب كانسار خزر خطر رادیواكتیوی ندارد.
پرتوزایی فقط راجع به رسوبات كارخانه است
مدیركل حفاظت محیط زیست گلستان به خبرنگار مهر اظهار داشت: ۱۰ سال از فعالیت نخستین واحد فراوری ید در گلستان می گذرد و در سال های اولیه در مقاطعی آلودگی ها با حجم بالا از این كارخانه وارد محیط زیست می شد و بعنوان صنعت آلاینده محسوب می شد.
امیر عبدوس با یادآوری این كه این واحد تولیدی گاهی در لیست واحدهای آلاینده استان قرار داشته و گاهی حذف شده، اضافه كرد: در سال ۱۳۹۵ «شورابه ید» هم كه در مالكیت كانسار خزر است مجوز استقرار و بهره برداری از معدن گرفته است و هم اكنون آماده بهره برداری است.
وی افزود: به علت بعضی از مشكلات تابحال اجازه آغاز به كار به شورابه ید نداده ایم و واحد فعال فعلی مهلت خواسته تا مشكلات مربوط به فاضلاب را حل كند.
وی افزود: از سال ۸۷ تا نیمه دوم سال قبل فقط چهار پارامتر رنگ، كدورت، مواد جامد معلق و ph (این معرف علاوه بر نشان دادن محیط اسیدی یا خنثی و یا بازی، میزان بازی و اسیدی شدن محیط را هم نشان می دهد) پسآب كارخانه ید اندازه گیری می شد.
مدیركل حفاظت محیط زیست گلستان خاطرنشان كرد: سال قبل اعلام كردیم این پارامترها كافی نیست و آزمایش های مجددی انجام شد و مشخص شد دو پارامتر آمونیوم و باریوم در فاضلاب كارخانه از حد استاندارد خارج است اما این دو پارامتر خطرزا نیست.
مجوز تخلیه فاضلاب كارخانه در تالاب اینچه برون
وی با یادآوری این كه زمانی كه به واحد بهره بردار اجازه داده شد فاضلاب را به تالاب اینچه تخلیه كند، تالاب خشك بود و تخلیه فاضلاب كارخانه سبب احیاء تالاب شد، بیان كرد: بعد از انجام آنالیزهای جدید واحد بهره بردار اعلام كرد، چون این پارامترها قبلا اندازه گیری نمی شده به ما مهلت دهید.
عبدوس اظهار داشت: تابحال دو مهلت سه ماهه به واحد بهره بردار داده شده تا هم برنامه پایش و مدیریت پسماند و هم تزریق پساب به زمین را انجام دهد كه هم اكنون تنها یك ماه از مهلت سه ماهه دوم آن باقی مانده است.
وی با اشاره به این كه اگر بحث تزریق آب حل شود، بحث آلایندگی ها رفع می شود، در مورد خطرزا بودن فاضلاب كانسار خزر بیان كرد: مطابق آنالیزهای انجام شده در پساب كارخانه رادیوم وجود ندارد بلكه در رسوبات دیده می گردد.
مدیركل حفاظت محیط زیست گلستان با تاكید بر این كه اگر درمورد خطرزا بودن فعالیت صنعتی مشكوك باشیم سلامت مردم را معامله نمی نماییم تصریح كرد: برای تولید شغل و افزایش تولید در مورد آلودگی ها چشم پوشی و بخشایش نكرده و نمی نماییم و پایش ها و سختگیری ها به قوت خود باقی است.
تالاب اینچه هیچگاه خشك نبود
در حالی كه عبدوس بیان می كند در زمان صدور مجوز بهره برداری كارخانه ید در گلستان تالاب اینچه خشك بوده و پساب این واحد تولیدی تالاب را زنده كرده است؛ اما رمضانعلی قائمی پیشكسوت حوزه محیط زیست و نویسنده كتاب اكوسیستم های آبی رودخانه ای در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: تالاب اینچه چه زمانی كه من در محیط زیست گلستان مسئولیت داشتم و چه پس از آن هیچ گاه خشك نبوده است.

این استاد دانشگاه و كارشناس ارشد رشته زیستگاه ها و تنوع زیستی با اشاره به این كه هرساله سرشماری پرندگان در تالاب اینچه انجام می شود، اظهار داشت: بر مبنای مشاهدات، سركشی ها و بازدیدهای انجام شده به صراحت اعلام می كنم در هیچ مقطع زمانی تالاب اینچه، اكوسیستم آبی خشك شده نداشته و همیشه فعال بوده است.
قائمی تصریح كرد: تالاب اینچه در بعضی از سال ها به خاطر خشكسالی و بارش كم دچار كم آبی بوده اما هیچگاه شاهد خشكی آن (همانند آن چه در تالاب گمیشان شاهد آن هستیم) نبوده ایم.
فاضلاب كانسار خزر شرایط زیست طبیعی تالاب را مختل می كند
هرچند عبدوس هم در نشست خبری و هم در گفتگو با خبرنگار مهر بر بی خطر بودن باریوم و آمونیوم موجود در فاضلاب تاكید دارد و تایید می كند رادیوم هم فقط در رسوبات كانسار خزر دیده می گردد اما یك كارشناس بهداشت محیط خلاف نظر مدیركل محیط زیست را بیان می كند.
زهرا زنگانه به خبرنگار مهر اظهار داشت: كانسار خزر تنها كارخانه ید در خاورمیانه است و شاید بنابراین در چنین شرایط اقتصادی، مسئولان روی ضررهای این كارخانه چشم پوشی می كنند.
این دانشجوی كارشناسی ارشد بهداشت محیط در آلودگی ها اضافه كرد: در تصاویر هوایی به صورت كامل مشهود است رنگ آن قسمت از تالاب كه پساب به آن وارد می گردد با بقیه نقاط متفاوت می باشد و این امر نشان داده است فاضلاب بدون تصفیه كامل وارد تالاب می گردد.

آمونیوم اثر سمی در موجودات زنده دارد و تالاب اینچه محل زمستان گذرانی پرندگان مهاجر است و امكان دارد پرندگان از ماهی ها و سایر موجودات آبزی تالاب تغذیه كنندوی با رد این كه ورود فاضلاب صنعتی كانسار خزر تالاب اینچه را احیاء می كند، افزود: آمونیوم وقتی وارد آب پذیرنده و یا سطحی می گردد اكسیژن آب را می گیرد و حیات ماهی ها و موجودات آبزی تالاب به خطر می افتد.
زنگانه افزود: آمونیوم سبب رشد بی حد گیاهان آبزی (جلبك ها و سایر گیاهان آبزی) می گردد و اثرات نامطلوبی روی محیط زیست منطقه دارد.
وی با این توضیح كه آمونیوم فرآیندی مشابه كودهی به گیاه با كود نیترات تولید می كند، خاطرنشان كرد: همینطور اگر آمونیوم وارد آب كُلُردار (آب شهری و روستایی) شود تولید كلرامین می كند كه آن هم برای موجودات زنده (انسان، گیاه و جانوران) اثر سمی دارد.
وی اظهار داشت: آمونیوم اثر سمی در موجودات زنده دارد و تالاب اینچه محل زمستان گذرانی پرندگان مهاجر است و امكان دارد پرندگان از ماهی ها و سایر موجودات آبزی تالاب تغذیه كنند؛ در هر شرایط وجود آمونیوم در فاضلاب كانسار خزر شرایط زیست طبیعی تالاب را مختل می كند.

این دانشجوی كارشناسی ارشد بهداشت محیط در آلودگی ها همینطور به وجود باریوم خارج از حد استاندارد در پساب كارخانه اشاره نمود و اضافه كرد: باریوم یك فلز سنگین است كه اثرهای نامطلوب بسیاری روی سلامتی می گذارد.
وی توضیح داد: مقداری باریوم به صورت طبیعی در آب های زیرزمینی وجود دارد اما در آب های سطحی وجود ندارد و اگر به همراه فاضلاب صنعتی (مانند كارخانه ید) وارد آب های سطحی شود سبب تحریك كنندگی ماهیچه ها شده و اگر مقدار آن از یك حد بیشتر باشد اثرات مهلكی بر روی قلب و سیستم عصبی به جا می گذارد.
زنگانه با تاكید بر این كه باید پایش ها و نظارت ها در مورد پساب كانسار خزر افزایش یابد، افزود: جداسازی ۱۰۰ درصدی رسوبات از فاضلاب وجود ندارد و رادیوم هم مواد شیمیایی است كه می تواند بر روی سلامت آبزیان و بخصوص مردم منطقه تاثیر بگذارد.
با وجود تاكید مدیركل محیط زیست گلستان و مشاهده مكاتبات سازمان انرژی اتمی در خصوص این كه گلستان نگرانی رادیواكتیوی ندارد اما دغدغه محیط زیستی در مورد ورود پساب كارخانه ید با وجود باریوم و آمونیوم خارج از حد استاندارد در تالاب اینچه همچنان به قوت خود باقی است و امكان رفع آن ظرف یك ماه آینده (پایان مهلت سه ماهه دوم اداره كل محیط زیست گلستان به كانسار خزر برای رفع آلایندگی) وجود ندارد.

1397/07/30
13:09:50
5.0 / 5
4561
تگهای خبر: آب , آلودگی , استاندارد , بارش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل