گل پیچ GolPich

شهریار و ۲ منطقه تهران تحت تاثیر فرونشست زمین

شهریار و ۲ منطقه تهران تحت تاثیر فرونشست زمین گل پیچ: معاون فنی سازمان نقشه برداری بیشترین فرونشست در استان تهران را مربوط به جنوب و جنوب غرب تهران دانست و اظهار داشت: منطقه ۱۸ و ۱۹ تهران هم تحت تاثیر این پدیده قرار دارد.


به گزارش گل پیچ به نقل از ایسنا، دكتر یحیی جمور در نشست خبری امروز سازمان نقشه برداری با اشاره به اینكه مطالعات درمورد فرونشست زمین از سال ۸۰ در بخش های مختلف كشور انجام شده است، اظهار نمود: این مطالعات به علت محدودیت تجهیزات و اعتبارات داده های به دست آمده در قالب اطلس ها وجود نداشت، ولی در مطالعات اخیر، توانستیم داده های به دست آمده را در قالب گزارش های رسمی به مراجع علمی عرضه دهیم، ضمن آنكه این داده ها در نشریات معتبر داخلی و خارجی هم انتشار یافته است.
وی نمونه این مطالعات را پس از زلزله كرمانشاه دانست و خاطرنشان كرد: با مشاهده ترازیابی و داده های ایستگاه جی پی اس و همینطور تصاویر راداری موفق شدیم تا گزارشی فنی از این زلزله تهیه نماییم.
جمور با اشاره به اینكه در این مطالعات بیشتر از ۴۰ خط ترازیابی در كشور تعیین شد، افزود: بر مبنای مطالعات ما، بیشترین دلیل تولید پدیده فرونشست در كشور استخراج آب از سفره های زیرزمینی بوده است.
معاون فنی سازمان نقشه برداری با تاكید بر اینكه برداشت آب از سفره های زیرزمینی از جانب چاه های دارای مجوز و بدون مجوز صورت گرفته است، اظهار داشت: برای جلوگیری از این پدیده نیاز به راهكارهای جامعی داریم.
وی در عین حال با تاكید بر اینكه پدیده فرونشست با فروچاله متفاوت می باشد، افزود: فرونشست یك پدیده تدریجی است؛ ولی فروچاله كه به آن فروریزش هم می گویند، به علت آن است كه با برداشت آب از سفره های زیرزمینی در خاك تخلخل هایی تولید می گردد و به صورت ناگهانی منطقه وسیعی دچار ریزش می گردد.
وی با اشاره به اینكه فروریزش نتیجه پدیده فرونشست است، اظهار داشت: پدیده فروریزش ناشی از خالی شدن آب از آب خوان ها است.
جمور افزود: بررسی دلایل فرونشست زمین مربوط به وظایف سازمان نقشه برداری نیست، ولی مشاهدات ما نشان داده است فرونشست ها در مناطقی كه چاه های آب مجاز داشته اند، رخ داده است.
معاون فنی سازمان نقشه برداری بیشترین نرخ فرونشست در تهران را مربوط به جنوب و جنوب غرب تهران دانست و خاطرنشان كرد: منطقه شهریار سالی ۲۰ تا ۲۲ سانتی متر فرونشست دارد، ضمن آنكه مناطق ۱۸ و ۱۹ تهران هم تحت تاثیر این پدیده قرار دارد.
عضو هیات علمی سازمان نقشه برداری با تاكید بر اینكه هرچه از جنوب به سمت شمال تهران حركت نماییم، از میزان نرخ فرونشست كم می شود، اظهار داشت: نرخ فرونشست در منطقه مهرآباد تهران سالی یك سانتی متر بوده است.
وی به زلزله ۲۱ آبان سال قبل كرمانشاه اشاره نمود و اضافه كرد: ما در این مطالعات مبادرت به تصویربرداری هوایی كردیم كه بررسی این تصاویر نشان داد كه این منطقه حدود ۹۰ سانتی متر بالا آمدگی داشته كه ناشی از زلزله ۲۱ آبان سال قبل است.
این مقام مسئول تصریح كرد: مطالعات ما همینطور نشان داد كه منطقه زلزله زده كرمانشاه حدود ۵۰ سانتی متر حركت از غرب به جنوب غرب داشته است.1397/08/05
15:04:29
5.0 / 5
4968
تگهای خبر: آب , باد , خاك , مجاز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل