گل پیچ GolPich
مدیرعامل شركت آب منطقه ای آذربایجان غربی خبر داد:

افزایش ۴ سانتیمتری ارتفاع آب دریاچه ارومیه

افزایش ۴ سانتیمتری ارتفاع آب دریاچه ارومیه گل پیچ: مدیرعامل شركت آب منطقه ای آذربایجان غربی از افزایش ۴ سانتی متری ارتفاع آب دریاچه ارومیه با شروع دور جدید رهاسازی آب سدها آگاهی داد.


به گزارش گل پیچ به نقل از ایسنا، دانشجو در گفتگوی ویژه خبری كه از شبكه استانی آذربایجان غربی پخش گردید با اشاره به اینكه با عنایت به بارندگی ها ۲۴ درصد حجم مخازن سدهای استان نسبت به پارسال افزایش یافته است اظهار داشت: رهاسازی آب از سدهای استان به سمت دریاچه ارومیه شروع شده و روند رهاسازی ۴۰ میلیون مترمكعبی آب از سدهای استان به سمت پیكره ادامه دارد.
وی با اشاره به اجرای طرح های حوضه ارس، زاب، خوی وچایپاره در امتداد احیای دریاچه اضافه كرد: با به بهره برداری رسیدن این طرح ها ۴۴ هزار هكتار شبكه آبیاری مدرن به شبكه تحت پوشش استان اضافه میگردد.
دانشجو با اشاره به اینكه یكی از منافع اجرای این طرحها، پیشگیری از مهاجرت افراد است اشاره كرد: با اجرای این طرح ها در منطقه علاوه بر افزایش تولید و سرعت یافتن حركت چرخه اقتصاد، زمینه اشتغال و بهبود معیشت مردم منطقه فراهم شده، همین طور با مهار منابع آبی زمینه سرمایه گذاری های گسترده صنعتی پیشرفته در منطقه فراهم میگردد.
مدیرعامل شركت آب منطقه ای آذربایجان غربی با اشاره به اجرای طرح های مصوب كارگروه ملی نجات دریاچه و ستاد احیا به منظور تامین آب و انتقال به پیكره دریاچه كه توسط دستگاههای مختلفی اجرا میگردد اشاره كرد: همچون برنامه های شركت آب منطقه ای استان می توان به تسهیل در انتقال آب از راه لایروبی رودخانه های مهم كه منبع ورودی دریاچه ارومیه هستند اشاره كرد؛ لایروبی ۸۵ كیلومتر از رودخانه های منتهی به دریاچه ارومیه و لایروبی ۲۹۰ كیلومتر از انهار منتهی به رودخانه های مهم انجام شده است كه طی سه پارسال بواسطه این اقدامات حجم زیادی از روان آب ها به دریاچه منتقل شده و اثر خوبی در افزایش ارتفاع آب دریاچه داشته است.
دانشجو به دو پروژه مهم سد سیلوه و كانی سیب اشاره نمود و اضافه كرد: عملیات اجرایی سد سیلوه به اختتام رسیده كه از سال آینده ۹۰ میلیون مترمكعب آب به دریاچه رهاسازی میگردد همچنین، با اتمام پروژه كانی سیب پیرانشهر ظرف دو سال آینده باز ۶۰۰ میلیون متر مكعب آب از این سد به پیكره رهاسازی میگردد.
وی به اجرای برنامه های كنترل برداشت منابع آب های زیرزمینی و سطحی اشاره نمود و اضافه كرد: انسداد چاه های غیرمجاز، كنترل برداشت آب غیرمجاز، توقف دستگاه های حفاری و موتور پمپ سیار غیر مجاز در استان همچون كارهایی بود كه در امتداد كنترل برداشت از آب ها توسط آب منطقه استان انجام شده است. همین طور نصب بیشتر از 8000 كنتور هوشمند كه ۳۸۰۰ كنترل در محدوده دریاچه ارومیه بوده و ارسال ۴۰ اكیپ گشت و نصب و تجهیز دستگاه های دبی سنجی در رودخانه های مهم برای اندازه گیری میزان آب ورودی به رودخانه ها در امتداد كمك به احیای دریاچه انجام شده است.
دانشجو اظهار داشت: اقدامات انجام شده طی سه پارسال توسط آب منطقه ای و هزینه كرد ۱۸۰ میلیارد تومان در این راستا، سبب شده است كه تراز دریاچه ارومیه تثبیت شده و در خیلی از دشتها از افت سطح آبهای زیرزمینی جلوگیری شده و حتی نوسان آب زیرزمینی برخی دشتها روند رو به مثبتی باز داشته باشد.

1397/09/07
21:52:03
5.0 / 5
4444
تگهای خبر: آب , بارندگی , دستگاه , كنترل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل